Novinky

Nezastavitelný Klečka poslal Opavu do finále

První semifinále Louda Auto Fina4 Českého poháru vyhrála Opava nad pardubicemi. Zásluhou 28 bodů guarda Radima Klečky a výborného vstupu do třetí periody postoupili svěřenci trenéra Czudka do finále, kde se utkají s lepším z dvojice Brno – Nymburk. Opava si pomohla k postupu 103-89 svou parádní disciplínou – trojkami, jichž proměnila patnáct.

Utkání začalo nervózně, oba celky si byly vědomy důležitosti zápasu. Větší důvod k radosti měly Pardubice, které na konci třetí minuty po krásné asistenci Vyorala poslal Vrankovič do vedení 8-3. Trápení Opavy v postupném útoku rozčísl v polovině páté minuty smečující Markusson, jenž snižoval na 8-12 z pohledu svého týmu. Ve druhé polovině čtvrtiny se diváci také dočkali košů a skóre i díky několika trojkám utěšeně narůstalo. Lépe střílející Východočeši (50% z pole) po první desetiminutovce třímali mírný náskok 24-20.

Do druhého dějství vstoupili lépe Slezané, kteří zejména díky aktivitě Klečky a trojce svátečního střelce z dálky Kvapila otočili na 27-26. Beksa začala kupit chyby a Gniadek na začátku 14. minuty trojkou zvýšil už na 34-29. Jenže za dvě minuty bylo k radosti pardubických fans všechno jinak. Martin Gniadek neproměnil samostatný dvojtakt a Beksa šňůrou 8-0 obrátila na 38-36. Stačily ale trojky (nejlepšího opavského střelce poločasu s 12 body) Klečky s Jurečkou a Opava znovu vedla o čtyři. O přestávce svítilo na ukazateli skóre i díky devíti opavským trojkám skóre 52-48 pro Slezany. Pardubice táhlo duo Vyoral (11b) – Walton (10b).

18 bodů Tomáše Vyorala Pardubicím k postupu nestačilo

Klečka: Osm bodů za minutu

I ve druhé půli byl vcelku neviditelný hlavní opavský lídr Šiřina a naopak navrátilec po zranění Klečka dalšími body navýšil opavské vedení už na 59-51. Pardubicím nepomohl ani timeout a Klečka nemilosrdně trestal i po něm. Po chybě v pardubické v rozehrávce opavský rozehrávač završil povedenou minutu, v níž nastřílel 8 bodů a zkraje 24. minuty už byl na 22 bodech. Pardubice prohrávaly o dvanáct a začaly ztrácet půdu pod nohama a nebyly s to proměňovat ani relativně jednoduché střely zpod koše. Kromě chvilkové nekoncentrovanosti držela Opava dvouciferný náskok až do konce třetí části (84-70).

Na hráčích Pardubic byla s přibývajícími minutami cítit frustrace, takže každý sporný výrok rozhodčích hlasitě komentovali. Bekse se po přestávce nepodařilo dostat více do hry Vyorala, Šafarčík měl pro změnu problémy s fauly. Utkání se dohrávalo v místy až exhibičním tempu a Opava dokráčela do finále po triumfu 103-89. Slezané přehráli Beksu v trojkách 15-11, jakož i v bodech lavičky 67-28. Nejlepšími střelci Pardubic byli s 18 body Vyoral s Waltonem. Opavu táhli vedle zmíněného Klečky (28 bodů za 21 minut a 11/14 z pole) ještě Kouřil (15b) s Jurečkou (12b) a Markussonem (12b+7d).

BK Opava – BK Pardubice : (20:24, 32:24, 32:22, 19:19)

Řekli po utkání

Petr Šafarčík (rozehrávač Pardubic): “Klečka nám dělal problémy celý zápas. nevím, zda jsme jej podcenili, nebo jsme se víc soustředili na jiné hráče. V každém případě jsme nebyli dostatečně agresivní v obraně, 103 bodů je hrozně moc. Dělali jsme chyby, s nimiž se potýkáme celou sezonu. To, že Opava dala 15 trojek v hale, kde nemá nastřílelo, vypovídá o její střelecké kvalitě. My musíme ale zregenerovat, hodit to za hlavu a využít zítra o bronz toho, že máme o tři hodiny na odpočinek více, než soupeř.”

Martin Gniadek (pivot Opavy): “Výkon Radima Klečky je pro mě i pro ostatní velké překvapení, protože říkal, že dnes špatně spal a asi jen dvě hodiny (smích). Ale na Radimově výkonu je pěkně vidět, že hrajeme jako tým, nesoustředíme se na tři hráče. Když to někomu nejde, táhne to v zápase jiný. Každopádně doufám, že před finále jsme touto výhrou ze sebe sundali tu deku, kterou jsme na sobě měli.”