NovinkyRozhovory

Saty musí ukázat, co v něm je, říká David Špička

David Špička proslul během své kariéry v NBL střelami hákem. Zahrál za Slavii, Spartu, Nymburk, Pardubice, Brno, a Sadskou, resp. Poděbrady. Pro náš web bývalý pivot rozpovídal o tom, jak vidí letošní vrchol NBL, komu přeje úspěch v NBA či co říká na přestup Tomáše Satoranského do Portlandu. A pokud chcete vědět, jak se těší na vrchol sezony v podobě Eurobasketu v Praze a jak vidí šance Lvů, čtěte dále!

Kariéru hráče v NBL jste uzavřel už před 12 lety, zůstal jste nějak v kontaktu s basketbalem? Čím se vlastně živíte nyní v civilu? 

Basketbal již nehraji, pouze sleduji. Zvládl jsem ještě pár zápasů v krajském přeboru, ale to nemělo moc smysl. A na vyšší soutěže již nebyl čas. Momentálně chodím jen obden do fitka. Co se práce týče, tak pracuji v logistice v jednom německém řetězci.

V roce 2004 jste s Nymburkem získal mistrovský titul. Berete jej jako největší úspěch své kariéry? 

Titul s Nymburkem byl úspěch, jsem rád že jsem u toho byl. Ale osobně dávám přednost zisku bronzové medaile v roce 2002.

Háky jsou hodně retro

Během své pivotmanské kariéry jste (podobně jako Jiří Zídek) proslul jako úspěšný zakončovatel střelou hákem přes hlavu, která se už momentálně v pětkovém basketu příliš nevyskytuje. Čím si vysvětlujete (kromě proměny na častější zakončení z dálky), že se toto zakončení mezi pivoty už tolik nepiluje a málo hráčů jej používá, když je prakticky nebranitelné?

Střelba přes hlavu, tzv. háky nebo ouška, už je asi hodně retro (smích). Samozřejmě občas vídám i tzv. babyhook, ale klasicky z dvojtaktu, nebo z jedné nohy už ne. Hodně podobné jsou pak střely „jednonožky“ a la Navarro nebo Harden. Ty jsou ještě poměrně časté.

Basket stále sledujete, co se za posledních 15 let změnilo? Dokázal byste si představit vrátit čas a naskočit nyní řekněme ve 30 letech do Kooperativa NBL? Z jakých herních prvků byste nyní nejvíce těžil a naopak co by vám dělalo největší problémy?

Ja jsem hrál fyzický basketbal, to se myslím nezměnilo. Z toho bych těžil! A to ostatní bych dotrénoval (smích). Pak je důležitý dobrý scouting, abych přečetl hráče proti nimž bych nastoupil a nějak bych to zvládl.

V NBL se nezměnilo, že jí kraluje Nymburk. Myslíte, že letos konečně uvidíme vyrovnanější finále (ať už v něm bude Opava, Brno, nebo Pardubice)?

Letošní finále? Přiznám se, že fandím Opavě, Petr Czudek to dělá fakt dobře. Brno může překvapit, mají velké ambice. U Pardubic těžko říct, za mě mají velké výkyvy formy, i když se jim v novém roce zatím velmi daří. Ale ve finále tipuji Nymburk 4:2, hůř ne.

Davidův pověstný háček, jímž právě střílí koš Kolínu

Chyba Lakers? Exit mladých hráčů

Pojďme k NBA. Tam je situace poměrně zamotaná a do konce základní části zbývá ještě více než čtvrtina. Kdybyste si měl tipnout, koho byste viděl rád ve finále?

Přeji to Phoenixu, hrají fakt dobře, týmově v obraně i v útoku. Mám rád i Brooklyn, ale laborují se zraněními. A samozřejmě Lakers, kde je to bohužel podobné jako v Brooklynu. Ale může to být vše jinak, je to NBA a sezona je dlouhá.

Co je podle vás příčinou toho, že se nedaří Lakers a jakto, že naopak Phoenix potvrzuje na západě svou loňskou dominanci?

Lakers podle mě udělali chybu, že se zbavili mladých hráčů. LeBron hraje pořád skvěle, ale už je starší a riziko zranění v tomto věku a té zátěži která leží na jeho bedrech je obrovské. Davis, když je zdravý, je nebránitelný, ale ne nadarmo nemá přezdívku Pan Skleněný, kvůli častému zranění. Carmelo (Anthony) je jak kdy, Russ (Westbrook) si také své odehraje, no ale zbytek? Nic. A když vidíte, jak hrají borci, kteří byli vyměnění, jako Kuzma,Caruso,Randall… je to škoda mluvit. Pokud Lakers nevyhrají titul letos tak se obávám, že pak už dlouho ne.

A Phoenix? K nim jen dvě slova: Chris Paul. (úsměv) A pak kvalitní týmový výkon v obraně a v útoku, vynikající střelec Booker. Jsou silní pod košem – je tam Ayton, JaValle… Moc jim přeju úspěch!

Nejlepší akce CP3 za říjen a listopad 2021

Portland? Nevím, jestli si Saty pomohl

Je nějaké mužstvo, které vás letos vyloženě (příjemně) překvapilo?

Jednoznačne Chicago. Skvělí LaVine a DeRozan, mají to skvěle poskládané. Myslím, že když bude fungovat v týmu „chemie“, tak o nich můžeme čekat velké věci.

Zajímavý bude i boj o titul MVP sezony. Momentálně se nejvíce mluví o Jokičovi, Antetokounmpovi, Embiidovi, potažmo Currym a Jamesovi. Nebo je podle vás někdo další (Morant), kdo by mohl trofej vyhrát. A získá ji vůbec potřetí v řadě Evropan?

MVP NBA? Těžko říct… (zamyslí se). Loni byl podle mě jasný Luka Dončič, ale nedopadlo to pro něj. Letos hraje Steph skvěle, Embiid, Chris Paul, James. Giannisem už si tolik jistýnejsem, Joker (Jokič) do toho také bude „mluvit.” Ale můj tip? Steph Curry.

Zato Tomáš Satoranský se letos v New Orleans trápil a pak už vůbec nehrál. Vysvobozením pro něj může být včerejší přestup do Portlandu. Co na něj říkáte?

Za mě to je pro Satyho ”z bláta do louže.” V Portlandu je na rozehrávce superstar Damian Lillard a ten je zvyklý hrát celý zápas. Saty má teď dva až tři měsíce na to zabojovat o nějaké rozumné minuty, nebo prostě končí. Ale má to těžké, pro NBA hraje ”moc evropsky.” Na druhou stranu jsem četl, že výměny ještě nejsou u konce, takže kdo ví, kde jej ještě uvidíme. Já si u něj dokážu přestavit i návrat do některého předního euroligového týmu. Taková spolupráce s Honzou Veselým ve Fenerbahce…

Tomáš Satoranský po postupu české reprezentace na Olympijské hry

Foto: FIBA
Tomáš Satoranský po postupu české reprezentace na Olympijské hry

Není slabých týmů

Přes Satyho k repre. Jak vidíte letošní domácí Eurobasket? Postup ze skupiny by měl být na domácí půdě zrealizován a pak co dál? 

Skupinu máme docela slušnou, Srbsko je podle mě jasné a zbytek? Není slabých týmů. ČR,Polsko, Izrael, Finsko, Holandsko. Je to otevřené, avšak myslím, že pokud budeme kompletní, postup by nás minout neměl. To by měl být základ, dál už jsou to jen spekulace.

Kde vidíte největší přednost současného českého týmu (když je kompletní) a naopak slabinu?

Tým má jednoznačně skvělou „chemii,“ mají výbornou partu, táhnou za jeden provaz a už mají i zkušenosti z velkých turnajů. Slabina? Úzký okruh hráčů, pokud někdo vypadne, může to být problém. Je to ale to nejlepší, co máme a více takto kvalitních hráčů není. Velká škoda ukončení reprezentační kariéry Šiřiny. Měl ještě počkat.

Chystáte se třeba na některé zápasy do O2 Arény? 

Na ME se samozřejmě chystám, hrajeme doma a můžeme překvapit! A podpora fanoušků je další hráč na hřišti!

Repre ještě do ME čekají čtyři utkání Kvalifikace na MS 2023. V únoru je před námi dvojzápas s Bulharskem, který musíme zvládnout. V prvním kvalifikačním okně nás trápila pozice pivota, kde zkrátka bez Veselého, Audy a Balvína máme velkou díru. Měl by dostat podle vás šanci někdo jiný místo Puršla s Bohačíkem, kteří hráli minule? 

Těžká otázka. Puršl s Bohačíkem tam, myslím, patří. Bohačík hrál v listopadu velmi dobře, například v Bosně měl nejlepší plus minus (19) i přesto, že jsme tam prohráli o sedm I s Litvou hrál slušně, je to dobrý obránce. Obavám se, že dál není kde brát. Někdo má možná svého favorita, jehož by tam rád viděl, nicméně já nikoho takového nemám. Vlastně líbí se mi jak hraje Markusson v Opavě, ale ten za nás bohužel hrát nemůže (smích).