Novinky

Týml odvrátil blamáž, Liberec znovu zvítězil

Hvězdou 14. kola 1. ligy se stal křídelník Kevin Týml, jehož 39 bodů pomohlo Novému Jičínu zdolat v derby Snakes. Druhou výhru za sebou si připsal Liberec, jenž porazil béčko USK. Na západě se do bojů o třetí příčku zapojují Litoměřice, které se přiblížily Plzni a Polabí.

Litoměřice slavily úspěch 70-64 proti Plzni díky výborné obraně. Slavoj většinu utkální vedl, spoléhajíce se v ofenzivě na pivota Karlovského (24b+12d). Lokomotiva se sice v posledním dějství dotáhla na dvoubodový, resp. tříbodový deficit, ale Severočeši dokázali vždy odpovědět (Maděrou či Karlovským). Těsná výhra je pro svěřence kouče Eisnera osmou v sezoně a aktuálně už jen jednu ztrácí v tabulce právě na Plzeň a také na Polabí. Dnes večer má navíc Slavoj dohrávaný duel na Folimance k dobru. Plzeň doplatila na mizernou úspěšnost střelby (35%) a jejím tahounem byl se 14 body David.

Právě zmiňované Polabí v neděli dohrávalo 12. kolo a jeho soupeřem byl USK Praha B. Mladé Sovy zvládly držet s favoritem krok pouze prvních šest minut. Polabí pak do poločasu málo vídanou šňůrou 50-16 rozhodlo zápas. Pod ofenzivní smršť 114-67 se v domácím dresu podepsali Pavel Novák (21b) s Františkem Rylichem (20b). Tým navíc zaznamenal i 14 trojek a zcela dominoval na doskoku (54-34). USK B vedený Palasem (13b) bude muset do konce základní části hodně zabrat, aby se vyhnul play out.

Liberecká forma

Béčko USK má před Vánocemi opravdu napěchovaný program. V pátek jej započalo v regulérním zápase 14. kola v Liberci, ukončí jej dnes (úterý) doma s Litoměřicemi. Na severu Čech sice svěřenci trenéra Jachana dobře začali (29-15 ve 14. minutě), ale postupně začal přebírat otěže Liberec. Pomáhala tomu disciplinovaná hra domácích (jen 11 ztrát) a také slušná produkce z pole (48%). Rozhodnutí padlo v první polovině závěrečné desetiminutovky, kdy se o šňůru 17-5 nejvíce přičinil osmi body Novotný a o vedení o deset bodů už ”Rysi” nepřišli (88-82). Vedle nejlepšího libereckého střelce Filipa Novotného (16b) se činil i Tomáš Bím (15b). Se sedmi trojkami a 30 body se snažil ze všech sil Dalibor Vlk, avšak ani to neodvrátilo osmou soví porážku v sezoně.

V neděli Písek potvrdil dominanci a absolutně nedal šanci Chomutovu. Hosté se proti ”písecké kolíkovce” prosazovali jen těžko. S jejich 24% úspěšností střelby z pole nemohl zápas dopadnout jinak, než 97-56 pro Sršně. Nejlepším střelcem domácích byl Martin Svoboda (20b), za zmínku stojí i vysoká počet doskoků rozehrávače Sýkory (13b+16d). V hostujícím dresu snesl určité měřítko snad jen Žikla s 19 body. Zápasy Jindřichova Hradce s Polabím a SP Basketu s Pelhřimovem se byly předehrány.

Tabulka skupiny západ
Zdroj: CZ.Basketball

Král Kevin odmítl blamáž

Druhý tým skupiny východ – Nový Jičín se na jedenáctou výhru v sezoně hodně natrápil. S posledním celkem tabulky – ostravskými Snakes musel jít doma až do prodloužení. Velezkušený hostující křídelník Jan Stehlík sice minul 11 z 15 střel z pole, ale zastoupili jej jiní: Jan Voráč (23b) s Davidem Jakelem (21b+8a) zlobili favorita a Snakes sahali ještě v polovině čtvrté čtvrtiny po senzaci. Kevin Týml s Gianlucou Proškem však otočili a zápas do prodloužení musel poslat až šestkami Stehlík. V nastaveném čase už do boje nemohli zasáhnout vyfaulovaní Jakel s Pavelkem a zkušenější domácí hrající ve větší opěrné rotaci duel nakonec ovládli (101-93). Kevin Týml byl s 39 body nejen nejlepším střelcem utkání, ale postaral se i o střelecký rekord letošní sezony. Jednadvacetiletý křídelník navíc proměnil 16 z 18 šestek a přidal i 9 doskoků.

Vůbec žádnou šanci neměl čtvrtý Zlín proti lídrovi ze Svitav. Ševci doma dostali ”výprask” 40-101, když zaostali ve všech herních činnostech. Zejména trojky 3/25 ostře kontrastují se svitavskou pohodou zpoza oblouku (14/25). Šest trojek potopil rozehrávač Jansa (23b+7a), nejlepším střelcem byl veterán Slezák (24b). Jediným dvojciferným střelcem Zlína byl s 10 body Nádeníček.

Třetí pozice na východě se takto lépe vyvíjí pro Brno U23, které doma porazilo předposlední Vysočinu bez problémů 80-53. Brno zaznamenalo 50 bodů z vymezeného území a domácí lavička přehrála tu jihlavskou 47-4. Jihomoravané spoléhali na dvojici Šulc (16b) – Strašák (15b), jakož i na 18 útočných doskoků. Vysočinu (tentokrát spoléhající na Plešingra s 20 body) čeká duel pravdy hned týden po Novém roce, když k zápasu o předposlední místo vyrazí do Ostravy.