Litoměřice slaví, Zdravkovič spasil Hanáky

Slavoj Litoměřice postupuje ze třetího místa do nadstavby C. Ze skupiny západ Severočeši doplnili Lions a Sokol Pražský. Na východě si to o poslední místenku rozdají v posledním kole Opava B a Basket Brno U23. Nejlepším individuálním výkonem 17. kola bylo bezesporu 37 bodů Nikoly Zdravkoviče z Olomouce. Činili se však i další borci, čtěte proto dále!

Litoměřice sice ve středu nezvládly dohrávku na Folimance (73-94), ale hlavní úkol tohoto týdne i s pomocí Liberce zvládly na výbornou. Svěřenci trenéra Eisnera totiž hned ve čtvrtek hráli v Praze znovu, tentokrát na Sokole v předehrávce 17. kola. A protože v týmu už figurovaly obě opory z Ústí nad Labem – tedy Karlovský s Haiblíkem, Slavoj suverénně přehrál Sokol Pražský 103-89. Nutno říci, že v průběhu utkání vedli hosté i o 20 bodů. Jan Karlovský (27b) s Johanem Haiblíkem (26b+16d) se složili na 53 bodů týmu, Slavoj potopil i 13 trojek při skvělé úspěšnosti 43% a na to Sokol (tažen Ondřejem Kohoutem se 17 body a 16 doskoky) nenašel protizbraň. Litoměřice díky zaváhání Liberce oslavili týden před koncem základní části postup do nadstavby C. Ani Liberec a ani Plzeň už nemohou Severočechy v tabulce přeskočit, neboť s oběma mají Litoměřice lepší vzájemné zápasy.

Liberec je naproti tomu v šoku, protože prohrál doma s Radotínem 71-72. Nováček odehrál další skvělý defenzivní part a potvrdil jen těsně šestou nejlepší obranu celé první ligy. Pražané inkasují v průměru pouze 76,4 bodů na zápas, jen o 0,1 více, než například (pátí v této činnosti) Královští sokoli. V samotné koncovce tohoto vyrovnaného zápasu v Liberci neproměnil hostující Svoboda osm sekund před koncem ani jednu šestku a Daniel Olejník se mohl stát hrdinou Rysů. Svou trojku ze “45 stupňů” ale do koše neposlal, takže mohlo vypuknout bujaré veselí Radotína. Wolves si definitivně zajistili nadstavbu D, kam tedy nasměrovali i zklamaný Liberec. Vítězný celek táhl s 18 body Primak, za domácí kontroval s 15 body Výcha.

Tabulka skupiny západ po 17. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Lions s trojkovým rekordem

I přes desátý triumf v sezoně se do nadstaby C nepodívá Plzeň. Lokomotiva přehrála 68-56 rezervu USK Praha, leč vzhledem k výše uvedenému, si zahraje pouze o 7. až 12. příčku. Sovy působily unaveným dojmem, pro dvě třetiny týmu kouče Jachana se jednalo o čtvrtý zápas v šesti dnech (v součtu s extraligou U19). Výsledkem byla pouze 27% úspěšnost střelby z pole a menší aktivita na doskoku (39-52). Plzeň vyhrála navzdory hrozivým trojkám (2/19), 22 bodů a 14 doskoků nastřádal Martin Mach. Jediným dvojciferným střelcem USK byl s 11 body Ježek.

Jindřichův Hradec s Polabím nabídly divákům pěkný ofenzivní zápas, v němž uspěl domácí favorit 110-85. Polabí se drželo více méně poločas (49-40), ale vše rozhodla šňůra domácích 17-4 mezi 22. až 25. minutou. Lions vyhráli druhou a třetí periodu v součtu 65-32, celkem nastříleli nevídaných 21 trojek, čímž překonali top výkon sezony (20 trojek) Polabí v předvánočním zápase proti SP Basketu. Sedmi trojkami se prezentoval domácí křídelník Tomáš Valentíny, jenž byl s 27 body nejlepším střelcem duelu. V dresu Polabí nezůstal příliš pozadu jeho krajan Dávid Novák (23b).

Novákova razantní smeč proti Lions

Důležitou domácí výhru směrem k play out oslavili Levharti, kteří udolali SP Basket 76-68. Chomutov odehrál druhý nejlepší defenzivní part sezony (shodou okolností proti stejnému soupeři, jemuž na podzim povolil jen 60 bodů) a znovu se ukázalo, že zápasy vyhrává obrana. Hosty stály zápas trestné hody, minuli jich 12 ze 20, zatímco Levharti si 15 úspěšnými šestkami z 19 pokusů pomohli. Chomutov v tabulce svého soupeře o jednu výhru přeskočil. Nejlepším Levhartem byl na útočné polovině Weig (22b), Pražané odpovídali Pelikánem (16b+9d).

Brno s Opavou prsa na prsa

Brno U23 rozdrtilo v 17. kole Snakes 95-53 a oslavilo dvanáctou výhru v sezoně. Ostravané neměli (bez Jakela) na Morendě žádnou šanci, všichni muži výběru kouče Pavlíka skórovali. Matěj Dáňa stihl za 16,5 minuty 16 bodů a byl nejlepším střelcem domácích. Ti se v pátek utkají v Opavě o postup do nadstavby C. Vítěz bere vše. Snakes, za něž zahrál slušně Janisch (19b), mají naopak už naopak zcela jisté play out.

Opava B totiž opět bez Kryštofa Kavana schytala debakl ve Svitavách. Tuři byli zase jednou produktivní zpoza oblouku, nastříleli Slezanům 15 trojek při 40% úspěšnosti a už v poločase (48-28) nebylo pochyb o majiteli dvou bodů za výhru. Svitavy i poctivě bránily a před dvěma stovkami příznivců se mohli radovat ze čtrnáctého triumfu v sezoně v poměru 94-65. Veterán Pavel Slezák zatížil konto Opavy 22 body (trojky 6/11), za hosty se s 24 body a 8 doskoky převedl Jáchym Henzl.

Čtrnáctou výhru polapili i Královští sokoli, kteří zdolali Nový Jičín 105-77. Zdání výsledku klame, 30 minut to byl vyrovnaný zápas. Východočeši v posledním dějství nastříleli sedm trojek a díky skóre 34-19 odrazili za 28-bodovým úspěchem. Tým hrajícího trenéra Stamenkoviče potvrzuje výtečnou trojkovou formu, proti Novému Jičínu jich zaznamenal 15, v průměru jich “sází” 12.2 (nejvíce z celé ligy). Nejaktivnějším Sokolem byl s 22 body a 8 doskoky (za 19 minut) Sedmák, hosty držel dlouhou dobu ve hře Bujnoch (16b+9d).

Tabulka skupiny východ po 17. kole

Důležitý obrat Pardubic

Olomouc v souboji ze dna tabulky vybojovala důležitý triumf 103-94 proti oslabenému Zlínu (bez Szarowského, Nehody či Plešingra). Ve třetí periodě to vypadalo, že Hanáci pod taktovkou dvojice Zdravkovič (37b+6a) – Grmolenský (22b+10d) odrazili k trháku (73-63). Jenže zlínská sedmička umně využívala okének v domácí obraně a v polovině poslední čtvrtiny to už bylo jen 84-82. Až salva čtyř olomouckých trojek otupila zlínské snahy. Hanáci si polepšili v tabulce na pět výher, mají o jednu více než Zlín. Vynikající výkon podal již zmíněný Nikola Zdravkovič, jehož užitečnost 40 byla výkonem kola. Srbské křídlo proměnilo 14 ze 23 střel z pole, kaňkou na jeho výkonu byly pouze mizerné šestky (5/13) Domácí křídelník Erik Klepač byl blízko triple-doublu, k jeho škodě mu chyběly body (8b+13d+11a). Zlínský obr Vošlajer si připsal vysoký double-double za 17 bodů a 20 doskoků, jeho spoluhráč Jedovnický si vystřílel svůj top výkon sezony s 27 body.

Vividbooks Pardubice dosáhly velmi důležité osmé výhry v sezoně. Pro Východočechy tak stále (vzhledem k nadstavbě D) svítá naděje na účast v play off. V Prostějově sice Východočeši v takřka nejsilnější sestavě neodehráli dobrých prvních 16 minut, prohrávali i o sedm bodů. Ještě do poločasu však hosté sérií šestek a Mrázkovou trojkou přirazili na minus dva a po změně stran obrátili vývoj. Pod třetí periodu 22-10 se z pohledu Pardubic podepsal nejvíce Mrázek, jenž 7 ze svých 18 bodů nastřílel právě ve třetí kvartě. Prostějov oslabený o několik nosných hráčů (v čele s Klepačem a Rytířem) však nesložil zbraně a díky šňůře 17-3 za osm minut poslední části si vzal vedení zpět (63-59). V posledních sto vteřinách se ale Orli bodově odmlčeli a Svojanovský svou trojkou definitivně rozhodl. Domácí Pavel Kaštil se velmi snažil s 27 body a 8 doskoky, ale Orli si zápas prohráli v šestkách (11/23 – 16/27).

Michal Svojanovský a jeho veledůležitá trojka

Výsledky:

Sokol Pražský – Slavoj Litoměřice 89-103 (O. Kohout 17, Jurman 14 – Karlovský 27, Haiblík 26)

LYNX Liberec – Wolves Radotín 71-72 (Výcha 15, Bím 13 – Primak 18, Ťažký 10)

Loko Plzeň – USK Praha B 68-56 (Mach 22, Honomichl 14 – Ježek 11)

Levharti Chomutov – SP Basket 76-68 (Weig 22, Boyko 19 – Pelikán 15, Lízálek 14)

GBA Lions J. Hradec – Basketbal Polabí 110-85 (Valentíny 27, Grunt 21 – D. Novák 23, Synáček 17)

Basket Brno U23 – Snakes Ostrava 95-53 (Dáňa 16, Musil 13 – Janisch 19, Mička 13)

BCM Orli Prostějov – Vividbooks Pardubice 63-67 (Kaštil 27, Nosek 12 – Mrázek 18, Svojanovský 14)

Královští sokoli – BC Nový Jičín 105-77 (Sedmák 22, Dlugoš 21 – Bujnoch 16, Snopek 14)

Tuři Svitavy – BK Opava B 94-65 (Slezák 22, Novák 18 – Henzl 24, Pavelek 13)

Basketbal Olomouc – Fastav Zlín 103-94 (Zdravkovič 37, Grmolenský 22 – Jedovnický 27, Müller 21)