Novinky

31. sezona Kooperativa NBL klepe na dveře (1. část)

V sobotu vypuknou boje nového ročníku Kooperativa NBL. Naše redakce vám v následujícím příspěvku přináší náš pohled na základní část – tedy úvodních 22 kol.

I letos bude dvanáct mužstev zápolit podle nezměněného formátu. Základní část Kooperativa NBL čítá 22 kol a poté bude následovat nadstavba. Prvních osm družstev si ve skupině A1 zahraje o vyhnutí se předkolu (7. a 8. pozice), resp. o lepší výchozí postavení v play off. Týmy na 9. – 12. místě budou bojovat naproti tomu o dvě místa v předkole (9. a 10.), potažmo vyhnutí se baráži. Pojďme si představit týmy ligového pelotonu a odhadnout, jak si kdo po 22 kolech povede.

12. Slavia Praha

Je obtížné tipnout poslední tým základní části, zvláště, když ve Federálním poháru Slavia předváděla sympatické výkony. Svěřenci trenéra Beneše málem skončili 9., jen těsně padli s Děčínem v prodloužení. V posledních dvou utkáních před ligou navíc sešívaní porazili (101-92) nebezpečnou Slunetu na její palubovce a poměrně vyrovnaný duel odehráli i s Kolínem (71-81). Trenér Beneš dokáže z týmu vymáčknout maximum.

Přesto si myslíme, že nováček z Prahy ”dojede” na úzkou opěrnou rotaci. Bratři Pumprlové, pivot Jelínek, oba Američané Dworsky s Brunerem či Slovák Rožánek sice zajišťují celkem kvalitu, jenže na lavičce je až příliš mnoho hráčů bez zkušeností s Kooperativa NBL. Proti týmům, které budou mít podobně úzkou rotaci a nebudou se zatěžovat obranou, by rychle hrající Slavia mohla mít šanci. Náročný program si však vybere svou daň a nepředpokládáme, že by Pražané za 22 kol získali více, než čtyři triumfy. Mnohé napoví i úvodní kola: Slavii venku čekají Brno, Opava a Děčín, zatímco doma přivítá Olomoucko a Slunetu.

11. NH Ostrava

Ostrava loni smolně vypadla v předkole s USK, když ji popravila Mangasova trojka se závěrečným klaksonem. V letní přípravě, resp. Federálním poháru ostravští fandové museli trpět. Celkově sice svěřenci kouče Cholevy sice nastřádali čtyři výhry (včetně generálky s Novým Jičínem), ovšem na souhře Nové Huti byla vidět spousta chyb a nesehranost. Pozitivem pro Ostravu je vzrůstající forma shooting guarda Malika Morgana, negativem naopak rozehrávka a post pivota.

Kádr Ostravy pro sezonu 2022/23
Foto: NH Ostrava
Kádr Ostravy pro sezonu 2022/23
Foto: NH Ostrava

Matej Majerčák zatím nenaplňuje pověst lídra z Prievidzi a zkušenosti Mannyho Ubilly (a přesná ruka Martina Nábělka) budou Severomoravanům chybět. Podkošový prostor opustil Dominik Heinzl (Olomoucko) a k Radukičovi a Bohačíkovi bohužel není žádný hráč, jenž by se podělil o kvalitní minuty. Proškovi na větší ligovou minutáž chybí především centimetry. Dalším problémem Ostravy v přípravě byla malá bojovnost a neochota bránit.

Ostrava bude jako obvykle spoléhat na kouzlo stařičké haly Tatran: Doma si navíc zahraje v prvních čtyřech kolech hned třikrát. Pardubice, USK a Olomoucko jakožto domácí soupeři skýtají možnost dvou vítězství. Ovšem za předpokladu, že se probudí Majerčák a tým bude bránit. V našlapaném spodku tabulky tipujeme Novou Huť na pět či šest výher, které bude bez výjimky sbírat doma.

BK Redstone Olomoucko

Olomoucko před sezonou přivedlo z Hradce velkou rybu – rozehrávače Stamenkoviče a v klubu panoval optimismus. Zůstaly opory Kněževič, Feštr a Halada, stejně tak i trenér Čurovič. Plány na lepší umístění z loňské sezony se Hanákům začaly hroutit už v přípravě, v níž se tým potýkal se zraněními rozehrávačů Feštra se Stamenkovičem. K těm se přidal i nový pivot Heinzl. V kombinované sestavě měli ve Federálním poháru držet Olomoucko zejména Američané Cooper s Colemanem, jenže jejich výkony zůstaly daleko za očekáváním.

Hanáci sice ve skupině Lučenci zapsali dvě výhry, ale bylo to proti slabé Handlové a (před letošní sezonou dost oslabenému) Hradci. V kolínské skupině o 5.-8. místo tým trenéra Čuroviče vyfasoval dva debakly od Pardubic a Svitu. Zejména vysoká porážka od slovenského týmu je zarážející, protože ten hrál v podobně úzké rotaci jako Olomoucko. Následovala porážka 61-75 v generálce v Hradci a podle interních informací má trenér Čurovič nůž na krku. Vedení klubu intenzivně hledá (americké) posily, mohlo by je představit ještě před prvním kolem.

Pokud se manažeru Pekárkovi ”povedou” noví Američané a dá se “do kupy” dvojice Feštr – Stamenkovič, můžeme se dočkat Olomoucka výše. Avšak vzhledem k tomu, že Hanáci letos okusí i Alpe Adria Cup, nečekáme v kombinaci s náročným programem od úzké rotace zázraky. Pro nás je to 10. místo po základní části.

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

9. Královští sokoli

Týmem, jenž oproti loňské sezoně oslabil, jsou Královští sokoli. Mužstvo z Hradce Králové snížilo rozpočet a klub opustily opory Pešakovič, Stamenkovič a Sedmák. Poslední jmenovaný ukončil profi kariéru a zasedl do křesla generálního manažera. Na východě Čech už neuvidíme ani Pavloviče s Vujovičem, resp. ani Šoulu s Kantůrkem. Za pět odchozích (klíčových) hráčů vedení přivedlo jen tři adekvátní náhrady a trojici mladých hráčů bez valných zkušeností s Kooperativa NBL.

Prvním rozehrávačem bude Aleksandar Vlahovič, jehož schopnosti loni stačily na Niké SBL (Komárno). Jestli však může tento Srb hrát okolo 30 minut v Kooperativa NBL, je velkou otázkou. Slušně se jeví chorvatský křídelník Mandalinič, pod koš přišel rovněž zkušený pivot Šturanovič. Dále je tu nadějný Svojanovský, Kábrt či Vondra. Poslední dva jmenovaní odehráli velmi dobrý druhý víkend Federálního poháru v Děčíně. Tam sice sokoli dvakrát prohráli, ale museli hrát bez nemocných Vlahoviče, Mandaliniče a Peterky.

Mužstvo Královských sokolů pro sezonu 2022/23
Foto: Královští sokoli
Mužstvo Královských sokolů pro sezonu 2022/23
Foto: Královští sokoli

Mladí hráči naznačili své možnosti a sokoli pak v generálce přehráli Olomoucko 75-61. Z našeho pohledu čeká tým kouče Peterky souboj o 9. – 10. místo na dálku s Olomouckem. V případě, že by tým (nedej bože) provázela zranění někoho ze čtveřice Vlahovič – Mandalinič – Peterka – Šturanovič, čekají se na Třebši krušné časy…

8. USK Praha

U Sov z Folimanky je typické, že jejich každoroční letní příprava bývá zahalena tajemstvím. Klub každopádně opustili oba Američané, kapitán Jan Štěrba i trenér King. Novým lodivodem USK se stal Ital Francesco Tabellini, jenž dlouhé roky působil u mládeže v Trevisu a poslední sezony asistoval i u áčka. První posilou se stal český power forward s exotickým jménem Joao Eduardo. Na Folimanku se vrátili ze zkušené v USA i křídla Patrick Samoura a David Böhm – tedy dva členové širšího kádru reprezentace.

Skládanku doplňuje střelec PJ Pipes, jenž přišel z NCAA a spolu s Markem Vyroubalem by se měl podělit o rozehrávku. Ještě větší porci minut by měli dostat Švec s Bátovským či Vlkem. Na Böhmovi, Fuxovi a spol. bude ležet úkol nahradit doskoky a hru obraně od Štěrby (Pardubice) a Macháče (Děčín). Sovy bývají každoročně nejmladším týmem a novináři (včetně nás) je mají tendenci podceňovat. Prozatím tipujeme Pražany (kvůli slabší podkošové sestavě a mnoha neznámých včetně rukopisu kouče Tabelliniho) na osmé místo, ale je samozřejmě klidně možné, že v základní části Kooperativa NBL přeskočí Děčín i Ústí.

7. BK ARMEX Děčín

Děčín se zatím (soudě dle přípravy) vypořádává s odchodem klíčového rozehrávače Šišky vcelku dobře. Válečníci nejprve zdolali několik polských druholigových mužstev. V základní skupině Federálního poháru sice skončili třetí, ale v žádném z duelů nezklamali. Útočná aktivita se Válečníkům pod taktovkou nového rozehrávače Waltona dařila, obranu však bylo nutné zlepšit. V domácí skupině o umístění vydřel Děčín deváté místo. Rozdrtil nejprve torzo Královských sokolů, aby následně vydřel triumf 83-75 v prodloužení nad Slavií.

Dunk Pomikálka proti Královským sokolům

Tým trenéra Grepla vykazuje velice slušnou rozehrávku (Nichols s Waltonem) i křídelní prostory (Svoboda, Kroutil, Pomikálek, Mach), problémem zůstává podkoš. Zkušený Igor Josipovič jakožto první pivot ukázal v přípravě velice slabou formu. Petr Macháč příchozí z USK je sice výborný obránce, ovšem chybí mu centimetry a v útoku není nebezpečný. Děčín bude tradičně velice silný doma a svým stylem hry nepříjemný pro každého (snad s výjimkou Nymburku). Tipujeme Severočechy na sedmé místo a to díky větší sehranosti kostry týmu. Pokud ovšem nepomůže Josipovič, či se zraní některá z opor, je možné, že Válečníci skončí až osmí.