Senzace jménem Polabí a trojkobití Nového Jičína

Polabí šokovalo basketbalovou veřejnost výhrou na palubovce favorita ze Svitav a otočilo sérii na 2-1. Ve čtvrtfinále mezi Brnem U23 a Novým Jičínem stále nepoznal radost z výhry domácí tým. Nový Jičín se i díky 16 trojkám ujal vedení 2-1. Naopak Jindřichův Hradec doma odvrátil konec sezony a snížil stav čtvrtfinálové série s Litoměřicemi na 1-2. A konečně Písek si v pohodě došel pro postup proti Plzni.

Plzeň přijela do Písku bez čtyř hráčů základní rotace smířená se svým osudem. Sršni se tedy ani příliš nenadřeli na postupový třetí bod. Už v poločase vedli 45-22 a v klidu si došli pro výhru 94-60. Pomohla jim k tomu 68% úspěšnost střelby za dva body a také 28 plzeňských ztrát. Písek (bez Faita) bodově sytilo pět dvouciferných střelců v čele s Martinem Svobodou (17b) a Mikoláškem (15b). Nedaleko od triple-doublu byl za 23 minut na place Vojtěch Sýkora (10b+8d+8a). Západočechům (s nejlepším střelcem Kojzarem s 12 body) sezona končí, Sršni naproti tomu vyhlížejí soupeře pro semifinále.

Tuři zápas od vyřazení

Svitavy do třetího čtvrtfinále nastoupily znovu bez rozehrávače Jansy, ale aktivní hrou si vytvořily nad Polabím náskok (25-18). Hostující mladíci tradičně sázeli na rychlou hru, která jim vycházela, takže se žádný další trhák Turů nekonal. Hostům se dokonce povedlo přibrzdit Jakuba Jokla (12b+10d) a také Pavla Slezáka (7 bodů a 2/11 z pole) a poločasový stav 42-35 jim dával reálnou šanci pobít se o druhý bod série. Skvělý part hrál v hostujícím dresu zejména dlouhán Tobiáš Mikula (22b).

Dávid Novák přestal být po přestávce nenápadný

Po změně stran vystoupil z anonymity křídelník Polabí Dávid Novák a začaly se dít věci. Slovenský hráč 18 body za druhý poločas nastartoval hosty k velkému obratu. K tomu Středočechům pomohla také zlepšená obrana: Tuři zaznamenali první body třetí čtvrtiny až po více než pěti minutách a to už po šňůře 12-0 vedlo Polabí 47-42. Začala přetahovaná o každý bod a obě mužstva se často střídala ve vedení. Rozhodující okamžiky si oba týmy pro diváky přichystaly až v posledních třech minutách poslední části. Od stavu 72-72 postupně trefili hosté Mikula, Kábrt a Merta a vedení o sedm už nepustili. Polabí triumfovalo na Střelnici 86-82 a v sérii vede 2-1. Hosté ztratili jen osm míčů a díky dvěma 22-bodovým hráčům (Novák a Mikula) třímají mečbol. Za Tury odpovídal Martin Novák (20b+11d).

Lions to ještě nebalí

Třetí tým po nadstavbě, Jindřichův Hradec, měl před třetím duelem čtvrtfinále nůž na krku. Před domácím publikem ale proti Litoměřicím těžkou úlohu nakonec zvládl. Jihočeši vylepšili útok, trestali litoměřické ztráty (20 body) a šířkou lavičky (32-15) vydřeli triumf 82-80. Už v poločase přitom vedli 50-37 a zdálo se, že zápas mají ve své moci. Karlovský s Haiblíkem však po přestávce (za tři a půl minuty) prakticky sami otočili na 52-50 a začínalo se jakoby od nuly. Lions ale mají Rokase Jocyse, jenž zavelel ke zteči a domácí odtáhli na 68-61 po třiceti minutách.

Trenér Lions Andrej Červenka při oddechovém čase

Když už se po 33 minutách zdálo, že je hotovo (77-63), připomněl se osmi body litoměřický pivot Grunt a a po dvou trojkách Karlovského bylo u Vajgaru zase zaděláno na drama (81-78). V poslední minutě Jihočeši přežili za stavu 82-80 trojkové pokusy Dvořáčka a Haiblíka a mohli si alespoň do neděle oddychnout. Nejlepším střelcem nervydrásajícího zápasu se stal s 22 body Jocys. Slavoj jako obvykle spoléhal na ústecké úderníky Karlovského (21b+10d), Haiblíka (19b+9d) a Maděru (19b).

Můj dům, můj hrad? Ale kdeže…

V sérii mezi Brnem U23 a Novým Jičínem znovu zvítězili hosté. Tentokrát ti z Nového Jičína, kteří zasypali brněnský koš šestnácti úspěšnými trojkami (ze 32 pokusů). Brňanům pomáhali z “áčka” vypůjčení Křivánek s Dáňou, ovšem v poločase svítila na tabuli přestřelka 47-47. Třetí perioda patřila Gianlucovi Proškovi, který 12 body vydatně pomohl Novému Jičínu do mírného vedení. Tou dobou už domácí hráči Šulc s Kubínem hlásili problémy s fauly a oba později zápas pro pět osobních chyb nedokončili.

Kevin Týml a jeho nekompromisní smeč

Poslední dějství hosté začali čtyřmi přesnými zásahy z dálky, čímž se propracovali do nejvyššího vedení v zápase 85-72. Domácí mladíci začali být demoralizovaní a do konce se nedokázali přiblížit na víc, než na pětibodové manko. Svěřenci trenéra Hájka vydolovali na Morendě cennou výhru 99-92 a získali postupový mečbol. Trojice Týml (27b+8d) – Prošek (24b+7d) – Snopek (23b, trojky 6/9) se poskládala na 74 hostujících bodů. Bude ovšem zajímavé sledovat, kolik sil zbyde úzké novojičínské rotaci pro nedělní čtvrtý zápas. Brno U23 (jehož trenér Vaněk naopak rozdělil minuty celkem rovnoměrně mezi 11 hráčů) táhl rozehrávač Křivánek (24b+6a).