Válečníci se výhrou nad Medvědy naladili na El Nordico

Ve 3. kole nadstavbové skupiny A1 zavítali nadále oslabení Polabané do Děčína. Filip Novotný a spol. prohráli devět z posledních deseti soutěžních utkání a na severu Čech tak toužili tuto nepříjemnou šňůru protrhnout. To se jim ovšem nepovedlo, naopak Severočeši navázali na výhru z Opavy a příjemně se naladili na blížící se nedělní severočeské derby v Ústí nad Labem.

Válečníci nastoupili do utkání v kompletním složení. Kolínský lodivod Predrag Benaček nemohl počítat s trojicí absentérů – rozehrávači Adamem Čížem a Glenem Burnsem a pivotem Jamarim Smithem. Naopak premiéru v dresu polabské ekipy si v Děčíně odbyla nejnovější perimetrová akvizice Dino Bistrović. Ve své premiéře v kolínském dresu zapsal třiadvacetiletý Chorvat 2 body za 15 odehraných minut.

Kolín dokázal využít „studeného“ výkonu Válečníků v první půli

Středočeši vletěli do utkání s velkou chutí na útočné polovině, naopak borcům v bílých dresech to na startu utkání příliš nelepilo. Na konci 3. minuty po Boskovićově trefě zpod koše to bylo 2:7, ovšem v dalších minutách domácí přeci jen zapli na vyšší rychlostní stupeň a skóre se jim povedlo překlopit ve svůj prospěch. V polovině 9. minuty prohnal síťkou trojku z rohu Filip Kroutil a rázem to bylo 18:13.

Tříbodové vedení si svěřenci Tomáše Grepla přenesli do periody No.2. V ní začala přetahovaná o každý bod, kdy ani jeden z týmů neměl výrazněji navrch. Když v polovině 15. minuty zakončil úspěšně rychlý kolínský kontr Filip Halada, vybral si domácí trenér za stavu 23:27 oddechový čas. Po něm domácí Kolínu nedovolili jít do většího trháku – a do šaten se tak odcházelo za stavu 38:39.

Děčín ve druhé půli třímal otěže ve svých rukou, ale Medvědi nedali svou kůži zadarmo

Po změně stran získávali Severočeši – tlačení téměř devíti stovkami neúnavných fanoušků – stále silněji půdu pod nohama. Svého soka mučili především útočnými doskoky a aktivnější hrou jej nutili k celé řadě ztrát; na některých hráčích Kolína navíc začínala být patrná únava. V útoku se ve třetím hracím období nejvíc dařilo hbitému Jordanu Ogundiranovi. Jeho jedna úspěšná šestka také udělala tečku za touto periodou, po níž platil stav 71:59.

Dečínští hráči odšpuntovali čtvrtý kvartál šňůrou 8:0 korunovanou trojkou Matěje Svobody, po níž se na startu 32. minuty odpoutali na rozdíl dvaceti punktů – 79:59. Děčínské koloseum bylo v těchto momentech ve varu, Válečníci opanovali obě strany hřiště a nic nenasvědčovalo tomu, že by se na rázu utkání ještě něco mohlo změnit. Kolínští ovšem ze svého manka začali ukrajovat a dvě minuty před koncem to rázem bylo „pouze“ o šest punktů.

Větší zdramatizování již ovšem domácí borci nedopustili a připsali si tak další důležité vítězství. Naopak v Kolíně mají nad čím přemýšlet, jelikož aktuálně jsou ve skupině A1 poslední – pokud by na této příčce zůstali, čekalo by je nevyzpytatelné předkolo play-off…

Děčínský křídelník Matěj Svoboda v souboji se svým perimetrovým sokem Filipem Haladou z Kolína

BK ARMEX Děčín – BC GEOSAN Kolín 92:84 (18:15, 38:39, 71:59)

Body: Svoboda 25 (trojky 7/3), Ogundiran 18 (+ 6 doskoků; trojky 5/3), Walton 14 (+ 7 asistencí), Kroutil 11 (trojky 6/3), Štěrba 9 (+ 10 doskoků – 4 útočné), Šturanović 8, Macháč 4, Pomikálek 3 (+ 6 doskoků) – Bosković 18 (+ 7 doskoků; trojky 7/3), Halada 18, Veljković 16 (+ 10 doskoků → double-double a 8 získaných faulů), Stegbauer 13 (+ 8 doskoků; trojky 6/3), Novotný 10, Goga 4 (+ 7 asistencí), Novák 3, Bistrović 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 53/23 – 34/19; Střelba 3 body 33/13 – 29/12; TH 11/7 – 13/10; Doskoky 48:38 (útočné 23:10!); Asistence 18:19; Ztráty 6:17 (!); Fauly 18:17; Počet diváků: 890.

Rozhodčí: Michal Scholze, Veronika Vávrová, Lukáš Ulrych

Komisař: Jan Hošek

Názory trenérů po utkání:

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Náš problém je v tom, že po tom, co předvedeme velmi dobrý výkon, si myslíme, že jsme dobří i v dalším zápase. Ale tak to není. A tohle přesně se ukázalo v prvním poločase, kdy jsme neběhali, nebojovali, nedoskakovali… Přesně se v celé kráse ukázal náš problém. Ve druhém poločase už to bylo o něčem jiném. Rozběhli jsme se, začali jsme předvádět úplně jiný basketbal, měli jsme střely a dobrou obranu. Dokonce jsme v jedné pasáži trefovali i trojky a utekli jsme na plus dvacet. Ale pak přišel náš druhý problém. Soupeře jsme nechali docvaknout pod deset bodů a svým způsobem jsme vlastně hráli zase koncovku. Je to super výhra, to ano, ale náš výkon musí být ještě lepší. Máme tedy na čem pracovat.”

Predrag Benaček (kormidelník BC GEOSAN Kolín): „Děčín dnes zaslouženě vyhrál, byl mnohem lepší na doskoku. To dnes rozhodlo – naše ztráty a jeho útočný doskok. Přesto máme ještě vlastně dobré skóre. Absence Adama Číže byla znát, ale vlastně i to, že máme úplně jiný tým, než se kterým jsme sezonu začali. Mámě zraněné a nejvíce nás trápí rozehrávka a organizace hry. Máme také problém s doskokem a chybějí nám dva, tři hráči, abychom se mohli dostat tam, kde jsme na začátku sezony byli.”

Krátké echo a ostatní výsledky středečního programu Kooperativa NBL

Ve skupině A1 zvítězili Opavští na kurtu Pardubic dvoubodovým rozdílem. Kromě střelecky excelentního výkonu veterána Luďka Jurečky k výhře hned šestnácti asistencemi pomohl při absenci Jakuba Šiřiny ústřední rozehrávač Slezanů Radovan Kouřil. Ve druhém utkání této skupiny oplatili Brňané Sovám nedávné vyřazení z Českého poháru před branami Final 8 a na jejich kurtu dokázali zvítězit tříbodovým rozdílem.

Radovan Kouřil z Opavy najíždí do koše Pardubic

Skupina A2 nabídla ve svém středečním programu dvě klání. V tom prvním svěřenci Adama Cholevy před svými fans jednoznačně setnuli Olomoucko. Ve druhém se na tabulkový dostřel právě Nové huti udržel nováček z Písku, jenž setnul Slavii. Sešívaná parta se topí v hluboké krizi, na poslední příčce na jedenácté Olomoucko ztrácí čtyři výhry a podle výkonů i výsledků je aktuálně jasným adeptem na pád do baráže…

BK KVIS Pardubice – BK Opava 96:98 (Vyoral 20 – Jurečka 18)

USK Praha – Basket Brno 63:66 (Johnson 16 – Lee 15)

NH Ostrava – BK REDSTONE Olomoucko 103:82 (Madden 26 – Feštr, McBrayer a Townsend po 14)

Sršni Photomate Písek – SK Slavia Praha 74:56 (M. Svoboda 33 – Agravanis 17)