Šestá v řadě pro Brno U23, dál vítězí i Sokol Pražský

Tabulkami obou skupin i nadále stoupá Brno i Plzeň, konstantní formu si drží Jindřichův Hradec, Svitavy i Královští sokoli. Oslabené Litoměřice vydřely výhru v Polabí navzdory supervýkonu Koláře. Naopak Opava B prohrála potřetí v řadě. I takový byl uplynulý víkend v 1. lize.

Navzdory výsledku 94-78 bylo derby Sokolů drtivou většinu duelu vyrovnané. První poločas byli častěji vpředu hráči SP Basketu, ale o mírné vedení přišli Šťovíčkovou trojkou z posledního útoku (41-39). Sokol Pražský se po změně stran dostal nápaditější hrou a přesnějším zakončováním do odskoku 56-47, ale SP Basket i nadále držel na dohled. Derby definitivně rozhodly až tři trojky “domácího” týmu v rozmezí dvou a půl minuty. V dresu Sokola Pražského se objevilo šest dvouciferných střelců, jimž vévodil s 21 body Zach. Hosté, kteří ztratili 24 balonů, v útoku odpovídali ponejvíce Pelikánem (17b).

Na půl plynu odehrál duel s nováčkem z Radotína Jindřichův Hradec, ale i tak mu to stačilo k vítězství 82-68. Lions zaznamenali rozhodný únik hned zpočátku, v 18. minutě vedli 40-21 a pak klání jen dohrávali. Radotín toho využil a provedl korekci na sympatických minus 14. Se 17 body se prezentoval hostující Primak, Lions táhl Tomáš Valentíny (26b+10d), jenž nenápadně atakuje desítku nejlepších střelců 1. ligy s průměrem 17.9 bodů na zápas.

Lup oslabených Litoměřic Kolářovi navzdory

O Karlovského a Haiblíka oslabené Litoměřice si přijely pro těsnou, ale o to důležitější výhru do Poděbrad. Domácí Polabí sice začalo úvodní čtvrtinu sedmi trojkami a vedlo i o 15 bodů, ale Severočechům se povedlo hru vyrovnat a bod po bodu ukrajovali ze ztráty. Utkání dospělo v poslední čtvrtině do přetahované o každý bodík a spokojenější byli opravdu hosté. Duel rozhodl košem devět sekund před koncem Tadeáš Slowiak, jenž tak korunoval svůj vynikající výkon 32 bodů a 8 doskoků. Domácím zbyly oči pro pláč, nerozmnožili svou jedinou výhru v této sezoně. Martin Kolář předvedl s 32 body a 18 doskoky nejlepší výkon kola, za nějž byl oceněn užitečností 47!

Tabulkou vzhůru vystoupala po pěti výhrách v řadě Plzeň, která se nyní nachází jen vinou horšího skóre na čtvrté pozici hned za Litoměřicemi. Západočeši i bez dlouhodobě zraněného Aušprunka zvítězili v Chomutově 83-70. Svěřenci trenéra Lejska výborně bránili a mohli si dovolit luxus v podobě 16 minutých šestek, neboť stříleli za dva body s úspěšností 60% a Levharti vyprodukovali o 11 ztrát více. Nejlepší prvoligový výkon sezony vystřihl plzeňský Martin Mach s 19 body a 11 doskoky, za Levharty korigoval Nestor Boyko (17b+9d).

V souboji dvou týmů ze středu byl úspěšnější Liberec, který doma udolal béčko USK Praha 85-81. Libereckým hrdinou byl pivot Tomáš Bím, jenž položil základ k šestému triumfu 21 body (7/9 z pole) a 6 doskoky. Bímova užitečnost 29 je nejvyšší v jeho kariéře. Severočeši rozhodli zápas minišňůrou 7-0 během 70 sekund, díky níž odrazili na 78-70 a Bím byl s pěti body u toho. Hostující guard Matěj Šafařík se s 27 body a 10 získanými fauly snažil, seč mohl, ale šestou prohru v sezoně neodvrátil.

Krize Nového Jičína

Nový Jičín prohrál už popáté za sebou a aktuálně mají svěřenci trenéra Hájka nelichotivou bilanci 3-7. Navzdory kompletní sestavě (i se Snopkem a Týmlem) prohráli Severomoravané ve Zlíně 74-87. Opět je trápila venkovní žalostná produktivita a nedůsledná obrana. Naproti tomu “ševcům” se tentokrát chtělo zvítězit a už v poločase svou touhu po triumfu demonstrovali vedením 57-37. Zlín byl lepší ve většině herních činností (vyjma ztrát) a třetí úspěch v sezoně zaknihoval zcela zaslouženě. Vítěze tlačila vpřed hlavně trojice Nehoda (18b) – Dedek (18b+8d) – Vošlajer (16b+10d). Za hosty korigoval Janů (17b).

Olomouc znovu nastoupila v kompletní sestavě a znovu z toho byla skvělá výhra. Hanáci po Novém Jičínu zdolali i Snakes Ostrava (90-62). V první čtvrtině se domácí ještě “zastřelovali”, ale od té druhé potopili 12 z celkových 13 trojek a suverénně si došli po třetí ”zářez” sezony. Šéfdirigentem vítězného souboru byl s 26 body a 6 asistencemi Tkadlec. Ostrava naproti tomu ztrácela na doskoku (29-54), trápila se i střelecky (23% trojky), z čehož vybočovalo snad jen 23 bodů Jakla.

Sérii výher nyní “tahá” také Basket Brno U23. Po uplynulém kole jeho šňůra čítá už šest vítězství. Jihomoravané si znovu vynikající obranou a zdolali Vividbooks Pardubice 73-59. Tým trenéra Pavlíka se pyšní nejlepší defenzivou celé soutěže a průměrně inkasuje jen 67 bodů na utkání. S Pardubicemi začali Brňané budovat náskok od konce první periody, aby po třiceti minutách vedli 58-43. Sice se jim vůbec nevedlo z dálky (4-9), ale napravili to šestkami (15-8), doskokem (47-41) i dvojkami (49% oproti 32%). Další double-double v této sezoně zaznamenal Kubín (18b+12d), oporou hostů byl s 22 body Lukeš.

Hladké triumfy favoritů

Svitavští Tuři postupně napravují rozpačitý začátek sezony. V neděli odklidili z cesty Prostějov 90-64 a vylepšili svou ligovou bilanci už na 8-2. Svěřencům trenéra Šorfa sice nevyšla druhá čtvrtina, ty ostatní však bez problému vyhráli a mohli jít slavit. Pavel Slezák zapsal 20 bodů, dvojice Jurka (17b+8) – Novák (17b+15d) mu zdatně sekundovala. Orli (bez Adama Klepače) dokázali držet krok s favoritem po 25 minut, pak odpadli. Ve formě se nachází Jakub Nosek, autor 24 bodů.

Ve výborných výkonech pokračují i Královští sokoli, kteří si smlsli na Opavě B 97-73. B-tým mistra Kooperativa NBL naopak po snovém startu 1. ligy prohrál potřetí za sebou. Východočeši opět naznačili své možnosti zpoza oblouku, když nastříleli 12 trojek. Čtveřice Welsch – Svojanovský – Dvořák – Sedmák se složila na 75 bodů vítězů.

Ve čtvrtek dva celky dohrávaly odložené utkání 7. kola. Svitavy si doma po dobře odbráněném duelu poradily s ostravskými Snakes 85-57. Východočeši měli převahu na doskoku (59-39) a v trojkách (10-5) a splnili roli favorita. 23 body za 25 minut se blýskl ostrostřelec Slezák, pivot Hlobil přidal 19 bodů a 11 doskoků. Snakes v úzké rotaci (a stále bez Stehlíka) spoléhali na Janische (17b) a Mičku (15b+12d).

Výsledky:

Lynx Liberec – USK Praha B 85-81 (Bím 21, Výcha 17 – Šafařík 27, Dejmek 12)

Levharti Chomutov – Lokomotiva Plzeň 70-83 (Boyko 16, Macháč 14, Weig 14 – Mach 19, Honomichl 17)

GBA Lions J. Hradec – Wolves Radotín 82-68 (Valentíny 26, Vondra 14 – Primak 17, Randuška 12)

Basketbal Polabí – Slavoj Litoměřice 89-91 (Kolář 32, D. Novák 22 – Slowiak 32, Grunt 17)

Sokol Pražský – SP Basket 94-78 (Zach 21, Jurman 12 – Pelikán 17, Mičuda 12)

Basket Brno U23 – Vividbooks Pardubice 73-59 (Kubín 18, Houzar 12 – Lukeš 22, M. Svojanovský 14)

Tuři Svitavy – BCM Orli Prostějov 90-64 (Slezák 20, Novák 17, Jurka 17 – Nosek 24, Slavík 13)

Fastav Zlín – BC Nový Jičín 87-74 (Nehoda 18, Dedek 18 – Janů 17, Snopek 11)

Basketbal Olomouc – Snakes Ostrava 90-62 (Tkadlec 26, L. Olbort 15 – Jakel 23, Janisch 16)

Královští sokoli – BK Opava B 97-73 (Welsch 20, Dvořák 19, J. Svojanovský 19 – Kavan, Štěpánek, Henzl a Pavelek po 10)

Dohrávka:

Tuři Svitavy – Snakes Ostrava 85-57 (Slezák 23, Hlobil 19 – Janisch 17, Mička 15)