KomentářeNovinky

Před sezónou: O slovo se hlásí také 1. liga (1. část)

Už tento pátek se rozhoří boje ve druhé nejvyšší soutěži mužů. Po delší době 1. liga uvidí souboje Královských sokolů, kteří do ní spadli po neúspěšné baráži o KNBL. Tým okolo Petera Sedmáka odehraje základní část ve skupině východ. Nováčky soutěže ve skupině západ jsou Sokol Pražský a Wolves Radotín. Podívejme se nejprve na favority skupiny východ.

V dresu Královských sokolů se mohou po roce fanoušci opět těšit na pivota Petera Sedmáka, jenž k sobě z Kolína zlákal i matadora Jiřího Jelínka a rozehrávače Theodora Dlugoše. Další zajímavou postavou Východočechů je bývalý nejlepší nahrávač KNBL Pedja Stamenkovič, jehož kariéru v Olomoucku loni zastavilo zranění. Stamenkovič navíc bude v Hradci zastávat i pozici hlavního trenéra týmu. Kromě Stamenkoviče uvidíme u Sokolů i dalšího “ex-Hanáka” Marka Welsche. Spolu s nadějným rozehrávačem Tomášem Dvořákem tak lze říci, že na rozehrávku či pod koš má trenér Stamenkovič opravdu z čeho vybírat. Horší situace u Sokolů je ale na křídle, takže uvidíme, jak se mladí hradečtí odchovanci na těchto postech ukáží. Sokoli by v každém případě měli spolu se Svitavami bojovat o první pozici ve skupině východ.

Návrat Marka

Největší událostí léta byl bezesporu návrat Romana Marka k basketbalu. Bývalý rozehrávač Prostějova, Svitav a Brna se vrací na Střelnici, kde s týmem získal bronz v Českém poháru. Doplní tak veterána Pavla Slezáka, jenž v dresu Turů načne osmou sezonu. Kromě Tomáše Jansy (a hostujícího Vondry) se Svitavám vcelku podařilo udržet kostru (Novák, Hlobil, Baťa, Jokl) týmu. Nový kouč Martin Šorf, jenž nahradil Petera Bálinta, tak může myslet opět na nejvyšší příčky. Svitavy však musí zapomenout na zpackané čtvrtfinále play off, v němž vypadly 1-3 na zápasy s Polabím.

Boj o třetí pozici

O třetí příčku na východě a tím i postup do skupiny od 1. až 6. místo svedou podle všeho boj Nový Jičín, Zlín a Basket Brno U23. U mladých Jihomoravanů, kteří se loni “nenápadně” propracovali až do finále 1. ligy, bude hodně záležet na tom, koho jim bude letos “půjčovat” z prvního týmu kouč Vaněk. Tak či tak, mužstvo brněnské U19, z níž tým Brna U23 čerpá, má velmi dobrou generaci (Šimon Svoboda, Jonáš Musil, Tomáš Houzar) a větší část soupeřů by mělo porážet.

Nový Jičín chce zaútočit na třetí účast v nadstavbě C (a play off) v řadě. Mužstvu odešel důležitý pivot Gianluca Prošek, ale ze stáže na Novém Zélandu se vrátil dvojnásobný vicemistr NBL s Opavou Václav Bujnoch. Kromě známých tváří Bukovjan, Kelar a Jakubu, jsou týmu posily z NH Ostrava. I letos budou severomoravskému celku vypomáhat Kevin Týml s Matějem Snopkem. Nově pomůže také talentovaný playmaker Mikuláš Čank či pivot Igor Patrik Svoboda. Nový Jičín tradičně vyznává ofenzivní pojetí basketbalu a pokud bude mít trenér Hájek k dispozici posily z Ostravy, může si jeho tým vyšlápnout doma i na Tury a Sokoly.

V horní polovině tabulky letos nejspíš uvidíme i Zlín. Ševci posílili o reprezentanta 3×3, křídelníka Filipa Šmída, jenž ještě loni válel za NH Ostrava. Zkušený střelec Jiří Dedek dříve působil v Olomoucku a Ostravě, 1. ligu si zahrál za Basketbal Olomouc. Posledním do party zlínských posil je ex-jihlavský Dominik Plešing. S dosavadními oporami Vošlajerem, Nehodou a Krutílkem nabízí Zlín zajímavý mix. Zkušené mužstvo jednoznačně zabojuje o TOP3.

Z dalších týmů budou doma tradičně nebezpeční Snakes Ostrava s Janem Mičkou. Basketbal Olomouc nejspíš odehraje většinu sezony ve velmi úzké rotaci, Hanáci budou potřebovat co nejvíce posil s BK Redstone Olomoucko. Těžko říci, co letos očekávat od Orlů Prostějov, kteří loni strádali v ofenzivě a tak tak se vyhnuli baráži. Desítku na východě doplňuje Opava B a Pardubice B.