Nábělkova trojková exploze dovedla Pandy k výhře nad USK

Ve druhém kole nadstavbové skupiny A1 si Ústí nad Labem před svými fans poradilo s nájezdem Sov z Folimanky. Ty Nichols a spol. si tak spravili chuť po středečním vypadnutí z Českého poháru na půdě Děčína, které pro ně znamenalo stopku těsně před branami Final 8.

Na ústecké straně do utkání nezasáhl dlouhodobě zraněný křídelník František Váňa ani jeho perimetroví kolegové Jan Maděra a Maishe Dailey – ten kvůli obnovenému zranění již odletěl domů. Kouč Pražanů Frank Kuhn pak postrádal centra Filipa Petruželu a guarda Marcela Bátovského.

Ostrý nástup Pand dokázali Pražané ustát

Hráči ve žlutých dresech vletěli do utkání s obrovskou energií a chutí a brzy vedli 12:0, když dvěma trojkami se na tom podílel snajpr Martin Nábělek, jenž ideálně zahřál motory na zbytek večera. Vysokoškolákům se ovšem úvodní nápor Pand povedlo otupit a postupně se začali víc a víc osmělovat. Osmi body v řadě odpověděli na šňůru domácích, tím se přiblížili na dostřel a po zbytek úvodního kvartálu nepustili domácí do dalšího trháku.

Do druhé periody se šlo za stavu 26:22 a parádní ofenzivní podívaná z obou stran pokračovala i nadále. Tifosi Slunety byli v extázi po dvou „slepených“ smečích Ladislava Pecky ve 14. minutě, kterými svou družinu odtáhl na 36:28 a donutil hostující lavičku k oddechovému času. Po něm se obraz hry proměnil a za delší konec provazu tahali hosté. Řádilo především úderné americké duo Faulkner – Johnson, které dokázalo překlopit skóre na stranu svého celku. Do kabin se nakonec odcházelo za stavu 47:48.

Přetahovaná ve třetí čtvrtině a ofenzivní smršť Ústí v periodě No.4

Druhý poločas se již odehrával v úspornějším ofenzivním módu a na kurtu i tribunách začaly mnohem víc plát emoce. Třetí kvartál se de facto odehrával v duchu přísloví „každý chvilku tahá pilku“, když oba sokové se přetahovali o průběžné vedení. Resumé této „tahanice“ bylo, že do závěrečné čtvrtiny řádné hrací doby se šlo za stavu 60:60.

Do čtvrté periody vstoupily mnohem lépe Pandy, které si sedmi body v řadě vybudovaly náskok 67:60. Sovy neskládaly zbraně a záhy pěti body kontrovaly, navíc se držely dlouho na nicotný bodový rozdíl, ovšem zlomit průběžný stav na svou stranu se jim již nepodařilo. Naopak domácí byli při střelecké chuti a jejich ofenzivu režírovali především trojkobijec Nábělek a agilní Nichols. A právě tito dva zasadili rozhodující ránu do vazu USK – nejprve první jmenovaný trojkou a poté rodák ze Springfieldu dvěma šestkami v 38. minutě zvýšili náskok Ústí na 80:73.

Družina Jana Šotnara již v poklidu dovedla utkání do vítězného konce. Výhrou 85:73 si upevnila třetí příčku v tabulce a na čtvrté Válečníky má aktuálně k dobru dvě výhry. Mimochodem, ligové El Nordico s pořadovým číslem tři je na programu již příští neděli. Povede se Ústí poprvé v letošním ročníku zlomit prokletí severočeských derby, nebo se znovu budou radovat Matěj Svoboda a spol.?

Ty Nichols z Ústí v utkání proti USK Praha, kdy byl s 23 body nejlepším střelcem klání

SLUNETA Ústí nad Labem- USK Praha 85:73 (26:22, 47:48, 60:60)

Body: Nichols 23 (+ 6 asistencí; užitečnost 28), Nábělek 20 (trojky 8/6), Pecka 10, Autrey 9 (+ 7 doskoků), Haiblík a Karlovský po 7, Johnson 5, Rowan a Žikla po 2 – Johnson 13, Švec 12 (+ 6 získaných faulů), Faulkner 12, Mbida 9 (+ 13 doskoků → double-double a 5 plusových faulů), Vlk 9 (trojky 3/2), Samoura 9, Šafařík 5, Vyroubal 4.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 32/18 – 42/16; Střelba 3 body 22/9 – 16/8; TH 32/22 – 19/17; Doskoky 34:29 (útočné 7:6); Asistence 15:14; Ztráty 14:16; Fauly 21:23; Počet diváků: 1056.

Rozhodčí: Martin Kučírek, Michal Scholze, Lukáš Ulrych

Komisař: Pavel Hlaváček

Názory trenérů po utkání:

Jan Šotnar (kormidelník Ústí nad Labem): „Hrozně důležité vítězství proti velmi dobře hrajícímu soupeři. My jsme očekávali, že USK sem přijede trochu namotivované po vítězství v poháru a postupu na Final 8 – a to ukázali, protože první poločas hráli výborně. Já si nepamatuji, kdy naposledy USK dalo 47 bodů v poločase, za což mohla naše obrana. Ale druhý poločas jsme zapnuli a utkání jsme bojovností dovedli do vítězného konce. Samozřejmě zmíním skvělé individuální výkony Martina Nábělka a také důležité akce Johana Haiblíka v útoku, kteří zaslouží pochvalu.“

Frank Kuhn (kouč USK Praha): „V Ústí není nikdy jednoduché hrát, věděli jsme, jak moc dobrý je tento tým. Byli jsme schopni bojovat až do třetí čtvrtiny, po které to bylo 60:60 a pořád jsme věřili, že můžeme vyhrát. Pak ale naneštěstí Ústí zahrálo ofenzivně i defenzivně perfektní čtvrtou čtvrtinu, donutilo nás udělat několik ztrát a trefovali i těžké střely. Takže gratuluji domácím, ukázali dnes jejich skvělý ofenzivní talent – a i na obranné polovině odvedli dobrou práci.“

Anthony Walton dovedl Válečníky k výhře v Opavě. Zastavit se jej snaží opavský Radek Farský

Krátké echo a další výsledky uplynulého víkendového programu Kooperativa NBL

V nadstavbové skupině A2 se Ostravě povedlo zvítězit na kurtu Slavie a díky tomu se vyhoupla do jejího čela na úkor Písku, který prohrál v Olomouci. Družina okolo Lukáše Feštra již na nováčka soutěže v průběžné tabulce ztrácí pouze jedinou výhru.

Ve skupině A1 si to v repríze loňského finále nejvyšší soutěže rozdala Opava s Děčínem. Válečníci tažení náčelníkem Anthonym Waltonem, jehož těžká trojka v závěru definitivně rozhodla, si ze Slezska vezou cenný skalp.

Nymburk drtivě zvítězil na kurtu kolínských Medvědů a po vypadnutí z poháru před branami Final 8 s USK Praha si Brno spravilo chuť cennou výhrou v Pardubicích.

SK Slavia Praha – NH Ostrava 80:89 (Varner 29 – Madden 19)

BK REDSTONE Olomoucko – Sršni Photomate Písek 96:78 (Townsend 30 – M. Svoboda 17)

BK Opava – BK ARMEX Děčín 81:85 (Puršl 16 – Walton 27)

BC GEOSAN Kolín – ERA Basketball Nymburk 43:87 (Bošković 11 – Sehnal 18)

BK KVIS Pardubice – Basket Brno 64:72 (Škifić a Chatman po 14 – Lee 21)