Rozhovory

Lubomír Růžička: Když vám chybí zkušenost, musíte to nahradit bojovností

O předsezónní rozhovor jsme požádali nového kouče Brna, jímž se stal ambiciózní Lubomír Růžička. Je pro něj výzvou vybudovat z mladého hladového týmu Brna štiku Kooperativa NBL. Dopomoci mu má i hvězda slovenské ligy Richard Körner.

Pro mnoho basketbalových příznivců byl váš konec ve Svitavách překvapením. Proč k němu tak náhle došlo?

Ve Svitavách mi skončila k 31.5. smlouva. Já jsem v létě avizoval vedení klubu, že nebudu moci být z osobních důvodů v klubu. Vedení se rozhodlo ve spolupráci nepokračovat. Tohle rozhodnutí jsem respektoval a jsem za angažmá ve Svitavách rád. Myslím, že každý viděl jaký kus práce jsem tam odvedl a věřím, že nový trenérský tým na započatou práci naváže a bude úspěšný.

Co hrálo hlavní roli při vašem rozhodnutí kývnout na nabídku Brna?

Po sezóně jsem měl nabídku z druhé polské ligy od týmu, který operoval s rozpočtem na nejvyšší soutěž a také že Švýcarska. Vzhledem k mému zdravotnímu stavu ale nepřipadalo v úvahu být mimo ČR. Pak přišla nabídka z Brna. Velmi seriózní jednání s majitelem panem Nečasem a managerem Filipem Jimramovským rozhodlo, že mé další kroky budou směřovat do Brna.

Jak jste zatím spokojen s přípravou na novou sezonu? Dost utkání jste hráli bez Bryana Smithsona, jenž laboroval se zraněními. Mají výkony Brna podle vás narůstající tendenci?

Upřímně, naše příprava vzhledem ke zraněním nebyla optimální. S přístupem hráčů jsem spokojen, bohužel jsme však neodehráli ani jedno utkání v kompletním složení a to mi dělá asi největší vrásky na čele.

Na jakém postu byste případně ještě potřebovali posílit?

O posílení neuvažujeme. Věříme současnému kádru a hráčům, které máme. Pro mnohé půjde o nové role a větší odpovědnost. Je to pro nás všechny výzva a věřím, že ji zvládneme.

Máte velmi mladý tým, přesto se zeptám, jaké máte cíle pro letošní sezonu?

Cílem je účast ve skupině A1. Vzhledem ke konkurenci to je velký úkol, ale věřím svým hráčům a své filozofii. Zápas od zápasu (až na zápas proti Opavě) byl vidět progres v naší hře a na tom chceme stavět.

Richard Körner v zápase Alpe Adria Cupu proti Swans Gmünden.
Foto: Facebook Mmcité1 Basket Brno

Výborným úlovkem byl příchod zkušeného power forwarda Richarda Kornera z Prievidze, své kvality ukazoval už v přípravných zápasech. Může být Rišo hvězdou NBL?

Ano, Richard je typem hráče, který vkládá do hry velké množství energie a emocí. Myslím, že jeho angažování je přínosem nejen pro náš klub ale ligu celkově.

A poslední otázka. Na turnaji v Levicích jste kromě utkání s Opavou (a prvních 15 minut s Domžale) výborně bránili. Naopak v útoku to ve hře 5 na 5 často skřípalo. Bude obrana a bojovnost hlavní zbraní Brna v této sezoně?

Vždy, když Vám chybí zkušenost, tak to musíte vynahradit bojovností a entuziasmem. Na těchto atributech budeme chtít stavět. Hra 5-5 nám stále lehce skřípe, hrajeme ve vlnách, ale to je normální pro nový tým, který je spolu sedmý týden na rozdíl třeba od Opavy, která je spolu více jak 5 let. Každý den však vidím zlepšující se návyky z tréninků ať už v komunikacích nebo systémech. Do ligy budeme připraveni. O tom jsem přesvědčen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *