Předehra semifinále poháru dopadla lépe pro Válečníky

Po reprezentační pauze se znovu naplno roztočila kola nadstavbových skupin Kooperativa NBL. V rámci skupiny A1 zavítal v posledních týdnech trápící se Kolín na horkou půdu Děčína, s nímž se střetne také za necelé dva týdny v rámci semifinále Louda Auto FINAL 4 v Praze na Královce.

Svěřenci Tomáše Grepla nastupovali do utkání s vidinou možnosti návratu na 3. místo ligové tabulky, k čemuž jim měl pomoct i comeback uzdraveného kapitána a lídra týmu Tomáše Pomikálka. Na druhé straně po nemoci do hry zasáhl také ústřední dirigent Medvědů Adam Číž.

Snový start Kolína dokázali Válečníci zachytit a první půli ovládli

Psychické rozpoložení obou týmů nebylo na startu utkání příliš znát, jelikož Polabané se byli dostali do trháku 10:0. Děčínští tifosi, kterých dorazila víc než tisícovka, si mohli sednout až po třech minutách hry, kdy Ty Nichols proměnil šestku. Domácí v dalších minutách zapnuli na vyšší obrátky v obraně, začali také přesněji střílet a brzy Kolín začali přehrávat a dostali se také do vedení.

To na stranu domácích strhnul trojkou na 19:17 Filip Kroutil a tlak domácích vygradoval ve druhém kvartálu. Nejvyšší náskok si Armex vybudoval před koncem poločasu, kdy nádhernou přihrávkou vyzval ke smeči Anthony Walton svého amerického parťáka a nedávnou posilu ze Slavie Dontae Brunera, po jehož dunku svítil na tabuli stav 44:29. Po trefě Adama Číže se nakonec do šaten odcházelo za stavu 44:31.

Povstání Medvědů ve druhém poločase zdramatizovalo zápas

Na startu druhé dvacetiminutovky nic nenasvědčovalo tomu, že by se nad Děčínem mělo jakkoli smrákat. Borci v bílých dresech brzy utekli soupeři na rozdíl osmnácti punktů a vypadalo na pohodový part. V následujících minutách jako by se ovšem Děčínští ze hřiště úplně vytratili… Válečníci kupili chyby i fauly a jejich americká dvojice Walton – Nichols byla ověnčena čtyřmi osobními chybami. Tým Adama Konvalinky postupně smazával bod po bodu a Ondřej Šiška dokázal na konci 29. minuty trestným hodem srovnat na 56:56.

A na startu závěrečné desetiminutovky základní hrací doby Džiugas Slavinskas dokonce strhnul vedení na stranu Kolína – do trháku se ovšem hosté nedostali, což bylo možná rozhodující pro další vývoj zápasu, naopak se vedení přelévalo ze strany na stranu. Na startu předposlední minuty po koši s faulem v podání Igora Josipoviče platil stav 75:70, a ač se Medvědi přitáhli na rozdíl dvou bodů, definitivní direkt jim zasadila trojka Ty Nicholse na 78:73. V závěrečné šestkované už si Válečníci vedení udrželi a nakonec zapsali výhru 84:77. Kolín tímto nezdarem zaknihoval již sedmou porážku v řadě a ve skupině A1 je přikován na poslední osmé příčce…

Lídři Válečníků Matěj Svoboda a Anthony Walton v utkání proti Kolínu

BK ARMEX Děčín – GEOSAN Kolín 84:77 (21:19, 44:31, 58:56)

Body: Walton 21 (+ 7 doskoků, 5 získaných faulů i 5 asistencí, TH 5/5), Pomikálek 14, Svoboda 13, Nichols 12 (+ 5 zisků), Josipovič 9 (6 doskoků), Kroutil 9, Bruner 4 (8 doskoků), Jansa 2 – Mareš 15, Odomes 15 (+ 10 doskoků), Slavinskas 14 (+ 10 získaných faulů), Lošonský 11, Číž 9 (+ 6 získaných faulů), Petráš 7 (+ 10 doskoků), Šiška 5 (+ 5 asistencí), Jelínek 1.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 43/23 – 37/21; Střelba 3 body 24/7 – 26/7; TH 20/17 – 25/14; Doskoky 32:46 (útočné 6:13); Asistence 15:15; Ztráty 12:19; Fauly 27:21; Body z brejků 32:19; Body laviček 24:30; Počet diváků: 1030.

Válečníci slaví společně se svými fanoušky výhru nad Kolínem

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Zápas byl ve vlnách. Začali jsme 0:10, což bylo hrůzostrašné, protože Kolín dal tři trojky, z toho jednu s faulem. A přitom přesně na tohle jsme se připravovali. Pak jsme ale byli mnohem lepší, fungoval nám protiútok, trefovali jsme se z venku a velmi slušně fungovala obrana. V polovině třetí čtvrtky jsme ale vypadli z role, Kolín nás začal přeskakovat jak pod naším, tak pod vlastním košem – a my se nebyli schopni prosadit v útoku. Hráči byli také oblepeni fauly, takže Nichols a Walton hráli vlastně celý druhý poločas se čtyřmi fauly, což nás limitovalo v obraně. Ve finále jsme ale zápas zvládli svojí urputností a bojovností. Jsme za to hrozně rádi, protože tohle vítězství je velmi cenné. Znovu jsme si ukázali, že přestože jsme v problémech a utkání nám proklouzává mezi prsty, jsme schopni vývoj zlomit a vyhrát. Návrat Tomáše Pomikálka není rozhodně návratem spasitele, ale je dobře, že je zpět. Musíme pracovat na souhře, protože stále může být v některých věcech lepší. Doufám, že nám teď chvilku vydrží zdraví, protože po dlouhé době jsme byli kompletní.“

Filip Rytina, asistent lodivoda GEOSAN Kolín: „My jsme dnes do utkání velmi dobře vstoupili a vedli jsme 0:10, pak 1:12, ale Děčín ukázal svoji válečnickou duši, přitvrdil hru a my se s tím nedokázali vyrovnat, především ve druhé čtvrtině. V průběhu třetí čtvrtiny, kdy nám domácí odskočili už na osmnáct bodů, jsme se do utkání vrátili, ale pak nám možná chybělo i trochu štěstí, abychom proměnili nějaké střely a šli do většího než jednobodového vedení. Koncovka už byla vabank, my se bohužel netrefili a prohráli o sedm bodů. Víme, že náš tým má potenciál hrát o nejvyšší příčky, ale zatím to nenaplňujeme a zapsali jsme sedmou porážku v řadě.“