Novinky

Pardubice na vítězné vlně, Opava otáčela šlágr

Basketbalisté BK JIP Pardubice porazili v ostře sledovaném zápase Děčín 84:69 a zvítězili už pošesté z posledních sedmi duelů. Ještě lepší formu, než Pardubice, má však Opava, která zvítězila v Prostějově a stále stíhá Nymburk. Na první triumf naopak bude přes pauzu i nadále čekat Brno, které prohrálo o dva body v Hradci Králové.

Východočeši využili nižší sestavy Děčína, který přijel bez pivotů Landy a Grunta. Po divoké první čtvrtině (25:24) začaly Pardubice přebírat otěže zápasů – zejména díky skvělé obraně, která povolila zbývajících 30 minut Válečníkům pouze 45 bodů. Beksa vedená Kohoutem (17b), Vyoralem (16b+12d) a Půlpánem (10b+11a) byla lepší na doskoku (40:28) a také v bodech lavičky. Tam domácí náhradníci přehráli ty děčínské 35:20. Pardubice zaknihovaly osmou výhru v sezoně a nic na tom nezměnilo ani 19 bodů Tomáše Pomikálka.

„Neukázali jsme to nejlepší, co jsme schopni předvést, ale byl to solidní zápas. Hráli jsme dobře na obou polovinách hřiště, dobře jsme doskakovali a až na jeden úsek ve třetí čtvrtině jsme omezili ztráty. Čeká nás ligová přestávka a my rozhodně nebudeme spát na vavřínech. Naopak, budeme tvrdě pracovat, odpočinek přijde až na konci sezony,“ ukázal svůj perfekcionismus kouč BK JIP Pardubice Ken Scalabroni.

„Zápas se hodnotí těžce, protože jsme prohráli. Jednoznačně jsme neuspěli na obranném doskoku, který nás v tuhle chvíli trápí úplně nejvíc ze všeho. Máme plno hráčů zraněných a ti nám v základní rotaci chybí, a když k tomu přičteme naši nepříliš dobrou střelbu za tři body, tak výsledek je takový, jaký je. Snažili jsme se bojovat, vrátit se do zápasu, který nám trošku utekl ve druhé čtvrtině, kdy domácí získali desetibodový náskok, a to se s největší pravděpodobností ukázalo jako rozhodující,“ posteskl si lodivod Válečníků Tomáš Grepl.

Šiřina vystřelil Opavě výhru č. 11

Zápas mezi Olomouckem a Opavou byl odborníky označován jako hit kola a hra ukázala, že utkání fanoušky muselo bavit. Oba týmy se střídaly ve vedení a do poslední chvíle nebylo jisté, kdo v ofenzivním mači bude brát kýženou výhru. Nakonec se štěstí usmálo na Slezany, kteří mohou děkovat Šiřinově mušce, jež půl minuty před koncem normální hrací doby nezklamala a poslala hosty do vedení 85:88. Olomoucko koncovku nezvládlo a nejlepší střelec utkání Bujnoch s 26 body jistil výhru svého týmu z šestek. Opava přeskákala Olomoucko 18-8 na útočném doskoku a o 17 střel více se jednoduše muselo projevit. Jakub Šiřina zapsal double-double s 16 body a 11 asistencemi, v domácím dresu se dařilo Palyzovi (20b) a proti bývalým spoluhráčům i Kouřilovi (13b+9a).

Tisková konference po utkání BK Olomoucko – BK Opava

V dalším utkání kontrolovaně zvítězily Svitavy nad Kolínem 91:81. Hosté odvrátili debakl, protože ještě na začátku 33. minuty prohrávali o 26 bodů. Poté jim domácí mdlou hrou plnou chyb dovolili zkorigovat. Tuři zároveň vyprodukovali ze svých řad hráče kola, jímž je Sean O´Brien s užitečností 42, jíž si vysloužil za 23 bodů, 15 doskoků a 5 asistencí. Hostujícího kouče může těšit nejlepší výkon Poláka Pawla Kreffta, jenž nastřádal 22 bodů a 9 doskoků, a také fakt, že medvědi utkání za rozhodnutého stavu nezabalili.

Sovy málem uklovaly mistra

Takhle si kouč Nymburku Amiel asi misi na Folimance nepředstavoval. Nejprve hosté prohrávali 24:14, aby ďábelskou druhou periodou otočili na poločasových 34:51. Jenže USK se nevzdal a světe div se – na začátku poslední části to byli Pražané, kteří vedli nad šampiony 74:70! V tu chvíli ale zavelel k rozhodujícímu úderu Vojtěch Hruban, jenž sedmi body spolu s Hankinsem pomohl otočit na 78:82. Když pak další bývalá sova Šafarčík trefil trojku, bylo minutu a půl před koncem rozhodnuto. Nymburk nasbíral nevídaných 21 ztrát a v útoku jej táhli už zmínění Hruban se Šafarčíkem, shodně s 16 body. Domácí šiky vedl kapitán Mareš (15b), vynikající zápas odehrál i křídelník Štěrba (14b+7d).

„Chci dát kredit Dinovi a jeho týmu, protože dnes hráli opravdu skvěle! Možná to zní úsměvně, ale my potřebujeme víc zápasů, jako byl ten dnešní. Posouvají nás směrem dopředu a zlepšují nás. To je vše. Jsem šťastný, že jsme zvládli koncovku,“ prohlásil trenér Nymburku Oren Amiel.

„I když to bylo vyrovnané utkání, Nymburk si výhru zasloužil. Stále je tam několik detailů, na které se musíme soustředit. Zvlášť ve druhé čtvrtině, kdy jsme nebyli schopni najít recept na obranu soupeře, která vše přebírala. Proto jsme v druhém poločase skoro nehráli s vysokými hráči a hráli jsme v malé sestavě. Bylo jasné, že hosté budou unaveni po středeční Lize mistrů, my měli naopak pět dní bez utkání,“ podotkl kouč USK Dino Repeša.

Tabulka Kooperativa NBL
Zdroj: ČBF

V posledním duelu 11. kola přetlačili Královští sokoli Brno 78:76. V nervózním zápas, v němž se možná pro někoho překvapivě více bránilo, však mohli zvítězit i Jihomoravané. Ti dovedli klání v hale Třebeš do vyrovnané koncovky a měli také možnost poslední střely. Trojka z ruky Lukáš Stegbauera se však neujala a hráči Brna odešli pojedenácté v ligové sezoně se svěšenými hlavami. Domácí Hradec přece jen vedl po většinu utkání a k třetímu triumfu v sezoně jej vedl nečekaný x-faktor Ondřej Peterka. Domácí kapitán zaznamenal 19 bodů včetně pěti trojek. 19 bodů vstřelil i velezkušený pivot Peter Sedmák. Za hosty kontroval 22-bodový Farský.