Komentáře

Před startem NBL: Představujeme GBA Lions J. Hradec

Po třech sezonách se Jihočeši vrací do kolotoče Kooperativa NBL. Tentokrát už sloučení s GBA pod názvem GBA Lions Jindřichův Hradec. Pro mnohé experty a činovníky českého basketbalu je nováček tak trochu tajemným týmem. Pojďme tedy trochu poodhalit jihočeskou “basketbalovou kuchyň”, s čímž nám pomůže i bývalý vynikající pivot a nyní manažer jindřichoradeckého “áčka” Stanislav Zuzák.

Jindřichův Hradec – tradiční bašta jihočeského basketbalu bude opět působit na mapě Kooperativa NBL. I když se sezona 1. ligy nedohrála v ani jednom ze dvou posledních let, byli Lions vždy adeptem č. 1 na postup do baráže. Letos v létě se povedlo vedení Jihočechů domluvit na odkupu licence od Svitav a GBA Lions se podívají do nejvyšší soutěže. Ta se už nebude týkat dvou podkošových hráč – Jana Tomance a Stanislava Zuzáka, kteří ukončili kariéru.

Novým koučem Jindřichova Hradce byl jmenován Gilbert Abraham. 39letý Američan už předchozí dva roky působil u mládeže GBA, takže pro něj Jindřichův Hradec není novým prostředím. Jeho asistentem u Lions bude Jimmy Rhoades, jenž v minulosti například působil v organizaci Golden State Warriors a posledních pět let asistoval v týmu GBA U19. S hlavním koučem Abrahamem se velmi dobře zná, dva roky GBA trénovali spolu a jsou sehraným trenérským tandemem. Uvidíme, jak se jim bude dařit v koučování dospělých Lions v NBL.

Vzepřou se prognózám?

Z české sestavy posledních sezon zůstali na jihu Čech Filip Novotný, Lukáš Stegbauer, Vojtěch Novák, Robert Bzonek a Štěpán Borovka. Vedení klubu vědělo, že ze zahraničí musí přivést “hotové” hráče a díky kontaktům kouče Abrahama logicky “sáhlo” do USA. Pozici rozehrávače obstará Keith Smith. Střelecký účet Lions by letos měl pomáhat držet Torin Dorn hrající na pozici 2. Tvrdit muziku pod košem bude Ian Steere, jenž dokáže hrát jak na pozici 4, tak 5. Kvartet Američanů doplňuje Power forward Cam Gregory, jenž v posledním angažmá v norské lize dosahoval impozantních průměrů 21 bodů a 13 doskoků na zápas. Poslední posilou je také rozehrávač: Ze Svitav přichází Marek Welsch, tedy borec, jenž v mládežnických kategoriích Get Better Academy již působil. Welsch bude do prvoligových Svitav i nadále pendlovat, aby se zvýšil herní vytížení.

Příprava Lions nebyla výsledkově příliš vydařená, když tým porazil pouze rakouský Wells, ale prohrál s Pískem a dvakrát s ústeckou Slunetou. Zejména prohra v generálce na severu Čech 69-101 je varováním. Jindřichův Hradec má úzkou opěrnou rotaci a bude potřeba, aby míru odpovědnosti vedle Američanů, Welsche a Stegbauera vzali na sebe i další mladí borci. Jihočechům rozhodně nebude chybět elán a zvlášť v domácí hale budou nebezpeční. Podle našeho názoru, pokud klub nepřivede jednoho kvalitního hráče, budou letos Jihočeši horkým adeptem na 12. příčku.

Tip Světa basketu na umístění: 12. místo

Bývalý vynikající pivot Jindřichova Hradce Stanislav Zuzák je nyní manažerem A týmu
Foto: Rádio Česká Kanada
Bývalý vynikající pivot Jindřichova Hradce Stanislav Zuzák je nyní manažerem A týmu
Foto: Rádio Česká Kanada

Zuzák: Chceme hrát na úrovni účasti v play off

Jak jste spokojeni s přípravou a co vám ukázala?

S přípravným obdobím jsme poměrně spokojeni. Přestože výsledky v přípravě mohly být lepší, neděláme z toho žádnou vědu. V přátelských zápasech jsme si vyzkoušeli spoustu herních prvků a zjistili, které z nich můžeme používat při složení týmu, které máme. Díky těmto utkáním víme, na čem musíme před zahájením ligy ještě zapracovat a co nám naopak funguje.

Co očekáváte od nováčkovské sezony v KNBL a jaké máte cíle?

Nadcházející sezona pro nás není tak úplně nováčkovská. V nejvyšší soutěži jsme již šest let hráli a vracíme se do ní po tříleté pauze. Za cíl jsme si pak dali hrát na úrovni účasti v playoff.

Pro většinu soupeřů a expertů jste lehce neznámým týmem? Bude tato vaše “tajemnost” jednou ze zbraní v úvodu ligy?

Bude to plus, ale pravděpodobně jen v prvním zápase, možná v prvních dvou utkáních. O polovině našich hráčů nebudou mít ostatní týmy mnoho informací, ale v dnešní době, kdy si týmy mohou jednoduše každého soupeře naskautovat z Tvcomu, bude tahle malá výhoda hned pryč.

První čtyři kola odehrajete tři zápasy venku (Olomoucko, Brno a USK) a doma přivítáte Královské sokoly. S jakou bilancí byste byl vy jako manažer “áčka“spokojen?

Svůj tip na bilanci po čtyřech kolech KNBL si nechám pro sebe, nicméně pro mě osobně bude nejdůležitější kvalita předváděné hry a postupné zlepšování hry celého týmu.