KomentářeNovinky

Play off 1. ligy: Oba Hradce hlavními favority

Dnes začíná play off 1. ligy. Hlavní změnou oproti loňsku jsou souboje v sériích pouze na dva vítězné zápasy. Největšími favority “národky” jsou GBA Lions a Královští sokoli. Do finále ale chtějí také Litoměřice, nebo Svitavy.

GBA Lions J. Hradec – Vividbooks Pardubice

Papírově nejjednoznačnější čtvrtfinálové zápolení by mělo být to mezi jindřichoradeckými Lions a rezervou Pardubic. Jihočeši vyhráli základní část, kádr posílili o Kheila, Mičku a Kölbla, což kouči Červenkovi rozšířilo opěrnou rotaci. Spolufavorit 1. ligy se nyní opírá především o kvarteto Jansa – Kheil – Kábrt – Vondra, což jsou všechno hráči se zkušenostmi z KNBL. Lions letos doma prohráli jediný mač, ten pohárový se Slavií a to ještě až v prodloužení. Jinými slovy, i kdyby se Pardubicím povedlo vybojovat si rozhodující duel, jejich šance v něm budou minimální.

Mladí Východočeši si naplánovali druhý čtvrtfinálový mač s favoritem netradičně na pondělí. V neděli totiž trojlístek Lukeš – Svojanovský – Vrábel nastoupí za A tým v dohrávce KNBL proti Nymburku. A při zranění pomocníka ze Slavie Mrázka bude na těchto třech borcích z větší části záviset i produkce proti GBA Lions. Pardubicím může pomoci i specifické prostředí haly Dukla, ovšem tak či tak – favoritem nebudou ani doma. Hráči z pardubické U19 až na výjimky nemají takovou kvalitu, jako lavička Jihočechů.

Match-up: Jansa vs. Lukeš

Tip na sérii: 2-0

Program 1. zápasů čtvrtfinálových sérií
Zdroj: CZ.Basketball

Královští sokoli – Basket Brno U23

Velmi zajímavá série bude ta mezi Královskými sokoly a Brnem U23. Samozřejmě i v ní bude záležet, koho z prvoligových opor hlavní kouč A týmu Brna Vaněk do bojů v “národce” uvolní. Řeč je především o potenciálním zápasu č. 3, jenž je v plánu ve středu 27.3. A v něm hraje i brněnské “áčko” proti Nymburku. Brno dokázalo doma na Morendě již v této sezoně Východočechy těsně porazit (77-73) a i odvetu na Třebši získali Královští sokoli de facto až v koncovce (99-88). Pokud by za Brno odehráli první dva mače například Svoboda či Dáňa, je dost pravděpodobné, že se favorit hodně zapotí.

Královští sokoli mají nadstandardně pokryty pozice rozehrávačů (Stamenkovič, Welsch, Dvořák, Dlugoš) a pivotů (Sedmák a Jelínek), avšak na křídlech to zase tak slavné není. Příslibem je příchod Tomáše Tkadlece z Olomoucka, který například poslední dvě utkání nadstavby odehrál velmi dobře. Sokoli mixují zkušenost a mládí a to by jim v play off mělo hrát do karet. Na druhou stranu, letošní série se hrají pouze na dva vítězné zápasy, což pro favority představuje (minimálně) zdvižený ukazovák. Prostor na chyby není. Uvidíme tedy třízápasovou sérii?

Match-up: Sedmák vs. Stráněl

Tip na sérii: 2-1

Program 2. zápasů čtvrtfinálových sérií
Zdroj: CZ.Basketball

Slavoj Litoměřice – BK Opava B

Litoměřice odehrály konec základní části a nadstavbu ve velké pohodě, když zvítězily sedmkrát z osmi utkání. Velkou zásluhu na litoměřické formě má kvarteto Karlovský, Haiblík, Maděra a Slowiak. Litoměřice loni prošly z pozice outsidera do prvoligového semifinále přes Jindřichův Hradec, letos jsou ale proti opavské rezervě favoritem. Menežment klubu neponechal termínovou listinu náhodě: Páteční první zápas odehraje Slavoj doma v nezvyklém čase od 19:45, tedy poté, co si ještě Karlovský s Haiblíkem “střihnout” nějaké ty minuty za Ústí nad Labem (od 15:30) v Nymburku. Vzhledem k náročnému programu Slunety je otázkou, kolik sil obě opory ještě mají. Pro oba bude páteční čtvrtfinále pátým zápasem za osm dní.

To opavští mladíci si užívají postup do play off. Už samotných šest utkání v nadstavbě C si svěřenci trenéra Vlčka znamenalo pro Slezany velký úspěch. Šestkrát sice prohráli, což bylo ale z velké části zapříčiněno zraněním rozehrávače Kavana. Ten je pro opavskou rezervu zcela nepostradatelným hráčem. Objevil se v sestavě až v závěrečném kole proti Slavoji (85-97), v němž Severočeši zvítězili díky 15 trojkám. Běhaví Slezané mohou zejména doma Litoměřice potrápit, ovšem výhoda domácího kurtu ve finále rozhodne pro Slavoj.

Match-up: Slowiak vs. Kavan

Tip na sérii: 2-1

Program případných 3. zápasů čtvrtfinálových sérií
Zdroj: CZ.Basketball

Tuři Svitavy – Sokol Pražský

A na závěr série čtvrtého s pátým. Svitavy každoročně patří ke spolufavoritům 1. ligy, avšak loni vypadly po bezkrevných výkonech s Polabímu už ve čtvrtfinále. Letos mužstvo trenéra Šorfa posílilo o Romana Marka a v nadstavbě i o pivota Jaroslava Kubína. Přesto lze říci, že kvalita lavičky (oproti Lions a Královským sokolům) zaostává. Pokud Tuři uschopní Slezáka s Hlobilem, kteří nehráli v posledních dvou kolech nadstavby, jsou proti Sokolu favoritem. Vynikající výkony poslední měsíc a půl předvádí i křídelník Martin Novák.

Nováček ze Sokola Pražského prožil v této sezoně pohádku, když celkem suverénně postoupil do nadstavby C. V té ale tým zažil krutou ránu, neboť před měsícem skonal jeho hlavní trenér (teprve dvaatřicetiletý) Jakub Kološ. Mužstvo Sokola má vyrovnaný kádr, z nějž vyčnívá nejlepší doskakovač 1. ligy Ondřej Kohout, či střelec Daniel Zach. Jinak se střelecky “urvat” může vlastně kdokoli. Sokol vyznává ofenzivní basketbal, takže s podobně hrajícími Tury bychom mohli vidět v zápasech velké množství bodů.

Match-up: Slezák vs. Zach

Tip na sérii: 2-1