Novinky

Třetí pro Brno, Svitavy zvládly šlágr

Svitavy v ostře sledovaném utkání dvou loňských semifinalistů přehrály Olomoucko i díky 52 doskokům. Na záda jim stále dýchají Pardubice, které podobně jako Ústí nad Labem (po výhře nad USK) už mají 10 triumfů – tedy o jeden méně, než třetí Svitavy. Děčín v pohodě porazil Ostravu, zatímco Brno vyhrálo poprvé v sezoně venku, což odnesl Kolín.

V derby o krále východních Čech ovládly (i bez Tomáše Vyorala) před bezmála 1400 diváky Pardubice. Pod přesvědčivý triumf 106:71 nad Královskými sokoly se nejvíce podepsal navrátilec do sestavy Ozren Pavlovič, jenž s 27 body a 8 doskoky vedl družinu kouče Scalabroniho. Hosté vůbec nestíhali v obraně a drželi s Beksou krok v útoku pouze v první čtvrtině (30:27). Pavlovič s uzdraveným Slaninou zahájili druhý kvartál únikem 8:0 a hosté kvůli propadu na doskoku (45-24) nakonec inkasovali už 60 bodů v půli a celkem 106. Dařilo se také Škrancovi se Švrdlíkem (oba 21b), stejně tak jako guardovi Půlpánovi (16b+10a). 22 bodů Pavola Lošonského hostům k lepšímu skóre nestačilo.

Pardubický rozehrávač Viktor Půlpán se snaží najít volného spoluhráče

„Byl to dobrý zápas pro diváky. Hrálo se rychle, padlo hodně bodů, překonali jsme stobodovou hranici. V první čtvrtině jsme nenašli zejména v obraně náš rytmus, ale od druhé čtvrtiny jsme začali lépe bránit, v útoku nám i nadále dobře putoval míč a vytvářeli jsme si dobré střelecké pozice. S výkonem můžeme být spokojeni. Rád bych také poděkoval fanouškům za vynikající atmosféru,“ liboval si trenér Pardubic Ken Scalabroni.

„Zápas se mi moc dobře nehodnotí. Prohráli jsme o hodně bodů, zase jsme dostali stovku… Po dvou vydařených utkáních jsem očekával lepší výsledek, nicméně musím uznat, že Beksa byla od druhé čtvrtiny lepší. Tam se to zlomilo, utkání už se jenom dohrávalo a byla to jen otázka skóre,“ posteskl si lodivod hostů Lubomír Peterka.

Ústí šokovalo Folimanku

Po několika hluchých zápasech se zpět do sedla dostala Sluneta Ústí nad Labem. Po předvánočním skalpu Opavy to včera pro změnu odnesl USK Praha. Severočechům pranic nevadila absence Faita s Davidem a ani fakt, že na začátku třetí periody prohrávali 54:37. Pak hosty vrátily do utkání čtyři trojky (dvakrát Svejcar) a po šňůře ze začátku poslední periody to rázem bylo 70:66. Sovy znervózněly a snajpr Houška otáčel s přispěním kolegů na 76:77. Závěr za stavu minus 3 Pražané nezvládli a muž zápasu Pavel Houška (26b+7d, užitečnost 34) jistil hostující výhru 78:83 z čáry trestného hodu. Svěřenci trenéra Pištěckého vyhráli potřetí v řadě.

Tisková konference po zápase USK Praha – Sluneta Ústí nad Labem

Šňůra 0-15 a Brno má třetí zářez

Po třech čtvrtinách sice vedl 69:60 i Kolín (bez Richardsona) nad Brnem, ale úzká rotace (de facto pětičlenná) se podepsala na úbytku sil Medvědů. Ti začali poslední periodu katastrofálně a první body dali Brnu až po téměř šesti minutách. Tou dobou už Jihomoravané vedli 69:75 po málo vídané sérii 0-15. Domácím sice vykřesal krátkodobou jiskřičku naděje trojkující Igrutinovič, jenže natěšené publikum záhy zchladili Stegbauer s Krakovičem, kteří definitivně rozhodli. Hosté vyhráli zaslouženě, byli lepší na doskoku (36-46) i v trojkách (7-11) a připsali si třetí výhru v této sezoně, po níž se dostali už na 10. pozici o skóre před Ostravu. Hosty táhla dvojice Krakovič (17b+8d) – Stegbauer (17b), v domácím dresu se nejvíce dařilo Igrutinovičovi (21b+6d).

Tisková konference po zápase BC Geosan Kolín – mmcité1 Basket Brno

Děčín bez problémů

Válečníci nedali příliš „čuchnout“ Ostravě, která inkasovala v Maroldovce stovku. Hosté se sice poločas jakž takž drželi (50:41), ovšem třetí čtvrtina (31:18) zlomila jejich odpor. Snahu Nové huti srážely četné ztráty (celkem 19), navíc se Děčínu dařily trojky (12/30) což s explozí Pomikálka (23b+9d, užitečnost 35) s Autreym (21b+10d) stačilo. Válečníci po delším čase zapsali výhru (celkově sedmou) a odlepili se od devétých Královských sokolů na rozdíl třech triumfů. Hostujícího kouče Bálinta může těžit alespoň 18 bodů Martina Nábělka (4/7 za tři body).

Tisková konference po zápase BK ARMEX Děčín – NH Ostrava

Svitavy předčily Hanáky i podruhé

Tuři ze Svitav stále drží třetí pozici. Olomoucko letos zdolaly i napodruhé, ačkoli doma je to stálo více sil, než venku. Východočeši sice začali výborně (15:7) a vedení si drželi prakticky po celé utkání, těžkosti však přišly v závěrečné části. Dvě trojky Morgana Olomoucko nakoply a několikrát to znamenalo přiblížení se na jediný bod. Malé prodloužení nastalo necelé čtyři minuty před koncem normální hrací doby, když Malik Morgan proměnil další dalekonosný pokus (77:77).

V závěru prokázal zkušenost a pevné nervy domácí veterán Slezák, jehož dva pokusy ze střední vzdálenosti skončily v koši a naopak hosté několik dobrých pozic neproměnili. Pod výhru Turů 85:82 se podepsaly zejména doskoky (52-37) a Svitavy děkují i Seanu O´Brienovi a jeho double-doublu za 18 bodů a 13 doskoků. Morganových 28 bodů tentokrát nepomohlo, Javonte Douglas byl domácími ubráněn na 12 bodech (a 11d).