Komentáře

Před startem NBL: Představujeme BK REDSTONE Olomoucko

Na Hané se v létě děly věci: Klub se definitivně přestěhoval z Prostějova do Olomouce, získal nového generálního partnera a odvrátil hrozící prodej licence na Kooperativa NBL. Jak se v sezoně povede výrazně obměněnému kádru s novým trenérem Skibniewskim?

Už koncem minulé sezony se v basketbalových kruzích spekulovalo o tom, že Olomoucko prodá licenci na Kooperativa NBL Slavii. Nakonec se tak nestalo a generální manažer Michal Pekárek zavelel k přestěhování do Olomouce. Získal nového hlavního partnera, společnost Redstone. Tým má také nového generálního manažera, jímž se stal byznysmen Libor Špunda. Dosavadní GM Michal Pekárek má nově na starosti sportovní úsek a je rovněž prezidentem klubu.

BK Redstone Olomoucko odehraje své domácí duely v Čajkareně, tedy v hale Gymnázia Čajkovského. O tu by se mělo Olomoucko podělit o prvoligový Basketbal Olomouc, což je původní projekt Michala Pekárka. Otázkou je, jak klub “prodá” svůj produkt fanouškům v Olomouci (pokud Covid-19 zase neuzavře haly pro fanoušky), popřípadě jak se všichni zájemci vejdou do opravdu (kapacitně) malé arény.

V každém případě je v pořádku, že se na Hané (coby tradiční baště Dukly Olomouc a pak Prostějova) basketbal udržel. Novou éru odstartuje Olomoucko s mladým ambiciózním koučem – Polákem Robertem Skibniewskim. Bývalý rozehrávač Prostějova kývl na nabídku Hanáků a jal se skládat tým na novou sezonu. Z té loňské mu totiž mnoho “materiálu” nezbylo. Po posledním klenotu – střelci Františku Váňovi sáhl Nymburk, takže kromě zkušeného Lukáše Feštra zůstali v kádru už jen bratři Klepačové a pivot Dominik Štěpán.

Generální manažer Pekárek při křtu nových dresů BK Redstone Olomoucko

Foto: BK Redstone Olomoucko
Sportovní ředitel Michal Pekárek při křtu nových dresů BK Redstone Olomoucko s Karlosem Vémolou
Foto: BK Redstone Olomoucko

Velké výzvy

Dobrou zprávou pro fanoušky je jistě návrat srdcaře a bijce Marka Sehnala, který ovšem kvůli nemoci nenastoupil v zápasech Tipsport Federálního poháru. Z Nymburku pak do Olomoucka přestoupil mladý rozehrávač Rostislav Jirák. Velkou posilou je loňská opora Královských sokolů Filip Halada, jehož zejména druhá půlka sezony zastihla ve výtečné formě. Dále v dresu Hanáků uvidíme trojici cizinců: Na rozehrávce bude spolu s Jirákem a Feštrem operovat Kenny Carpenter. V přípravě se velmi slušně jevil i další Američan – power forward Demajeo Wiggins. Posledním “nováčkem” do party je rovněž power forward Arsenije Vučkovič, hráč původem z Bosny. Oba poslední jmenovaní mohou alternovat na pozici centra.

Příprava ukázala, že tým místy tlačí bota v postupném útoku a ve vyrovnanosti výkonů. Přišly i čtyři slušné zápasy v Tipsport Federálním poháru, v nichž Hanáci těsně padli se Spišskými Rytíři (68-70), prohráli s Pardubicemi (74-88), porazili Inter Bratislava (61-58) a smolně padli s domácím Kolínem 66-67. Naopak obrana Hanáků byla velmi precizní, což u tohoto klubu dříve nebývalo zvykem. Kouč Skibniewski si je vědom, že s mladým mužstvem může uspět pouze, když budou všichni plnit dané úkoly a ty začínají od kvalitní obrany.

Pekárek: Tento tým má charakter

Máte za sebou téměř konkrétní přípravu. Jaké silné a jaké slabé stránky vašeho týmu odhalila?

Myslíme si, že příprava splnila naše očekávaní. Odehráli jsme deset přípravných zápasů především se silnými soupeři. Volili jsme tuto přípravu záměrně. Jenom tak poznáte slabiny nově se tvořícího družstva. Máme mladé družstvo, které ukázalo svoje přednosti a také to, na čem musíme ještě zapracovat. Tým má charakter a bude hrát za jakéhokoliv stavu. Musíme omezit ztráty, které vyplývají z nerozehranosti a méně zkušeností u mladých hráčů.

Jak hodnotíte Tipsport Federální pohár 2021 z hlediska organizace soutěže a pak z hlediska vystoupení BK REDSTONE Olomoucko?

Tipsport Federální pohár hodnotíme velice kladně. Děkuji organizátorům, a v případě, že se bude konat i druhý ročník, určitě se znovu přihlásíme. Odehráli jsme vyrovnaná utkání se Spišskými Rytíři (68-70), Pardubicemi (74-88), i Kolínem (66-67), Porazili jsme Inter Bratislava 61-58.

S jakým umístěním v NBL byste byl teď před sezonou spokojen? 

Cílem klubu je účast v play off.

Predikce

Olomoucko vstupuje do sezony s velmi mladým týmem, který by chtěl těžit z fyzicky velmi náročné nátlakové obrany. Podle našeho názory mají Hanáci mírný handicap pod košem, kde nemají dost vysoké borce. Perimetr v čele s bijci Haladou a Sehnalem je však vcelku slušný a pokud se kouči Skibniewskému podaří zapracovat další mladé hráče do týmu, může se Olomoucko poprat o play off. Tabulka bude od pátého místa dolů velice vyrovnaná a každý bude moci porazit každého. Devízou Hanáků je právě mladická energie a ambiciózní vedení a trenér.

Tip Světa basketu na umístění: 11 místo