Lvi přežili klinickou smrt a vyhlíží návrat opor

Reprezentace má za sebou druhé kvalifikační okno. V něm především zásluhou dvojice Hruban – Peterka vydolovala alespoň jedno potřebné vítězství nad Bulhary. I nadále tak můžeme živit naděje na postup do další fáze, zvláště, když v červnové třetí fázi tým může posílit řada opor. Pojďme se ohlédnout za dvojzápasem s Bulhary, který odhalil několik podstatných věcí.

Oproti listopadovým zápasům mohl kouč Ronen Ginzburg počítat s kapitánem Vojtěchem Hrubanem a také s defenzivním bijcem Martinem Křížem. Zranění kotníku z minulého kvalifikačního duelu s Litvou naopak nepustilo do hry obávaného střelce Davida Jelínka a omluvenku poslal rovněž zraněný Jaromír Bohačík. Konec reprezentační kariéry navíc ohlásil zkušený rozehrávač Jakub Šiřina. Úkol tohoto ”okna” zněl jasně: Zvítězit nad Bulhary (papírově nejslabším soupeřem ve skupině) ideálně dvakrát, minimálně však jednou.

Hledá se pivot

V prvním utkání v Botevgradu se projevila nezkušenost na rozehrávce a slabina pod košem. Začneme u postu rozehrávače. Startující Ondřej Sehnal sice vyloženě nepropadl (7 bodů, 5 asistencí, 3 ztráty a 3 zisky za 27,5 minuty), ovšem ani neoslnil. Ale hlavně – nedokázal ubránit největší hvězdu Bulharska – Dee Bosta, jehož 24-bodový koncert byl jedním z hlavních aspektů české porážky 70-79. Lvi totiž vedle 17 ztrát absolutně vyhořeli ve druhé čtvrtině, jíž prohráli 9-21 a manko už nedohnali. Pardubičtí Tomáš Vyoral (5 bodů, asistence a dvě ztráty) s Petrem Šafarčíkem (dvě asistence a tři ztráty za 9 minut) Bosta rovněž nepřibrzdili a v útoku kreativitou příliš nehýřili.

Problém Lvů tkvěl i na doskoku: Bulharům se povedlo pod naším košem doskočit 17 balonů a i díky tomu vystřelili na koš o deset projektilů více. Trenér Gingzburg tentokrát vyslyšel některé kritiky dvojice Puršl – Petr Bohačík a dal jim příležitost v souhrnu jen na 6,5 minuty. Luboš Kovář neodehrál špatný zápas, ale stejně jako Martinové Peterka s Křížem je i on hlavně power forwardem. V soubojích s bulharskými dlouhány (zejm. s 212 cm vysokým Stoilovem) tak i přes veškerou snahu tahal za kratší konec. Poznámka na konec – Kovář s Peterkou byli jediní dva borci českého výběru, kteří zakončili zápas v Botevgradu s kladnou bilancí plus minus (shodně +2).

Tabulka ”české” skupiny F po čtyřech kolech
Zdroj: FIBA
Zdroj: FIBA

(Půlpánova) obrana je základ

Ještě malá poznámka. Pokud se vám nedaří v útoku, musíte o to více zapnout v defenzivě, tak zní stará basketbalová poučka. Spolu s dobrou obranou se vám poté zpravidla může začít dařit i v ofenzivě. Ne, že by ”vzadu” Lvi v tomto okně nějak výrazně zklamali – 79,5 inkasovaných bodu je vcelku v pořádku. Ovšem v kontextu pouze třech spolehlivých střelců (Kyzlinka, Hrubana a Peterky) se i to může jevit jako přílišný luxus. Vážnosti situace (pokud by Češi domácí odvetu prohráli, na 99% by nepostoupili dál) si byl vědom i trenér Ginzburg. V Pardubicích měl dostat více minut i brněnský rozehrávač (a pes obranář) Viktor Půlpán namísto Petra Šafarčíka a jak se později ukázalo, právě tento tah Čechy zachránil.

Po bláznivé první periodě svítil v enteria aréně na kostce stav 25-25. A to bylo dost málo, protože Peterka s Hrubanem trefovali možné i nemožné a repre v jednu chvíli vedla i o 11 bodů. Domácí tou dobou trápil vedle Bosta i ex-Brňan Georgiev, k velkému partu se rozehrával i Marinov. Lvi horko těžko obrátili z minus sedmi na poločasových 41-40 a od poloviny druhé čtvrtiny se začaly počítat velké minuty Půlpána. Právě brněnský rozehrávač dovolil od druhé periody Dee Bostovi pouze čtyři body, ačkoli za úvodní desetiminutovku jich stihl naturalizovaný Američan sedm!

Dee Bost přísně střežen Viktorem Půlpánem

Král Mičego

Začátek třetí (podobně jako předtím druhé) části zastihl Čechy v nedbalkách: Po Hrubanově trojce na samotném začátku totiž přišla hluchá čtyřminutovka, jíž ”narušil” pouze kapitánův úspěšný nájezd. Po time-outu Lvi zkusili zónu a nebýt bulharských trojek, byla veleúspěšná. Takto soupeře aspoň přibrzdila a do závěrečné desetiminutovky se šlo za stavu 56-58. V obraně Lvi pokračovali výborně a přidal se i útok: Po úderech Kyzlinka s Hrubanem to vypadalo na happyend (77-66) – tedy lepší skóre z vzájemných utkání.

Jenže místy až laciné ztráty Půlpána se Sehnalem Bulhaři bezezbytku potrestali a Lvi se začali bát o výsledek. Opravdová pohroma mohla přijít v poslední minutě, když Bost zaznamenal svou jedinou úspěšnou trojku po přestávce a srovnal na 80-80. Kapitán Hruban navíc ztratil a Bost se řítil do rychlého brejku. Američan nicméně nedal a později si mohl drbat hlavu, protože měl hrát do konce limitu na útok. Pardubická aréna však přece jen slavila ještě před možným prodloužením, protože se 1.7 sekundy před koncem čtvrtého kvartálu trefil (kdo jiný než) Martin Peterka (83-80)! Po oddechovém času Bulharů Češi přečkali i následnou klinickou smrt v podobě (nedobře pokryté) Georgievovy trojky z rohu a mohli si zhluboka oddechnout.

Martin Peterka pomohl odvrátit blamáž

V červnu čeká reprezentaci přetěžký zápas s premiantem skupiny Litvou a doma v Pardubicích utkání o všechno s Bosnou. Lvi potřebují vyhrát ideálně dva duely a doufat, že Bosnu se podaří porazit o osm a více bodů. Za určité konstelace (dvě červnové porážky Bulharů a jakékoli výhra nad Bosnou či v Litvě) by však mohla stačit jen výhra jedna. Příznivci národního týmu budou doufat, že se těchto zápasů zúčastní co nejvíce borců z ”Tokia” v čele s trojicí Satoranský – Veselý – Balvín. Protože je nabíledni, že posíleni budou i soupeři…