KomentářeNovinky

Final4 ČP: Harding X-Faktorem nymburské obhajoby?

V sobotu v Lounech startuje Louda Auto Final4 Českého poháru a my pro vás máme jeho preview. Semifinálové dvojice tvoří Opava s Pardubicemi a Nymburk s Brnem. Zjednodušeně můžeme říci, že se o finále utkají dva týmy ve formě a dva tápající celky. Ale popořádku.

Vůbec poprvé se o druhou trofej sezony (tou první byl Tipsport Federální pohár) bude hrát v Lounech. Dvacetitisícové městečko s halou pro 500 diváků místo vybral svaz na základě toho, že o pořadatelství neměl nikdo ze čtyř účastníků Final4 valný zájem. Generální partnerem akce se navíc stala lounská společnost Louda Auto. Trofej obhajuje ligový hegemon z Nymburku a bude zajímavé sledovat, zda se mistrovi povede napravit brzké vyřazení z Ligy Mistrů. Středočeši jsou bez diskuze stále největším favoritem, jakkoli jejich výsledky v KNBL nejsou už tak dominantní. Ještě před reprezentační pauzou by bookmakeři sázkových kanceláří pasovali do role druhého největšího favorita Opavu, jenže poslední ligové duely Slezanů ukázaly jejich zranitelnost. Takže rozhodně nezatracujme ani Pardubice a ani neustále posilující Brno.

SF 1: Opava – Pardubice (14:30)

V úvodním semifinále se v sobotním brzkém odpoledni střetnou Pardubice s Opavou. Východočeši vyhráli pouze tři z posledních deseti soutěžních zápasů, přesto postoupili do dvou Final4. Vedle toho českého si po postupu přes Iliriji Lublaň zahrají i Final4 Alpe Adria Cupu. Do nejlepší čtyřky se Pardubice probily těsnou výhrou nad USK (84-78), jež vedla přes zlepšenou obranu ve druhé půli. Forma Pardubic má k dokonalosti daleko a kouč Repeša i fanoušci vyhlíží návrat zraněného Petra Šafarčíka, jakož i zlepšenou formu Tomáše Vyorala (který se v únoru potýkal se zraněním také). Východočeši ve středečním ligovém zápase s Nymburkem (65-98) rozložili minutáž na všechny hráče a své pohledy směřují k prvnímu ryze českému vrcholu sezony.

Opava v únoru zažehnala velkou lednovou krizi a s návratem trenéra Czudka znovu kosila soupeře, jenže po reprezentační pauze se stroj znovu zadrhl a prohrál třikrát v řadě. V Ústí se Slezanům sice povedlo odvrátit hrozící debakl a s Nymburkem tým vedl po 32 minut, ale v obou duelech nakonec prohrál. Blamáží pak skončil středeční souboj o druhé místo NBL s Brnem. Jihomoravané sice hráli pátý zápas v devíti dnech, jenže v koncovce vypadali daleko unavenější opavští hráči. Opava podlehla 74-87 a navíc přišla o Dragouna s Kvapilem, jejichž start v Lounech je nejistý. Vzhledem k tomu, že Opava má za Nymburkem jen těsně druhou nejlepším obranu v lize, dá se očekávat, že tak důležité utkání rozhodne právě defenziva.

Šafarčík: Na neutrální půdě máme šanci

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): “Pardubice jsou kvalitní tým s dobrým trenérem. Už když jsme tam hráli, jsme si říkali, že je dost velká pravděpodobnost, že na ně můžeme jít i ve FINAL 4. Chtěli jsme si tak zvýšit sebevědomí a ukázat jim, že bychom je chtěli porazit. Z toho pohledu to byl důležitý zápas. Určitě chceme postoupit do finále budeme spoléhat na naše fanoušky, kteří za námi do Loun určitě přijedou v hojném počtu.”

V posledním vzájemném zápase se radovala v Pardubicích Opava 91-78
Foto: Milan Křiček
V posledním vzájemném zápase se radovala v Pardubicích Opava 91-78
Foto: Milan Křiček

Petr Šafarčík (rozehrávač BK Pardubice): „S Opavou je to vždycky těžké, má sehraný tým, na každém postu vyrovnané hráče. Nám se ten jeden vítězný zápas extra povedl, ale ani ty zbylé dva nebyly špatné. Klíč k tomu, jak je porazit, od trenérů máme a věřím že to v Lounech urveme. Musíme věřit, že Antonio Vrankovič a Kamil Švrdlík ubrání Markussona. S Opavou je to extrémně těžké na jejím hřišti, ale na neutrální půdě bych řekl, že máme velkou šanci.”

Vzájemné zápasy v sezoně: 2-1

Tip: Opava

SF 2: Brno – Nymburk (17:30)

Mistr prohrál v českých luzích a hájích naposledy před čtyřmi měsíci v Opavě. S návratem Jerricka Hardinga po únorovém zranění také přestaly (až na malé výjimky) pomněrně vyrovnané zápasy Nymburka s ligovými soupeři. Kromě duelů v Opavě (102-88) a s Brnem (92-86), porazili svěřenci trenéra Sekuliče ostatní týmy minimálně rozdílem třídy. Harding sází v nadstavbě průměrně 24 bodů za 26 minut ve hře a právě on s Colbeym Rossem a Vojtěchem Hrubanem by měli být zárukou nymburské obhajoby. Jedna věc je totiž vyrovnaných 30 – 35 minut (nymburských soupeřů) a druhá věc jsou obrovské zkušenosti nymburských hráčů s těžkými koncovkami. V každém případě – v semifinále mistra nečeká s Brnem procházka růžovým sadem, ale měl by je (zvláště, pokud se vrátí i Lukáš Palyza) zvládnout.

Střelecký tahoun Nymburku Jerrick Harding najíždí do brněnského koše
Foto: David Šváb
Střelecký tahoun Nymburku Jerrick Harding najíždí do brněnského koše
Foto: David Šváb

Brno vyhrálo osm z deseti posledních zápasů a to včetně dvou v ENBL. V Severoevropské lize navíc tým trenéra Růžičky postoupil do Final4, čímž splnil jeden z cílů sezony. Těmi dalšími jsou medaile v NBL a i v Louda Auto Final4 ČP. Ačkoli v den semifinále budou Brňané hrát již šestý zápas ve dvanácti dnech, nemusí se jejich fandové velice obávat únavy svých miláčků. Rotaci rozšířil Ukrajinec Mišula z ”rozpuštěného” Prometeje a jistě si zahraje i Jakub Nečas. Poslední otázkou zůstává návrat shooting guarda Maddena. V plné síle má aktuální kádr Brna na to odehrát s mistrem vyrovnanou partii s možnou otevřenou koncovkou. Ve skvělé formě je pivot Mickelson a obecně podkošová vozba Jihomoravanů je (podobně jako post rozehrávače) možná nejkvalitnější v NBL.

Bálint: Je to výzva

Richard Bálint (křídlo Basket Brno): „Vždycky to beru jako výzvu, protože je to nejlepší tým u nás, a není co ztratit. Já chci pokaždé ukázat to nejlepší a taky si to užít. Teď naposledy v Nymburce už při porážce o šest bodů chybělo fakt málo. Pokud uděláme míň blbých ztrát a udržíme svou hru po celý zápas, můžeme je porazit. Navíc to bude na neutrální půdě, takže to může být zajímavé utkání. A možná už přijde náš čas.”

Martin Kříž (křídlo ERA Basketball Nymburk): „I tohle semifinále může být určitým testem na případný souboj v ligovém play-off, nicméně pohár je specifický v tom, že je to o jednom zápase, kde se může stát cokoli. Když se bude Brnu dařit plnění domluvené taktiky, a my se nevyvarujeme občasných výpadků, které v letošní sezoně praktikujeme, tak to může být hodně zajímavé. Já ale doufám, že se to nestane.”

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-3

Tip: Nymburk vyhraje do 15 bodů

Doplníme, že nedělní utkání o bronz je na programu od 15:30, finálový duel má úvodní rozskok v 19:00.