Novinky

Češi a Slováci v zahraničí: Pavelka zářil, Veselý nedaleko triple-doublu

Máme pro vás nový pravidelnou rubriku, která bude každé pondělí mapovat víkendové výkony Čechů a Slováků v zahraničí. Přejeme pěkné čtení! Top výkonům jednoznačně vévodil slovenský pivot Tomáš Pavelka v litevské lize.

Začneme v nejlepší evropské lize – ve španělské ACB. Barcelona s Tomášem Satoranským a Janem Veselým v neděli díky 16 trojkám porazila nebezpečné Tenerife 94-83 a potvrdila dobrou formu. V pátek totiž Katalánci zdolali i Crvenu Zvezdu v Eurolize. V ligovém utkání dostal Satoranský prostor na 23,5 minuty, za něž nastřádal 8 bodů, 2 doskoky a 4 asistence. Jan Veselý si zahrál 18,5 minuty a připsal si 8 bodů, 7 doskoků a 7 asistencí. S užitečností 16 byl třetím nejužitečnějším “Kataláncem” v zápasu. Můžeme jen spekulovat, zda by český dlouhán s vyšší minutáží neatakoval triple-double.

Nejlepší akce ze zápasu Barcelona – Tenerife

David Jelínek v dresu Murcie nenastoupil, jeho tým ale vyhrál v Palencii 76-66 a s bilancí 6-3 se nachází v popředí tabulky. Vinou zranění nehrál ani Slovák Vladimír Brodziansky, jehož Badalona podlehla Breoganu 77-85.

Gavelův obhájce šlape

Pojďme do Německa. Obhájce titulu Ulm vévodí tabulce Bundesligy s bilancí 6-1. Velkou radost z výsledků svého mužstva má jistě slovenský kouč Anton Gavel. V neděli Ulm zvítězil v Oldenburgu 98-94 po prodloužení i díky 15 trojkám.

Podle očekávání si naopak porážku připsal Braunschweig Martina Peterky. Na půdě euroligové ALBY debakl 64-92 neodvrátil ani Peterka se svými 9 body a 5 doskoky za 26 minut. Nedaří si Bayernu, jenž zaknihoval už třetí ligovou porážku v sezoně, po prodloužení prohrál u loňského finalisty z Bonnu 83-88. Jistě není bez zajímavosti, že slušnou bundesligovou sezonu zažívá ex-rozehrávač Spišských Rytířů Issiah Washington. Američan byl s 24 body strůjcem triumfu Würzburgu v Heidelbergu.

Ve Francii máme letos pouze jednoho zástupce – a to reprezentačního kapitána Vojtěcha Hrubana. Jeho Cholet nenavázal na úterní vuhru v Lize Mistrů nad Darussafakou (Hruban 16b) a ve LNB podruhé za sebou odcházel poražen. Tentokrát byla nad síly Choletu Paříž (70-77) a Hruban zapsal skromých 7 bodů, doskok a asistenci za 23 minut.

Pavelka hráčem kola

V litevském Šauliai letos válí slovenský pivot Tomáš Pavelka. Ani jeho průměry 16 bodů a 9 doskoků však zatím týmu nepomáhají k odlepení se ode dna tabulky, kde se “šavle” krčí s bilancí 1-8. V neděli Pavelkův celek prohrál doma 91-95 s Pieno Žvaigždesem a 217 centimetrů vysoký pivot byl suverénně nejlepším střelcem domácích s 24 body. Třiadvacetiletý hráč proměnil 6 ze 7 střel z pole, 12 z 15 šestek a přidal i 8 doskoků a hlavně 6 bloků! Šauliai přišel o druhou výhru v sezoně v poslední čtvrtině, jíž prohrál o devět bodů. Pavelka si od statistiků vysloužil užitečnost 41, která byla v devátém kole. Dvě jeho smeče a blok můžete shlédnout i ve videu níže. Perlička na závěr – spoluhráčem slovenského reprezentanta je bývalý pivot Olomoucka Nemanja Bezbradica.

Ondřej Balvín patřil k nejlepším hráčům Prometeje ve vítězném duelu s Rigasem (92-73). Reprezentační pivot zaznamenal 11 bodů, 6 doskoků a asistenci za 19,5 minuty. Prometej s koučem Ginzburgem aktuálně figuruje na druhé příčce lotyšsko-estonské ligy s bilancí 6-1. Do této soutěže se přes léto “zatoulal” i jiný slovenský pivot Maroš Zelizňák. Ve Valmieře zatím zapisuje 7 bodů a 7 doskoků, byť tento víkend nastřádal skromnější 2 body a 6 doskoků za 16 minut. Jeho celek prohrál poosmé v sezoně (s Keilou 80-90) a je čtrnáctý.

Růžičkův tým prohrál

Nedávno jsme přinesli obsáhlý rozhovor s Lubomírem Růžičkou ze Zalakeramie. Jediný český hlavní trenér v zahraničí se zatím se svým týmem Zalakeramia ZTE pohybuje v horní polovině tabulky s bilancí 4-3. V sobotu však kvůli špatné střelbě trojek (5/21) i šestek (13/23) prohrál v Kapošváru 78-89. Výhru domácích dirigoval s 25 body a šesti trojkami bývalý rozehrávač Lučence Tahj Eaddy, zatímco nejlepším střelcem Růžičkova výběru byl ex-ústecký Tony Hicks (24b+6a).

Trenér Růžička při oddechovém čase

Slovenský reprezentační rozehrávač Mario Ihring se po zranění zvolna vrací do zápasového rytmu. Po přestupu do Atomeromu Pakš zatím odehrál čtyři zápasy, ale ani jeho 9 bodů, 5 doskoků a 6 asistencí nezabránilo porážce s Debrecínem 61-70. Pakš, kde v minulosti působil například kouč Spišských Rytířů a Levic Teo Hojč, v této sezoně ještě nezvítězil.

Stejnou bilanci (0-7) jako Ihringův Pakš má i v italské lize Brindisi Tomáše Kyzlinka. Český křídelník měl v sobotu v Benátkách velmi vychýlenou mušku (1/8 z pole) a za 33 minut ve hře zažil naplno hořkost porážky 71-79.

V britské lize zvítězil účastník FIBA Europe Cupu – Caledonia Lukáše Palyzy. Český střelec se díky dobrému druhému poločasu propracoval na druhého nejlepšího střelce domácích a se 14 body, 5 doskoky a 2 asistencemi slavil výhru 73-64 nad žraloky ze Sheffieldu.

A co druhé ligy?

Šimon Krajčovič zažívá povedenou sezonu v Giessenu ve druhé Bundeslize. Slovenský reprezentant zatím tlačí Gieesen do play off s 13 body a 6 asistencemi na utkání. Krajčovič o víkendu proti Paderbornu téměř “neslezl” z palubovky a s 13 body, 7 asistencemi, 3 doskoky a 2 zisky řídil triumf svého týmu 88-78. Giessen je aktuálně v tabulce pátý s bilancí 5-2.

Nováček druhé španělské ligy Tizona Burgos pod taktovkou reprezentačního kouče Diega Ocampa šlape jako hodinky a hýčká si bilanci 5-2. O víkendu Tizona zvítězila 85-84 v Seville nad Betisem. Ještě 40 sekund před koncem ale prohrávala o čtyři body, vítězný koš vstřelil 13 sekund před závěrečným klaksonem Díaz. Za 12 minut nastřádal David Böhm v dresu hostů 7 bodů a doskok, což byl zatím nejvýraznější střelecký počin bývalého power forwarda USK.

Richardu Bálintovi v Alicante klesá minutáž. Jeho tým o víkendu porazil Gipuzkou 71-70 a český střelec pobyl na hřišti pouze 7 minut s bilancí 2 bodů. Po explozi ve druhém kole (20 bodů proti La Coruni) nyní střádá velmi skromné příspěvky a zapisuje v průměru 5,5 bodů. Alicante se s bilancí 4-3 nachází ve středu tabulky.