KomentářeNovinky

První pohled na NBA All-Star Game 2022

All-Star Game 2022 se blíží, 19. – 20. února bude v Clevelandu k vidění každoroční show, kterou zakončí právě utkání hvězd. NBA zveřejnila dva kapitány a základní pětky obou konferencí. Na sestavy se podrobně podíváme a třeba i zjistíme, proč je Andrew Wiggins v základní pětce Západu.

Kapitáni

Jak začít jinak, než představením dvou tváří celého utkání – kapitány. Na východě je jím Kevin Durant, který i ve hvězdami nabitém týmu Nets vévodí tabulce ligových střelců s 29.25 body na zápas. Procento střelby z pole drží Durantula nad 50%, šestky střílí necelých 90% a do toho knihuje ještě 7.4 doskoku a 5.8 asistence na zápas. Brooklyn je v konferenci na 4. místě, ale dá se očekávat, že jejich forma bude před Play-off gradovat. Durantovo „céčko“ na východě tak těžko kritizovat a ač nejsem jeho fanouškem, tohle určitě není krok vedle. 

Nejlepší akce All-Star Game 2021

Kapitán na divokém západě není nikdo jiný, než LeBron James. Jmen, která by fanoušci chtěli vidět místo Jamese, je jistě spousta. V tom výčtu zajisté vede Stephen Curry, ale to, co LeBron předvádí v 37 letech je prostě neskutečné. Právě on je za Durantem na druhé pozici tabulky střelců, když průměruje 29.1 na zápas. Více bodů na utkání měl King naposledy v sezóně 2009-2010. Střelba také přes 50%, k tomu 7.7 doskoku, 6.3 asistence, 1.6 zisku a 1.1 bloku. Čistě dle průměrů zatím ještě lepší sezóna než KD. Jediným argumentem, proč nemít LeBrona jako kapitána, mohou být jen výsledky celého týmu. Jako fanouškovi Lakers mi to trhá srdce, ale Lakeshow je letos mizerná. 9. místo v konferenci, bilance pod 50%. Snad to pozvedne navrátivší Anthony Davis, ale tohle povídání nechám na jindy. LeBron James je na pozici kapitána naprosto kompetentní, o tom asi debatovat nemusíme.

Základní pětky

O základních pětkách se rozhoduje následovně. 50% vlivu mají hlasy fanoušků, 25% hlasy hráčů NBA a 25% takzvaný Media panel. Výsledky fanouškovského hlasování najdete na následující fotografii.

Hlasování fanoušků k 29.1. 

Zdroj. NBA.com
Hlasování fanoušků k 29.1.

Ještě, než začnu výsledky hodnotit, zde jsou tedy základní pětky obou týmů po hlasování všech tří zmíněných skupin:

Východ: Kevin Durant (Nets), Giannis Antetokounmpo (Bucks), Joel Embiid (76ers), Trae Young (Hawks), DeMar DeRozan (Bulls)

Západ: LeBron James (Lakers), Nikola Jokic (Nuggets), Andrew Wiggins (Warriors), Stephen Curry (Warriors), Ja Morant (Grizzlies)

EAST:

Východní konference? Za mě naprosto bez výhrad. Tříčlenný frontcourt KD, Giannis a Embiid je to nejhvězdnější, co se dalo na východním pobřeží najít. Všichni tři svůj hvězdný status potvrzují statistikami a jejich týmy drží vršek tabulky, takže dle mého není o čem. Jason Tatum, Jimmy Butler, možná třeba Miles Bridges si All-Star Game zaslouží, ale v základní pětce místo nemají. Co se týče backcourtu, může to být o něco vyrovnanější. DeMar DeRozan byl zvolen jako první opce fanoušky, hráči i médii. Trae Young uhájil základní pětku těsně před Zachem LaVinem. Opodál skončili Harden, LaMelo Ball nebo Fred VanVleet. Podobně jako u frontcourtu, všichni jmenovaní si ASG zaslouží, základ pro Deeba a Younga v mých očích zcela zasloužený. 

WEST:

Západní konference bude zajímavější a konečně se dostaneme k tomu, co jsem na začátku článku naznačil. LeBron James a Nikola Jokič v hlasování suverénně první a druhý. Třetí místo a základní pětka… Andrew Wiggins? Třetí v hlasování fanoušků, pátý u hráčů a šestý u médií. 18ppg, 4.2rpg, 2.1apg, 48% FG, 66% (!) FT. No nevím. Golden State hrají velmi dobře, Wiggins je pro tým ohromně cenný, Klay Thompson se vrátil nedávno a určitě se bude ještě chvíli „chytat“, takže by se dalo říct, že je Wiggins druhou/třetí opcí. Možná je to moje malá averze k Wigginsovi, kterého stále vidím jako hráče, který nenaplnil svůj potenciál. Wiggins hraje skvěle a konečně je zasazen do trochu upozaděné role, kde mu to dle mého sedí nejvíc. All-Star tedy ano, ale základ? Zajímalo by mě hodnocení Blaka Schilba. 

Reakce A. Wigginse na nominaci do základní pětky All-Star Game

Ono na druhou stranu, čtvrté místo obsadil Draymond Green, kterého bych do základu také nedal. Pátý Paul George vypadal skvěle, ale bohužel je zraněný. Já bych se ale vůbec nebál dát do základu Karla-Anthonyho Townse, který drží Minnesotu na hraně Play-off. Co třeba Rudy Gobert, který vévodí lize v doskocích a je třetí v blocích. K tomu je Utah čtvrtý v konferenci, což je také do velké míry jeho zásluha. Určitě se shodneme na tom, že Wiggins je nejkontroverznější volbou ze všech. 

Další kontroverzí může být to, že momentálně nejlepší tým NBA Phoenix Suns, nemají v ASG startéra. Devin Booker ani CP3 se do backourtu západu neprobojovali. Jejich místa zabírají Steph Curry a Ja Morant, což jsou ovšem velmi obhajitelné výběry. Luka Dončič byl v hlasování třetí, za ním dvojice Suns. Možná by nebylo na škodu, se při výběru základních pětek „vykašlat“ na rozdělení frontcourt a backcourt, aby se v dalších letech nestávalo, že Wiggins bude startovat, zatímco Dončič, D-Book nebo Paul budou tleskat na lavičce. Ještě abych dokončil, pevně věřím, že si All-Star Game zahraje i Dejounte Murray, který zažívá parádní sezónu v San Antoniu. Backcourt na západě je klasicky opravdu nabitý.

Jak to celé proběhne?

Základní pětky známe. 3. února, bude vyhlášen zbytek hráčů, kteří se budou účastnit ASG. Hráči z lavičky, jsou vybrání hlavními trenéry z celé NBA. Komisionář Adam Silver pak bude případně vybírat náhradníky za zraněné hvězdy. 10. února, proběhne fantasy draft, mezi Jamesem a Durantem, kdy nejdřív budou vybírat z osmi zbylých startérů a následně ze střídajících hráčů. 19. února je na programu Slam Dunk Contest, 3-point Contest a Skills Challenge. 20. února se můžete těšit na samotnou All-Star Game.