Rozhovory

Miluje památky, má skalp Francouzů a teď pomáhá Brnu

Přišel do Brna začátkem prosince a hned se stal oporou mužstva. Pomohl vyhrát čtyři z šesti duelů, v nichž nastoupil, a zapisoval v průměru 13 bodů a 4.3 doskoky na zápas. Ve 30 letech předává zkušenosti nabyté v bulharské reprezentaci i ACB lize brněnské omladině. Rád by už v této sezoně s Brnem vybojoval ligový úspěch. Seznamte se – Aleksandar Yanev Georgiev.

Aleksanadare, co jste před tím, než jste kývl na nabídku Brna, věděl o klubu Basket Brno?

Byl jsem předtím třikrát v České republice s bulharským národním týmem. O týmu Brna jsem nevěděl téměř nic, spíš o městě a české historii (například o Velké Moravě). Ale můj velmi dobrý kamarád v Brně byl několikrát, takže mi řekl, že je to krásné místo pro život, kde navíc žijí milí lidé.

V dresu Bulharska si zahrál třeba proti Lotyšsku

Foto: FIBA
V dresu Bulharska si zahrál třeba proti Lotyšsku

V lize máte zatím bilanci 8-4 a vy osobně jste s týmem zvládl 4 výhry z 6 utkání. Jste zatím s výsledky spokojen? 

Abych byl s naší bilancí spokojen, museli bychom mít 10-2 (úsměv). V těch dvou ze šesti utkání, v nichž jsme prohráli, jsme také hráli dobře. Avšak potom jsme při vedení ztratili koncentraci a soupeř odskočil a vyhrál. Máme před sebou ještě hodně zápasů, musíme zapracovat na našich chybách. 

Na čem tedy musí váš tým nejvíce zapracovat?

Máme od začátku sezony nový tým, klub změnil spolumajitele, je tu nový “drive”. A nový tým potřebuje trénovat, hrát a hlavně potřebuje čas. Ale máme tu dobré hráče a když se podaří týmově využít jejich silné stránky, můžeme letos dosáhnout úspěchu.

NBL dává šanci mladým

Vy osobně přispíváte slušnými 13 body a 4,3 doskoky za 27 minut. Na čem na tréninku nejvíce pracujete?

Nejsem typ hráče, který dokáže střílet 30 bodů každý zápas. Jsem týmový hráč a basket není jen o bodech. Na trénincích se snažím ze sebe vymáčknout to nejlepší a být příkladem pro mladé borce. Když se jich po tréninku zeptám, jak se cítí po těžkém tréninku – řeknou, že jsou unavení. A já si pak v duchu říkám, že jsem ve 30 v pohodě, tak jak to, že jsou ve 20 unavení? Když chceš hrát na vrcholové úrovni, tak vše začíná od individuální práce na tréninku. 

Aleksandar Yanev se prosazuje proti Královským sokolům

Foto: Jan Russnák
Aleksandar Yanev se prosazuje proti Královským sokolům

Co říkáte na úroveň Kooperativa NBL? Jaké jsou největší odlišnosti NBL od Bulharské ligy? 

Obě ligy jsou zhruba na stejné úrovni. Ale jsou tu dvě věci, které mě v NBL překvapily: Zaprvé je to tu všechno výborně organizované – nejen týmy, ale zejména celá liga. A zadruhé se mi hodně libí, jak v NBL dostávají příležitost mladí hráči. To v Bulharsku vůbec není. Tam každý klub přivede 3-4 Američany, ti hrají a mladí pak celý zápas sedí na lavičce a koukají, jak si cizinci “udělají čísla” a po sezoně jdou zase jinam. Mladým hráčům to nic nedá a další rok přijdou zase noví cizinci. Tady v Česku jsem příjemně překvapen. 

Velké zápasy v reprezentaci

V bulharské reprezentaci jste měl možnost zahrát kvalifikaci proti různým hvězdám. Jaký nejzajímavější soupeř, proti němuž jste hrál, se vám vybaví jako první?

Dva roky zpátky jsme si zahráli dva zápasy proti Francii, která měla v sestavě prakticky všechny své hvězdy. Šílený domácí zápas proti nim jsme dokonce vyhráli, na to vzpomínám moc rád. Předtím jsme hráli se Slovinskem, jež mělo v sestavě prakticky stejné hráče, s nimiž vyhrálo Eurobasket 2017. Tam to byl také velice těsný zápas, prohráli jsme o 4. Zkrátka národní tým je velká škola pro všechny, máte možnost zahrát si proti opravdovým hvězdám, zlepšovat se a sbírat zkušenosti. 

Kvalifikace na MS 2019: Bulharsko – Francie 74-68

S kým v týmu byste si hypoteticky rád zahrál, kdyby to šlo?

Kdybych měl znovu možnost zahrát si ACB ligu, nebo nějakou další prestižní evropskou soutěž, byl bych šťastný. Chtěl bych si totiž zase zahrát proti basketbalovým velikánům. 

Jaký je váš basketbalový vzor?

Mými idoly byli Hedo Türkoglu a Šarunas Jasikevičius. Viděl jsem opravdu hodně jejich zápasů a jako teenager jsem jejich hru dost hltal.

Jak se vám zatím v Brně líbí? Stihl jste navštívit nějaké památky?

Byl jsem zatím asi dvakrát v centru a měl jsem možnosti si ověřit, že Brno je opravdu hezké město s krásnými památkami. Vždy, když jdu někam hrát, snažím se poznat to město, nebo zemi. Pokud budu mít čas, rád se zajedu podívat i do jiných měst České republiky. Máte tu spoustu krásných míst, které by člověk ze zahraničí měl vidět.