KomentářeNovinky

Základní část NBL: Kdo překvapil a kdo zklamal? (2. část)

Základní část Kooperativa NBL je (téměř) minulostí a je jasné, jaké týmy si zahrají kterou část nadstavby. Naše redakce se ohlédla za výkony každého celku a rozebrala je tak říkajíc na součástky. Po včerejším článku, se dnes zaměříme na mužstva od sedmého místa dolů. A kdo jsou vaši vítězové a poražení základní části NBL? Diskutujte na našem Facebooku.

7. Královští sokoli (11-10*)

Před sezonou vedení Královských sokolů udrželo klíčového rozehrávače Stamenkoviče a veterána Sedmáka, k nimž doputovala trojice balkánských posil a také dva češi – Goga se Škrancem. I přesto, že změn bylo poměrně dost, začali Východočeši ligu směle a v září zaznamenali hned tři výhry ze čtyř utkání. Do reprezentační pauzy pak ale tým spíše paběrkoval, takže bylo jasné, že pokud chce hrát nadstavbu A1, bude muset zabrat. To se také stalo, paradoxně při absenci hlavního trenéra Peterky. Sokoli vylepšili obranu a od 11. prosince vyhráli pět (včetně lupu na Dašické) ze šesti duelů. Asistent trenéra Martin Sýkora si navíc připsal tři výhry ze čtyř utkání.

Sokoli zanechali dobrý dojem i v pohárovém čtvrtfinále s Nymburkem, jehož zle trápili a podlehli mu jen těsně 75-80. Pokud tým kolem Stamenkoviče zvládne ještě dohrávku základní části s Brnem, srovná se s Kolínem a USK na bilanci 12-10. Již zmíněný Peda Stamenkovič je znovu průběžným lídrem v počtu asistencí na zápas (7.9), bodově však letos zatím zaostává za svými průměry z let minulých (7.3 bodů na zápas). V silách Královských sokolů určitě je vystrnadit některý z týmů před sebou z pozic zaručujících přímý postup do play off. Musí se však vyvarovat hluchých návratů z poločasových přestávek.

Peda Stamenkovič rozehrává akci Sokolů proti Pardubicím

Foto: Luboš Lorinc
Peda Stamenkovič rozehrává akci Sokolů proti Pardubicím

8. Sluneta Ústí nad Labem (11-11)

Slunetu už druhou sezonu tipujeme po základní části výše a letos nám znovu odhad na ambiciózní Severočechy nevyšel. Loni tým doplatil na dlouhodobé zranění kapitána Svejcara. Letos sice nikdo z důležitých borců déle nechyběl, avšak i tak Ústí jen horko těžko uhájilo poslední místo pro postup do A1. Ve vypjatém derby porazilo v základní části skvěle finišující Děčín 77-73. Hosté si sice stěžovali na chybu sudích v samotném závěru, leč nebylo jim to nic platné. Blamáž byla pro Ústí odvrácena, teď se bude tým kouče Šotnara soustředit na vyhnutí se předkolu play off.

Příčinou ústecké bilance 11-11 byla špatná forma od konce října do reprezentační pauzy. V tomto období Pandy prohrály pět venkovních utkání v řadě a trápil je impotentní útok (72 bodů na zápas). Chuť si Ústí spravilo až výhrou nad USK 102-94 a krize byla částečně zažehnána. Klub také změnil rozehrávače: namísto “nemastného – neslaného” Jonese přišel Kaleb Joseph, jenž nás v redakci ale také nepřesvědčil. Ještěže má tým ve svém středu hvězdu kalibru Lamba Autreyho. Jeho 15.1 bodů, 6.8 doskoků a 4.3 asistencí pomohlo Slunetě k osmému místu a Autreyho užitečnosti 24.1. je druhá nejlepší v NBL.

Sluneta ještě v případě hradecké porážky s Brnem může poskočit na sedmé místo. Kouč Šotnar a jeho mužstvo ale musí zapracovat na lepší útočné produkci. Inkasovaných 79.7 bodů na zápas je sice chvályhodných, jenže 80.2 nastřílených je přesně ten důvod, proč se Sluneta nachází až na osmé pozici. A protože Český pohár se Pand po porážce v Děčíně také netýká, pro úspěch v sezoně musí zkusit skončit do šestého místa a vyhnout se předkolu. Kádr na to Ústí má, jen musí být produktivnější.

Nejlepší akce posledního severského derby Ústí – Děčín (77-73)

9. BK ARMEX Děčín (9-13)

Výkony Děčína musíme rozdělit na ty před a po reprezentační pauze. Před ní se Děčín potýkal se zraněními (6 týdnů chyběl lídr Tomáš Pomikálek) a rozháranou hrou. S bilancí 3-10 se krčil na třetím místě od konce a fanouškům příliš nezlepšila náladu ani výhra v derby nad Slunetou (83-67). Vedení se rozhodlo vyhodit nevýrazné mladíky Kotáska se Skaličkou, stejně tak si balil kufry americký pivot Dodd. Na jeho pozici naopak přišel jiný Američan Prahl a také starý známý z konce minulého ročníku – Nizozemec Craig Osaikhwuwuomwan.

Týmu pomohla reprezentační pauza, začal po ní lépe bránit a lídr Pomikálek opět stmelil tým. Výsledkem byla ligová šňůra 6-2 (výhry v Brně, Praze či nad Opavou), vyrovnané venkovní utkání s Nymburkem (89-96) a postup v Českém poháru do čtvrtfinále (jak jinak, než přes Ústí). A sen každého fanouška a člena organizace BK ARMEX Děčín – utkat se v posledním kole základní části “na férovku” v derby na Slunetě o poslední postupové místo A1 – se stal skutečností.

Jak víme, Děčínu to v derby děsně nevyšlo, i tak je ale s aktuální formou jasným favoritem na deváté místo po nadstavbě A2. Mužstvo trenéra Grepla sice čeká 12 utkání a stát se může všelicos, ovšem náskok šesti triumfů na jedenácté Olomoucko (a lepší vzájemné zápasy) je zatím slušný polštář. Teď jde klubu samozřejmě o to, aby se vyhnul Nymburku v případném čtvrtfinále, což v první instanci znamená skončit právě devátý. Uvidíme, jak se v nadstavbě povede novému dlouhánovi Andrewu Eudymu, jenž nahradil Prahla, který se vrátil do vlasti z rodinných důvodů.

Tabulka základní části Kooperativa NBL

Zdroj: Liversport
Tabulka základní části Kooperativa NBL

10. NH Ostrava (8-14)

Ostrava vyrazila do této sezony s nejmladším trenérem NBL – Adamem Cholevou. Syn slavného otce Zbyňka Cholevy a jeho asistent Saša Jankovič mohou mít zatím vcelku důvod k úsměvu. Jejich tým totiž získal o dvě výhry více, než v celkém předcházejícím ročníku dohromady. Samozřejmě, že radši by na Tatranu byli, kdyby se jim povedlo proniknout do nadstavby A1. Tým Ostrava nesestavila špatný, ale zabrzdila jej častá zranění ústředního playmakera Mannyho Ubilly, potažmo pivota Heinzla.

Novou Huť limitovaly po celou základní část venkovní výsledky (3-8) a také chabá produkce trojek (30% a 7 proměněných na utkání). To v domácí hale Tatran je to každoročně jiná písnička a bilance 5-6 není špatná. V nadstavbě však budou Ostravané muset ještě přidat a domácí halu nezatěžovat porážkami. Trenér Choleva bude kromě zmíněného Ubilly (12b+4.8a) spoléhat klasicky na kapitána Bohačíka (9.2b+7.5d) a komety letošního kádru Aleksandara Radukiče (13.8b+7.9d) s Issacem Vannem (14.1b+4.7d). Ostrava zatím rozhodně hraje divácky atraktivnější basketbal, než v minulých letech a náskok pěti výher na 11. Olomoucko má vcelku slušný. Mělo by se jí povést uhájit jej a proniknout do předkola play off.

Trenér Choleva udílí pokyny svým svěřencům

Foto: NH Ostrava
Trenér Choleva udílí pokyny svým svěřencům

11. BK Redstone Olomoucko (3-19

Hanáci v létě pod vedením manažera (a nyní už i prezidenta klubu) Michala Pekárka zachránili klub v Kooperativa NBL a zažehnali spekulace o prodeji licence. Ze svého prostějovského domova se tým natrvalo přestěhoval do olomoucké Čajkareny a získal silného partnera – společnost Redstone. Optimismus ze slušných výkonů v přípravě a po první výhře nad Jindřichovým Hradcem vystřídalo rozčarování z dvanácti porážek v řadě. Už koncem října stály neuspokojivé výsledky pozici hlavního kouče Skibniewského, odešli také oba Američané Wiggins s Carpenterem.

Na Hanou naopak dorazil srbský lodivod Čurovič, který Olomoucko přeskládal k obrazu svému a přivedl několik hráčů z Balkánu. Po šokujícím vyřazení v Českém poháru od Nového Jičína pak konečně přišel i první úspěch: Hanáci překvapili do té doby poměrně suverénní Opavu 79-74. Pro fanoušky to však byla zase na dva měsíce jediná radost, protože třetí triumf v sezoně přišel až v posledním kole základní části NBL na Folimance (81-79). Tím se Olomoucko odpoutalo na 11. příčce od posledních Lions. Projev Hanáků se postupně zlepšuje, zapracovali na defenzivě, avšak jestli se jim podaří v nadstavbě smazat pětizápasové manko na NH Ostrava (popř. šestizápasové na Děčín), je ve hvězdách.

12. GBA Lions Jindřichův Hradec (2-20)

Velké plány nováčka vzaly rychle za své. Tým s šesti cizinci vzalo vítr z plachet devět úvodních proher a ani po senzačním triumfu nad Pardubicemi (92-90) se situace nezlepšila. Mužstvu se navíc začátkem listopadu zranil lídr Dorn (zatím stále nejužitečnější hráč NBL), takže plány na rozmnožení do té doby skromné jediné výhry vzaly za své. Vedení klubu mezitím obměnilo zahraniční hráče, avšak ani to nepomohlo. Lions téměř nebrání a až na pár výjimek je v útoku “zdobí” chaotická hra. Z toho všeho resultovala bilance 2-20.

Sestřih utkání GBA Lions – Olomoucko

Klub navíc chtěl v lednu opustit i hlavní kouč Abraham, po jehož rezignaci ale klub nesehnal adekvátní náhradu a Američan se po týdnu k týmu vrátil. Z klubu prosakují informace, že jeho styl koučování nedokáže z hráčů zdaleka vyždímat to nejlepší. Sponzoři z toho všeho nadšení nejsou a tým čeká v nadstavbě nesnadný úkol – probojovat se do předkola. Šest výher Jihočeši ztrácí na Ostravu, s níž mají navíc horší vzájemné zápasy. Uvidíme, jak se tým sžije s novým rozehrávačem Edim Sinadinovičem, jenž už v dresu Lions dříve hrál. Možná právě on dá hře řád a pokud se v dohledné době vrátí Torin Dorn (a rozehraje se novic DuBose), nemusí být Jihočeši ještě zcela odepsaní.