Novinky

1. liga: Lions smetli Brno, Vošlajer kraloval proti Polabí

Polovina nadstavbové části první ligy je minulostí. V jejím třetím kole na sebe opět upozornil zlínský pivot Vošlajer, jenž prakticky sám zdolal Polabí. Jindřichův Hradec si spravil chuť po páteční prohře v Novém Jičíně a v neděli doma zničil Brno U23. V Play out si důležité triumfy připsaly SP Basket a Snakes.

Utkání Svitavy – Písek kluby předehrály minulý týden (88-84). V pátek byly tedy na programu duely z nižších pozic tabulky nadstavby C. Nový Jičín potěšil své fanoušky výhrou nad Jindřichovým Hradcem 74-71. Domácí vstoupili do dramatického utkání ve velkém stylu, s cílem odčinit dvě předchozí nadstavbové porážky. Díky solidní obraně a také nemohoucnosti Lions v zakončení třímal Nový Jičín po první periodě vedení 18-11. Mírný náskok si Severomoravané drželi až do poslední minuty druhé části, pak ale po dvou chybách dovolili Lions vyrovnat na přestávkových 39-39.

Třetí perioda zastihla domácí v nedbalkách: Nebyli schopni se vypořádat s výbornou obranou Jihočechů a sami inkasovali (ponejvíc od 27-bodového navrátilce Rokase Jocyse). Jindřichův Hradec vedl už o deset a zdálo se, že domácí jsou na kolenou. Novojičínské ale nakopl nejlepší střelec Kevin Týml (26b), jenž dokázal prakticky sám snížit na rozdíl jediného koše. V poslední pětiminutovce pak bodově povstal i rozehrávač Lukáš Bukovjan (14b+8d), jehož dvě těžké trojky nakonec rozhodly o patnácté výhře Nového Jičína v sezoně. Oba soupeři měli velmi vychýlené mušky z dálky (úspěšnost okolo 20%), Nový Jičín si dovolil i luxus 11 minutých šestek. Domácí byli ale o něco lepší z vymezeného území, což rozhodlo v jejich prospěch.

Pěkná akce Kevina Týmla
Zdroj: TVcom

Dominantní Lions

Brno U23 v našlapané sestavě (i s Jakubem Nečasem) uhájilo domácí palubovku proti nebezpečným Litoměřicím. Jihomoravané na Morendě využili širší rotace, přeskákali Slavoj v útoku 18-7 a kvůli neproduktivním litoměřickým šeskám (6/16) oslavili Brňané triumf 87-74. Domácí získali trochu vyšší náskok (okolo 10 bodů) na konci druhé a začátku třetí čtvrtiny a ten pak udržovalo až do konce. V litoměřickém dresu dominoval pivot Jan Karlovský (25b+10d), k němuž se však nikdo bodově nepřiblížil. To mužstvo z metropole Moravy spoléhalo na trojici Nečas (22b+7d) – Kubín (16b+11d) – Křivánek (16b+7d+6d) a i nadále svádí s Novým Jičínem boj o čtvrtou pozici do play off.

Tabulka nadstavbové skupiny C
Zdroj: CZ.Basketball

V neděli dohrával Jindřichův Hradec s Brnem zápas druhého kola nadstavby. A k překvapení mnohých fanoušků to byl jednoznačný souboj, v němž Jihočeši i v osmi hráčích zdemolovali Brno 90-49. Hosté (v téměř kompletním složení, jen bez Šimona Svobody) se nebyli schopni vypořádat s vynikající obranou Lions a stříleli z pole pouze s 27% úspěšností. V útoku byl Jindříchův Hradec produktivní (mj. trojky 12/24) a opět spoléhal na Jocyse (17b+7d) a také Slowiaka (15b+6d). Vypadá to, že svěřenci kouče Červenky už udrží třetí příčku pro play off.

Vošlajer první i druhý

Zlínský pivot Tomáš Vošlajer prožívá vynikající sezonu. V pátečním zápase svou formu demonstroval proti Polabí, proti němuž zaznamenal 33 bodů (13/16 z pole) a 23 doskoků. Zlín vyhrál 102-92 a dal zapomenout na debakl v Plzni. Vošlajer se s užitečností 56 vyšplhal na druhé místo hráčských rekordů sezony – za svou vlastní užitečnost 62 v zápase základní části s Pardubicemi. V utkání s oslabeným Polabím (bez Dávida Nováka, Rylicha a Mikuly) se dařilo i ostrostřelci Nehodovi (28b). Zlínští utkání ovládli už v prvním poločase, jejž vyhráli o 16 bodů a poté si náskok udržovali až do konce. Hosty nejvíce bodově sytil s 23 body Pavel Novák.

Pivot Zlína Tomáš Vošlajer

Naprosto jednoznačně skončilo utkání v hanácké metropoli, kde Basketbal Olomouc deklasoval USK Praha B 91-28. Pražané přijeli bez několika obvyklých opor a osu týmu tvořili hráči z U17. Domácí si s chutí zastříleli, 25 bodů a 11 doskoků zapsal Erik Klepač, 21 bodů přidal Tomáš Tkadlec. 28 bodů USK je nejméně, kolik nějaký tým v letošní sezoně prvni ligy nastřílel.

Poslední duel nadstavby D překvapivě vyhrála Opava B nad Plzní 86-82. Svěřencům trenéra Vlčka evidentně vůbec nevadilo, že týmu chyběl Robenek, Matouš Kurečka, a že Jan Mička odešel dohrát prvoligovou sezonu do Snakes Ostrava. Slezané vedli nad Západočechy (bez Aušprunka) od prvních minut a Plzeň doplácela na vychýlenou mušku, resp. tvrdé opavské obroučky. Zkušenější hosté se v poslední čtvrtině přesto několikrát dostali na rozdíl jediného koše, jenže vyrovnat či otočit se jim nakonec nepodařilo. Opava vyhrála zejména díky 66% úspěšnosti střelby za dva body. Vynikající výkon předvedl domácí Kryštof Kavan (27b+12d+8a), jehož užitečnost 42 byla druhá nejlepší v tomto kole. Plzeň kontrovala Lejskem s 19 body.

Tabulka nadstavbové skupiny D

Liberec dál vítězí

Šňůra libereckých vítězství pokračuje. Rysi doma po vlažnějším začátku zdolali Prostějov přesvědčivě 76-56 a oslavili pátou výhru v řadě a desátou v sezoně. Nejlepšími střelci domácích byla dvojice Olejník (17b+12d) – Kořínek (17b). Jediným dvojciferným střelcem Orlů byl Rytíř (15b+8d) a Hanáci budou muset v závěru sezony ještě zabrat, protože definitivní jistota udržení jim ještě chybí.

Jako už tradičně prohrála o víkendu u Vysočina, která tentokrát dovolila vybrakovat svou halu SP Basketu. Triumf Pražanů 95-69 se urodil díky 12 trojkám a 69% úspěšnosti za dva body. Střeleckými tahouny hostů byli Hřebík (21b) s Blažkem (19b), Vysočina spoléhala na 25-bodového Maňáka. SP Basket v tabulce odskočil předposlednímu Pelhřimovu už na rozdíl dvou triumfů.

Snakes Ostrava už i s Janem Mičkou v sestavě zvítězili v důležitém utkání v Pelhřimově 76-67. Staronový “had” Mička tomu dopomohl 20 body a 9 doskoky a spolu s rozehrávačem Jakelem (20b+7a) potěšil kouče Smažáka. Výhra ostravských hráčů se ale nerodila lehce, ještě tři a půl minuty před koncem závěrečného dějství snižoval domácí Linis na 64-67. Poté však odpověděli šňůrou 8-1 Mička s Jakelem, takže cesta domů byla pro Snakes určitě veselá. Sojkám (taženým čtrnáctibodovými Gruntem a Benákem) nepomohlo ani 50 doskoků, protože ztratily 18 míčů a střílely za tři jen s 24% úspěšností.