Komentáře

Opava s USK nadále větrají soupeře v NBL. Kdo další má namířeno do A1?

Dvě třetiny základní části Kooperativa NBL jsou téměř za námi. Forma neklesá Opavě a Nymburku, takže oba celky mají identickou a (téměř) nedostižnou bilanci 13-1. Nejvíc ale odborníky zaujal USK Praha, jenž i bez Ondřeje Sehnala vyšplhal k bilanci 10-5 a je třetí. Přinášíme vám první část ohlédnutí za dosavadním dění v sezoně 20/21.

Nymburk po listopadovém klopýtnutí na Folimance nabral vítr do plachet, příchodem Palyzy stabilizoval sestavu a už zase drtí soupeře. Naposledy to pocítil Děčín, jenž od mistra inkasoval doma debakl o 62 bodů. Že Nymburk nebude chybět v nadstavbě A1, je jasné. Mistra čekají v lednu ještě dva důležité domácí duely v Lize mistrů – s Tofasem a Dijonem.

Retin Obasohan a jeho exhibiční dunk se Svitavami

Opava sice už není tak dominantní, jako na začátku sezony, avšak Jakub Šiřina řádí dál (25.4 bodů a 8.9 asistencí na zápas), což spolu se sehraností celého kolektivu vychází na skvělý mix 13 výher. Slezané se sice v posledních venkovních duelech lehce trápili v Děčíně, Svitavách a Prostějově, ovšem co je pro trenéra Czudka důležité, vždy přivezli triumf. Ani Opava na 99% v A1 chybět nebude, ale je potřeba lépe zvládnout “krizové” vánoční období, v němž Slezané pravidelně mívají výpadky.

Repeša trenérem roku?

USK Praha působí jako zjevení. Už čtyři utkání nemá kouč Repeša k dispozici lídra Ondřeje Sehnala (17.8 bodů, 10 asistencí a 6.7 doskoků na zápas) a dva pivota Rikiče, i přesto Sovy díky bojovnosti a obraně zaznamenaly minisérii 3-1. Naposledy jejich mladický elán (průměr let nastoupivších borců v zápase v Ústí byl 21.7) pocítil Kolín a Sluneta.

Tabulka Kooperativa NBL po neúplném 15. kole

Zdroj: ČBF
Tabulka Kooperativa NBL po neúplném 15. kole

Z věčného náhradníka se stal oporou Jan Štěrba, na obou stranách palubovky září bývalý defenzivní specialista Patrick Samoura a vynikající výkony na svůj věk přidávají Vyroubal s Bátovským. Trenér Repeša je zatím hlavním aspirantem na post trenéra roku. Vzhledem k mladým hráčům USK je potřeba přiznat velký podíl i kouči soví letky U19 a GM v jedné osobě Petru Jachanovi. Díky brzkému návratu Sehnala a Rikiče a velké bojovnosti týmu by ani USK (s dosavadní bilancí 10-5) neměl scházet v A1.

Na čtvrté pozici se zatím nechází další štika letošní sezony – Basket Brno. S dosavadní bilancí 8-4 musí být na jihu Moravy zatím vcelku spokojeni, ačkoli po úterní dohrávce v Nymburku to nejspíš bude 8-5. Další otázkou pro zbytek základní části zůstává, jak dlouho bude s bolavou patou mimo hru reprezentační pivot Puršl.

Posílení o Bulhara Georgieva se zatím jeví jako dobrá volba, kromě toho 17letý křídelník Richard Bálint hraje jako starý mazák (průměrně 6.5 bodů za 14 minut). Brno praktikuje atraktivní a rychlý basketbal spojený s agresivní obranou. Pod mladým ale zkušeným trenérem Růžičkou by Jihomoravané neměli chybět v nadstavbě A1.

Brněnské opory Farský (vlevo) s Krakovičem se radují z koše svého týmu

Foto: Jan Russnák
Brněnské opory Farský (vlevo) s Krakovičem se radují z koše svého týmu

Vyrovnaný střed tabulky NBL

Od pátého do desátého místa je to v tabulce pěkně “našlapané”. Kolín včera zažehnal minikrizi a v derby přejel o 18 bodů oslabené Pardubice. Úzká avšak zkušená rotace Medvědů těží z výborných výkonů obrozeného playmakera Číže, který byl zvolen MVP měsíce listopadu v NBL. O kolínských akciích napoví už následující dva týdny: Medvědi přivítají v dohrávce Opavu, pak zajíždějí na půdu nevyzpytatelné Nové Huti a 2. ledna přivítají kometu NBL – USK Praha. Pokud se Kolínu povede dva z těchto tří duelů vyhrát, troufám si říct, že zkušený tým pak A1 nemine.

Po 14 odehraných duelech měli o svém postavení v tabulce jistě jiné představy v Ústí nad Labem. Sluneta zatím doplácí na několik prohraných koncovek (speciálně v Děčíně a dvakrát s USK), ale také na slabší obranu. Tým, který má kádr (a ambice) na semifinále NBL, by neměl inkasovat ani v ofenzivně laděném ročníku přes 83 bodů na utkání.

Když už byla řeč o vyrovnaných koncovkách, tak vězte, že hned osm ze 14 duelů Slunety skončilo výhrou jednoho ze soupeřů do 4 bodů! Pandy nyní čekají dva veledůležité venkovní zápasy – ve Svitavách a Hradci Králové, které napoví, zda se tým kouče Pištěckého podívá do A1. Kdybych si měl tipnout, věřím, že do 8. místa Sluneta po 22. kole bude.

V pokračování se můžete těšit na pojednání o dosavadních výkonech a budoucích možnostech Děčína, Královských sokolů, Pardubic, Svitav, Ostravy a Olomoucka.