Komentáře

Olomoucko v těžké situaci, Tury čeká náročný finiš

Po rekapitulaci první šestky tu dnes máme spodní polovinu tabulky: Svitavy, Olomoucko ale i Pardubice si představovaly lepší umístění po dvou třetinách základní části KNBL. Místo toho budou oba východočeské kluby možná “pozdě honit bycha”. Olomoucko se zmítá ve finančních potížích, zářijová štika z Ostravy pro změnu vyhlíží návrat zraněných opor.

Na sedmé příčce zatím setrvává Děčín (6-8), který podle očekávání pět ze svých šesti triumfů zaknihoval doma. Zůstává otázkou, kolik výher z devíti domácích zápasů by přišlo, pokud by na všech mohli být přítomni výborní děčínští fanoušci. Zdaleka nejlepší zprávou (vedle formy Ondřeje Šišky) tak jsou jistě návraty podkošových matadorů Robera Landy a Jakuba Houšky. První jmenovaný se vrátil do sestavy po vleklém zranění. Populární “Kouba” týmu pro změnu pomůže po přestupu z prvoligového Chomutova, kde by si kvůli koronaviru “národku” dost možná v této sezoně vůbec nezahrál.

Válečníci budou jistě bojovat stůj co stůj o jednu ze vstupenek do nadstavby A1. Pozitivní je, že oba přímé konkurenty (tedy Svitavy i Pardubice) o postup přivítají doma. O poznání horší už je fakt, že v lednu čeká Děčín šňůra šesti duelů na venkovních palubovkách. Už kvůli tomu, že mezi soupeři figuruje Opava, Nymburk, nebo USK, si říkám, že na Válečníky letos zbyde až nadstavba A2 a 9. místo po základní části.

Takto Ondřej Šiška prakticky sám porazil v derby Slunetu

Není “Vyo”, není Beksa

Prvním týmem ve spodní polovině tabulky, který může žehrat na marodku, jsou Pardubice. Bekse dlouhodobě chybí Škranc s Mereššem a už prakticky třetí zápas lídr Tomáš Vyoral. Reprezentační guard se zranil v Ústí nad Labem a právě tam pak Beksa prohrála o 17 bodů. Následovaly prohry se Svitavami a v Kolíně, kde navíc scházel i T.J. Dunans.

Pardubice tak rázem “sletěly” na vysoce zápornou bilanci 6-9 a postup do nadstavby A1 se jim začíná komplikovat. Vyoral má teď týden klidu na doléčení kotníku, kouč Scalabroni věří, že pro veledůležitý televizní duel v Děčíně budou střelci oba připraveni. Pokud se zmínění hráči Pardubicím brzy vrátí, měly by po základní části (vzhledem k výborné podkošové sestavě) být mezi osmičkou vyvolených.

Tomáš Vyoral letos rozhodl trojkou duel s USK Praha (73-72)

Královští sokoli jsou další z východočeské enklávy okolo osmého místa. Svěřenci trenéra Peterky sice letos vylepšili svá představení na hřištích soupeřů, jenže o to více je musí mrzet těsné prohry v Kolíně, Ústí a naposledy v Děčíně. Na Maroldovce tým prošustroval 25-bodové vedení ze začátku třetí části a odjel poražen 94-99 po prodloužení. S bilancí 5-9 Východočeši určitě o postup do A1 zabojují, ovšem pokud se jim nepovede uspět v alespoň dvou z nadcházejících třech domácích zápasů (Sluneta, Svitavy a Brno), skončí v A2.

Svitavy opouštějí suterén

Tuři vyhráli dva duely v řadě, čímž vyrovnali své letošní maximum. Bilance 5-10 je pro vedení samozřejmě studenou sprchou, ale ”koronasezoně” je potřeba radovat se z maličkostí. Klub se rozloučil s pivotem Proletou, který po výborném startu soutěže začal uvadat. Kouč Pivoda má tak i nadále k dispozici spíše nižší sestavu a musí začít více využívat Johnsona a power forwarda Bujnocha.

Prubířským kamenem bude den před Štědrým dnem pro Svitavy dohrávka s nebezpečným USK. Sovy ani při případné absenci Sehnala s Rikičem nebudou snadným soustem. Ovšem trávit Svátky s bilancí 6-10, nebo 5-11 je sakra rozdíl. Věřím, že Svitavy v A1 díky dobrému finiši přece jen uvidíme.

Neúplná tabulka Kooperativa NBL po 15. kole

Zdroj: ČBF

Ostrava (3-11) zatím marně vyhlíží návraty Petra Bohačíka a Radka Pumprly. Ti pro zatím doplnili do konce sezony zraněného Nábělka a aby toho nebylo málo, některé duely vynechali i Šmíd se Svobodou. Série ostravských proher tak kvůli kombinaci venkovních zápasů a zmíněných zranění už čítá číslo 8.

Jediným pozitivem pro kouče Bálinta tak zůstává minutáž pro mladé hráče a výkony Zane Watermana (17.1 bodů a 9.1 doskoků na zápas). Nová Huť sice ztrácí na osmičku přijatelné tři triumfy, jenže vzhledem k marodce se i toto číslo jeví jako nedosažitelné. Tady to bude A2.

Olomoucko nad propastí

Hanáci se topí v problémech. Klub nevyhrál už 13 zápasů a navíc přišel o kapitána Lukáš Palyzu, který přestoupil do Nymburku. Špatná finanční situace Olomoucka pak ruku v ruce souvisí s vážnými zdravotními problémy jednoho z hlavních donátorů klubu – Miroslava Černoška. Přejme proto Olomoucku i panu Černoškovi, aby se z nejhoršího dostali.

Prostějovský klub angažoval na pozici 4 Američana Wrighta, ten se však například ve své premiéře proti Opavě na palubovce objevil jen na minutu a půl a připsal si dva fauly. Právě duel s Opavou by ale pro těžce zkoušené Hanáky mohla být pomyslná první vlaštovka. Tým bez Bezbradici složený z mladíků vedl většinu zápasu a nebýt zranění Kouřila a vyfaulování Váni Opavu možná i zdolal. Slezané vyhráli zuby nehty 91-86. Předtím mladí (v čele s bratry Klepačovými) Hanáci odehráli výborný poločas s Nymburkem a tři čtvrtiny s Brnem.

Poslední vítězství Olomoucka přišlo v 1. kole, kdy zdolalo Děčín 91-77

Náznaky jsou dobré, jenže je potřeba to potvrdit výhrou. Při pohledu na los bude pro Olomoucko Den D 2.1., kdy přivítá doma NH Ostrava. Je samozřejmě otázkou, v jaké sestavě hosté už přijedou, leč přece jen, ideální možnost dotáhnout se Severomoravanům na rozdíl jediné výhry. Základem samozřejmě je fakt, aby nastoupil klíčový pivot Nemanja Bezbradica (17.8 bodů a 6.5 doskoků). Olomoucko si v únoru na 99% zahraje v nadstavbě A2.