Federální pohárNovinky

Freeman vedl Levice za úspěchem

Pivot DeShawn Freeman byl ústřední postavou večerního duelu mezi Levicemi a Spišskou Novou Vsí. Americký centr zaznamenal 22 bodů, 13 doskoků a 6 asistencí za 29 minut. Levice vedly většinu utkání, působily kompaktněji a vyhrály 91-85 zaslouženě.

Druhé utkání kutnohorské skupiny svedlo proti sobě dva slovenské rivaly. Účastník kvalifikace o Ligu Mistrů a obhájce zlata v SBL, Patrioti Levice, zaskočili Rytíře z dálky. V první čtvrtině svěřenci trenéra Madzina proměnili pět z šesti trojek a slovinská posila Miha Lapornik trefil všechny tři dálkové projektily. Na druhé straně se činil rozehrávač Washington, a tak po deseti minutách svítil na tabuli stav 26-21. I druhá perioda nabídla rychlý basketbal. Levice si vypracovaly nejvyšší náskok 48-34 a vypadalo to, že jdou do trháku. Jenže Washington s Fuskem nakopli Rytíře a Levice si vybraly volno v obraně. Poločasové skóre 51-49 představovalo pořádnou ”divočinu.

Kdo čekal vyrovnaný průběh i po přestávce, přepočítal se. Levice totiž vletěly do druhé půle šňůrou 16-0, i když je trápila exekuce šestek (13/26). Rytíři zaznamenali první koš třetí čtvrtiny až po více než šesti minutách. Fusek zasmečoval na 51-67. Rytíře přiblížil na dostřel deseti bodů rychlík McGllyn, ovšem tři borci ”východňárů” měli už koncem třetí periody po čtyřech faulech. Levicím dělal velké problémy i pivot Fusek, jehož spoluhráči správně necházeli pod košem. Zkušenější Levice si ale triumf (91-85) nenechaly vzít. Své udělalo i 17 ztrát Rytířů.

Michal Madzin (trenér Levic): “Jsem rád, že jsme si dokázali vybudovat víckrát v zápase dvouciferný náskok. Před koncem jsme o něj sice přišli, ale uhájili jsme výhru. Na konci bylo vidět, že je ještě mnoho věcí, na nichž musíme zapracovat. V těch slabších pasážích hry (na koncích sudých čtvrtin) jsme neměli takovou kontrolu obranného doskoku. Spišská pak dokázala trefit těžké trojky a tím se třeba v poločase přiblížila na dva body. Těší mě taky, že jsem body v útoku rozdělili mezi více hráčů. Zítra to bude s Kolínem něco jiného, bude to pro oba druhý zápas ve dvou dnech, ale musíme se soustředit sami na sebe.”

Levický tým při oddechovém čase
Foto: Lukáš Droppan
Levický tým při oddechovém čase
Foto: Lukáš Droppan

Teo Hojč (trenér Spišských Rytířů): “My jsme teprve v pondělí začali hrát pět na pět, takže ještě spoustu věcí nemáme nacvičeno. V pondělí dorazil poslední hráč, čili dneska to bylo rozhárané. Za mě jsme hráli hrozný basketbal, nechci, aby to takto v sezoně vypadalo. Nejde mi tolik o výsledek, ale je dobře, že před sezonou takový turnaj je. Můžeme vidět, jak jsme na tom a na čem musíme pracovat. Rozebereme si dnešní zápas a doufám, že zítra v neděli zahrajeme lépe. Jsem ale rád za dobrý výkon Fuska. V Interu s ním dobře pracovali a je to hráč, který nám může hodně pomoci (a my jemu).”

Viktor Juríček (pivot Spišských Rytířů): “Byl to pro mě specifický zápas proti bývalému týmu. S několika kluky jsem pořád v kontaktu, ale na hřišti na to nemyslím. Dnes jsme měli problémy v obraně, což pramenilo i z problémů v komunikaci. Musíme se sehrát a hrát více týmově. Dnes jsme byli často až moc sobečtí, takto zápas proti týmů jako jsou Levice nemůžeme vyhrát.”

Eduard Kotásek (rozehrávač Levice): “Byl to náš třetí duel v přípravě, myslím, že tam byl vidět progres oproti předchozím. Pořád je ale co zlepšovat. Dvakrát jsme si vytvořili větší náskok, ale pokaždé jsme pustili Spišskou zpět do hry. Toho se musíme do budoucna vyvarovat. Zároveň musíme zlepšit i trestné hody.”

Patrioti Levice – Spišskí Rytieri 91:85 (26:21, 26:28, 22:12, 18:24)

Body: Freeman 22 (13d+6a), Lapornik 22, Bachan 14, Kněževič 12, Bojanovský 7, Kotásek 6, Kovač 5, McCallum 3 – Washington 22 (5a), McGlynn 19, Fusek 15 (7d), Antoni 12, Bile 10, Juríček 4, Hlivák 3

Doskoky: 32 – 38

Trojky: 10/24 – 9/23

TH: 17/31 – 12/17

Asistence: 22 – 11

Ztráty: 10 – 17

Fauly: 23 – 27