Lions zápas od vyřazení, Polabí udělilo lekci Turům

Čtvrtfinále play off 1. ligy je v plném proudu a fanoušci nestačí zírat. Litoměřice dvakrát přehrály jindřichohradecké Lions a drží postupový mečbol. Polabí doma pálilo ostrými a oplatilo Svitavám stovku z úvodního duelu. Série mezi Novým Jičínem a Brnem U23 je také vyrovnaná, ovšem oba protagonisté dokázali zvítězit venku. Jediný Písek plní beze zbytku roli favorita.

Sršni neměli žádné velké starosti s Plzní a míří za postupem. Pomáhá jim k tomu i rozehrávač Michal Svojanovský, jenž do Pípsku pendluje z Královských sokolů. V prvním domácím utkání svěřenci Jana Čecha vyhráli 93-54, když zapnuli play off mód obraně. Už v poločase skóre narostlo na 58-22 a sršní lodivod mohl dát prostor všem hráčům. Hosté (kteří v zápase minuli 18 z 30 nabízených šestek a také 18 z 22 trojek) poté po změně stran “jakž takž” drželi krok a odvrátili ještě vyšší debakl. V jejich dresu zářil Karel Aušprunk (19b+10d), k němuž se však nikdo příliš nepřidal. Nejpilnějšími střelci písku byli Martin Svoboda (19b) s Borovkou (18b+10d).

I druhý duel, tentokrát hraný v Plzni, dopadl z pohledu Západočechů podobným výsledkem (56-89). Písecký tým se rozjížděl pomaleji a Lokomotiva si pár minut užívala vedení (20-15 po sedmi minutách). O poločase už bylo ale všechno jinak, Jihočeši za 13 minut obrátili po drtivé šňůře 33-12 a tou i rozhodli. Karel Aušprunk se opět snažil, seč mohl (26b+10d), ale prohru o 33 bodů neodvrátil. Plzeň se zase trápila z trojek (3/21), naproti tomu Písek jich trefil dvanáct a vyhrál útočný doskok 20-9. Vojtěch Sýkora si připsal vysoký double-double (16b+15d), další tři jeho spoluhráči nastříleli po 15 bodech (Šlechta, Svoboda a Englický).

Lions nad propastí

Litoměřice zaskočily Jindřichův Hradec výbornou obranou a k překvapení mnohých pro sebe urvaly první čtvrtfinále na jihu celkem jednoznačným skóre 85-66. Domácí už v poločase ztráceli patnáct bodů, ovšem po změně stran začali bránit i oni a po třiceti minutách ztráceli jen 48-56. Zkraje poslední periody odtáhl Slavoj šesti body Johan Haiblík na plus čtrnáct a hostům se zase dýchalo o něco lépe. Lions se na každý koš v zápase hrozně nadřeli a s chutí hrající dvojice dlouhánů Haiblík (25b+6d) – Karlovský (21b+9d) dokonala dílo zkázy. Severočeši přibrzdili domácí hvězdu Jocyse na 15 bodech a střelbě 6/19 z pole, 15 bodů přidal i jeho spoluhráč Karasov. Páteční cesta domů byla pro litoměřické hráče po jasném triumfu jistě hodně veselá.

Malým pozitivem prvního zápasu mohl být pro trenéra Červenku slušný výkon Karasova

Druhé utkání této série nabídlo už o mnoho vyrovnanější basket. Litoměřicím oproti zápasu na jihu Čech chyběla dvojice Maděra – Haiblík (kvůli paralelně hranému zápasu Ústí v KNBL) a Lions mírně vedli po celý první poločas (38-35). Pak Slavoj převzal iniciativu a poprvé v zápase si po šňůře 10-1 užíval vedení. Hosté si jej brzy vzali zpět a Rokas Jocys sedmi body v řadě ukázal, v jak výborné formě v březnu hraje. Vyrovnaný duel s nízkým počtem bodů dospěl za stavu 59-59 tři minuty před koncem čtvrté čtvrtiny do nervydrásající koncovky. V ní prokázali velké zkušenosti Šotnar s Gruntem a Severočeši oslavili se svými příznivci triumf 71-64 a vedení v sérii 2-0. Slavoj táhli k mečbolu dlouháni Karlovský (21b+12d) s Gruntem (16b+12d), za Lions korigoval Jocys (22b).

Dvě stovky a 1-1

Svitavy vstoupily do play off bez nemocného rozehrávače Jansy. V prvním čtvrtifinále s Polabím jim však jeho absence nemusela vadit. Tuři na Střelnici neponechali nic náhodě a po úvodním uragánu vedli 14-0. Než se mladíci ze středních Čech ještě více rozkoukali, prohráli první periodu o 22 bodů a bylo po zápase. Všechny ostatní tři čtvrtiny poté byly vyrovnané, takže mizerný vstup musel Polabany mrzet dvojnásob. Konečný výsledek zněl 100-77. 26 bodů za 22,5 minuty nastřádal domácí pivot Jakub Jokl, s 23 body mu zdatně sekundoval matador Slezák. Na druhé straně se přes dvacet bodů dostali Dávid Novák (26b+8d) a Kábrt (22b+8d).

Odveta v Poděbradech stála za to. A-tým Nymburku půjčil domácím i Františka Rylicha, takže Polabí v sestavě s ním, Novákem, Kábrtem či Kolářem drželo s favoritem krok od prvních minut. Tuři vedeni Joklem (v zápase 22b+10d) měli v poločase mírně navrch (41-37), to ale ještě nevěděli, co na ně čeká po přestávce. Domácí totiž pokračovali s běhavým basketbalem a hrou 1 na 1, přičemž začali pálit ostrými z dálky: Za celý druhý poločas Polabí vysázelo nevídaných 11 trojek (z 19 pokusů) a Tuři rázem nevěděli, kde jim hlava stojí. Jindy slovutná obrana Svitav se začala sypat jako domeček z karet. Jen za třetí čtvrtinu hosté inkasovali 35 bodů, což je jen o něco málo méně, než kolik jim na Střelnici “dávaly” slabší celky skupiny východ za celý zápas. Do poslední čtvrtiny tedy Tuři vstupovali za stavu 61-72 a drželi se okolo desetibodového manka. Když však Rylich s Novákem potopili další trojky, bylo brzy rozhodnuto. Mladý tým Polabí oslavil výhru 100-79 pod vedením Kábrta (29b+6d) s Dávidem Novákem (21b+9a).

František Rylich podpořil velkou výhru Polabí 16 body

Dvakrát úspěšní hosté

Série mezi Brnem U23 a Novým Jičínem je vyrovnaná 1-1, ale kdo čekal, že dvakrát zvítězí domácí, ten se přepočítal. Nový Jičín v pátek zaskočil Brňany na Morendě pestrou paletou zakončení a i přes dietní doskok (27-38) dokázal v metropoli Moravy zvítězit 100-84. Hosty sytil pivot Prošek s 28 body a 8 doskoky, jehož užitečnost 40 byla nejvyšší z uplynulého víkendu. Tým skvěle dirigoval rozehrávač Bukovjan (15b+7d) a svůj výborný standard zahrál i Kevin Týml (20b+6a). Brno vedle propustné obrany doplatilo na špatnou střelbu trojek (4/15) i 18 ztrát. Jeho nejlepším střelcem se stal Kubín (17b+7d).

Krásná akce Nového Jičína v prvním čtvrtfinále

V neděli na severu Moravy vyrukovalo Brno s posilami Nečasem a Křivánkem a od prvním minut bylo o něco lepším týmem. Daleko lépe bránilo, ovládalo doskok a od konce první čtvrtiny budovalo náskok. Novému Jičínu chyběl křídelník Havlík a někteří jeho hráči zakončovali až příliš sobecky. Kombinací toho všeho vedli hosté v Novém Jičíně v poločase už 47-37. Za domácí se snažili Bukovjan (17b) s Proškem (16b), ale i tak ve 34. minutě Brno vedlo po Křivánkově trojce 72-61 a některé slabší povahy začaly lámat nad domácími hůl. Ti se však nevzdali a šňůrou 11-2 přirazili na dvoubodový deficit. Novému Jičínu v tomto utkání zlomila definitivně vaz čtyřminutovka bez jediného bodu a Brno si po sérii šestek odvezlo důležitou výhru 85-77. Je to skoro jako statistická anomálie, že Brňané vyhráli drtivě doskok (58-28) a Nový Jičín střílel z pole jen s 33% a zápas skončil jen o osm bodů. Hosté totiž opět trefili jen čtyři trojky a ztratili 23 balonů. Pod vyrovnání série se zásadně podepsali Šulc (20b+7d), Nečas (17b+7d) a Křivánek (14b+9d).

Výsledky play out:

Snakes Ostrava – Sojky Pelhřimov 115-57 (Stehlík 24 – Šatas 14)

Levharti Chomutov – Vidibooks Pardubice 84-88 (Boyko 23 – Dvořák 25)

Orli Prostějov – LYNX Liberec 57-85 (A. Klepač a Komárek po 12 – Kořínek 20)

SP Basket – BC Vysočina 103-67 (Staniszewski, Charvát a Hřebík po 18 – Plešingr 26)