KomentářeNovinky

Válečníci po zlatu v poháru jasně kralovali i v derby

V devátém kole nadstavbové skupiny A1 se spolu v letos již čtvrtém třaskavém severském derby střetli Válečníci a Pandy. Oba týmy se z víkendu na Královce vrátily v opačném rozpoložení. Děčínu se poprvé v historii povedlo vybojovat svatý pohárový grál, naopak Ústečtí odjížděli smutní po porážce od Kolína v boji o bronz, i když měli utkání velmi dobře rozehrané.

Válečníci do utkání vletěli s obrovskou chutí a energií

Entuziasmus z víkendu jako by v hráčích v bílých dresech probublával i v derby, do nějž v domácí aréně vletěli s obrovskou chutí a parta okolo Ladislava Pecky ze začátku výrazně zaostávala na obou polovinách kurtu. Domácí si brzy vypracovali dokonce dvouciferné vedení, konkrétně po dvou úspěšných trestných hodech Igora Josipoviče na 19:8. Střelecký prapor soupeře držel především Spencer Svejcar, jenž děčínský nápor na chvíli utlumil, ale domácí si brzy vzali dvoumístný náskok zpět a udrželi jej až do konce úvodní periody.

A když se na startu druhé desetiminutovky prosadil úderný americký tandem v domácím dresu AJ Walton – Ty Nichols, svítil na tabuli stav 33:18. Svěřenci Jana Šotnara se sice dokázali opět přiblížit až na dostřel sedmi punktů, ale domácí si díky rychlé hře a přesné mušce vzali výraznější vedení do konce půle zpět. Tečku za úvodní dvacetiminutovkou udělal nakonec ústecký playmaker Tony Hicks, jehož nájezd uzavřel stav na 55:42.

Khris Martin z Ústí se snaží probít přes Anthonyho Waltona z Děčína
Foto: Jaroslav Zeman/Děčínský deník

Ústecký nápor zkraje druhé půle dokázal Děčín odrazit

Po návratu ze šaten vletělo Ústí do utkání s větším zápalem a touhou zkusit utkání ještě zvrátit. A jejich zlepšení bylo opravdu poznat, když po sedmibodové šňůře se dokázali přitáhnout na 58:51. Ovšem i na tuto pasáž hry Válečníci našli odpověď a rychle nápor Pand odrazili. Naopak to byli oni, kdo pestrou hrou na útočné polovině bavil své tifosi. Jejich gejzír radosti vypukl do nebeských rozměrů, když 18. minutě skóroval Igor Josipovič a rozdíl byl rázem dvacetibodový – 74:54.

Dvacetibodový polštář v zádech si domácí udrželi až do konce třetího kvartálu, ale žádné polevení se nedostavilo, naopak po parádním dunku Dontae Brunera po asistenci Matěje Svobody to bylo 89:61 a hala opět bouřila. Po dalším z řady ústeckých oddechových časů už se zbytek utkání nesl víceméně ve vyrovnaném duchu, Ústečanům se povedlo skóre přeci jen trochu korigovat. Za zmínku stojí, že tím, kdo překonal magickou stobodovou hranici, byl stylově top skórer celého špílu Matěj Svoboda, a to svou úspěšnou trefou za tři body. Děčín nakonec nad Ústím zvítězil 105:87.

Válečníci vůbec poprvé v letošním ročníku Kooperativa NBL nadělili svému soupeři stovku. Utkání se navíc hrálo znovu před výbornou kulisou, když děčínská aréna byla vyprodaná a napěchovaná dvanácti stovkami fans (včetně těch hostujících). Válečníci mají v letošním ročníku díky této výhře s Ústím pozitivní zápasovou bilanci 3-1 a v ligové tabulce jim aktuálně patří třetí příčka (20-11), Ústí je hned za nimi na čtvrtém místě (18-12).

BK ARMEX Děčín – SLUNETA Ústí nad Labem 105:87 (29:18, 55:42, 79:59)

Body: Svoboda 28, Nichols a Walton po 17, Josipovič 12, Bruner 9, Pomikálek 7. Mach 6, Kroutil 4, Žikla 3, Macháč 2 – Martin 17, Hicks 16, Svejcar 15, Johnson, Pecka a Karlovský po 10, Dailey 4, Nábělek 3, Haiblík 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 47/33 – 36/27; Střelba 3 body 20/7 – 17/6; TH 25/18 – 31/15; Doskoky 31:25 (útočné 10:5); Asistence 23:15; Ztráty 12:17; Fauly 29:24; Body z brejků 25:20; Body laviček 34:32.

Rozhodčí: Petr Blahout, Rudolf Salvetr, Jan Jeřáb

Komisař: Roman Šikner

Děčínský Dontae Bruner brání Ladislava Pecku z Ústí
Foto: Jaroslav Zeman/Děčínský deník

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Ze svých šrámů jsme se léčili celé pondělí a úterý, takže ani dnes ráno jsme vlastně nevěděli, kdo z hráčů nastoupí. Ale adrenalin po víkendovém úspěchu zafungoval a jediný, kdo to odstonal, byl Tomáš Jansa. Ostatní se zvedli a dřeli celých čtyřicet minut. Vedli jsme skoro celých čtyřicet minut, takže pro nás skvělý zápas. Já jsem ale nečekal, že by to mohlo dopadnout takhle. Jsme za výhru rádi, je to o to sladší, že to bylo v derby.“

Jan Šotnar, kormidelník SLUNETA Ústí nad Labem: „Dnes bylo vidět, že se potkaly dva týmy s rozdílnou formou. Děčín je po poháru nahoře a hraje s obrovskou energií. S tou bojovností, která je mu vlastní, a která je navíc teď umocněna posledními výkony. My jsme naopak na opačném pólu. Měli jsme velmi smutné Final Four a bohužel nás to ovlivnilo více, než jsem si myslel. Hráči byli před zápasem dobře namotivovaní a chtěli ukázat, že v lize si vedeme dobře. Ale bohužel bojovnost Děčína byla dnes úplně rozdílná. K tomu se pak přidaly nějaké naše věci, třeba trestné hody. Ale základ byl v té energii a bojovnosti Děčína.“

Další středeční výsledky Kooperativa NBL:

Skupina A1

BC GEOSAN Kolín – BK KVIS Pardubice 79:72 (nejlepší střelci: Odomes 21 – Rikič 28)

BK Opava – NH Ostrava 108:75 (Mokráň 20 – Morgan 18)

Basket Brno – ERA Basketball Nymburk 77:83 (Culpepper 17 – Lockett 27)

Skupina A2

Královští sokoli – BK REDSTONE Olomoucko 73:83 (Prskalo 15 – Pipkins 24)

Foto: Jaroslav Zeman/Děčínský deník