Novinky

Víkend s krajánky: Satoranský explodoval v Granadě

Tomáš Satoranský pookřál a v ligovém zápase Barcelony se stal druhým nejlepším střelcem svého týmu. V Eurocupu se pro změnu dařilo slovenskému lídrovi Brodzianskému, konstantně výbornou formu drží Šimon Krajčovič ve druhé německé lize.

Barcelonští Lvi ve čtvrtek zažili vysokou venkovní porážku v Eurolize od Efesu (98-74). Duel rozhodla opravdu vysoká úspěšnost střelby z pole v podání tureckého týmu (57%). Jan Veselý zapsal v tomto zápase 6 bodů, 2 doskoky a asistenci za 19 minut. Tomáš Satoranský pak 3 body, 3 doskoky a 5 asistencí za 29,5 minuty.

Náladu si katalánský velkoklub spravil v ACB lize v neděli. Dojel si totiž pro bezproblémový triumf 94-61 do Granady. Jan Veselý dostal od trenéra Grimaua volno, takže se mohl v plné parádě předvést jeho reprezentační kolega Satoranský. Tomáš nasbíral 15 bodů, 3 doskoky a 3 asistence za 21 minut a byl druhým nejlepším střelcem Barcelony po Hernangómezovi. Odchovanec USK Praha byl i velmi efektivní – proměnil šest z osmi střel z pole.

Joventut Badalona v součtu s Eurocupem vyhrál už čtyři duely po sobě. Ve středu v Londýně v tom měl prsty i Slovák Vladimír Brodziansky, jenž se se 14 body (5 doskoky a asistencí) za 28 minut stal nejlepším střelcem hostů. Slovenský křídelník trefil pět ze sedmi střel z pole, z čehož byly čtyři zpoza oblouku. Důležitý mač rozhodl floaterem s klaksonem jeho spoluhráč Andrés Feliz.

V ACB lize si pak Joventut v sobotu doma poradil s dalším eurocupovým týmem – Malagou 85-81. Brodizansky byl tentokrát spíše v pozadí, za necelých 19 minut zaknihoval 4 body a asistenci.

David Jelínek v dresu Murcie nastoupil na Kanárských ostrovech proti Gran Canarii pouze na 6,5 minut a do statistik se zapsal pouze jednou neúspěšnou trojkou. Jeho celek podlehl svěřencům Jaky Lakoviče 80-91.

Böhm porážku neodvrátil

Pojďme do druhé španělské ligy, kde se dařilo Davidu Böhmovi. Power forward Tizony Burgos získává postupně větší roli v týmu reprezentačního kouče Diega Ocampa. Za 20,5 minuty se v domácím utkání proti Lleidě povedlo bývalému hráči pražského USK nastřádat 12 bodů a 3 doskoky. Böhm trefil tři ze šesti střel z pole a zacílil správně i při všech čtyřech trestných hodech. Tizona však své fanoušky nepotěšila, podlehla 72-79.

Vyhrálo naopak Alicante, jehož barvy hájí jiná reprezentant Richard Bálint. Bývalý hráč Brna se podílel na triumfu svého týmu ve Valladolidu (84-69) 6 body a asistencí za 23 minut. Alicante v tabulce patří osmé místo s bilancí 11-7, má tedy o jednu výhru méně než Tizona Burgos.

V Maďarsku prohrála Zalakerámia trenéra Lubomíra Růžičky na hřišti Szolnoku 83-90. Nezdar neodvrátili ani ex-ústecký Tony Hicks (16b+7a) a ex-brněnský Oleksandr Mišula (13b). Zalakerámia figuruje ve vyrovnaném středu tabulky na sedmé příčce (8-9). Za Pakš tentokrát nenastoupil slovenský guard Mario Ihring a jeho tým neuspěl v Kapošváru 68-83.

Nejužitečnější Krajčovič

V Německu o víkendu vyhrávali favorité. Bayern přetlačil ve šlágru kola vedoucí Chemnitz na jeho kolbišti 86-73, když svěřenci trenéra Lasa udeřili po přestávce. Druhý poločas Bavoři ovládli drtivě 48-28. Ulm slovenského lodivoda Antona Gavela vyhrál v Bamberku 84-76 a patří mu třetí pozice za Bayernem. V závěsu za oběma kluby zůstává ALBA Berlín, jež zvládla přestřelku v Bonnu 95-87.

Martin Peterka oslavil s Braunschweigem vítězství po třech porážkách v řadě. Český reprezentant pomohl pěti body za 13,5 minuty zdolat venku Crailsheim 80-70. Braunschweig si polepšil na 11. pozici s bilancí 7-11.

Slovenský rozehrávač Šimon Krajčovič pokračuje ve výborné fazoně. V zápase jeho Giessenu v Düsseldorfu (90-62) byl nejužitečnějším mužem na palubovce (24) a svůj tým vedl za vysokým triumfem 17 body (6/9 z pole), 3 doskoky a 7 asistencemi. Giessen si v tabulce polepšil už na páté místo s bilancí 11-7.

Patrik Auda byl tradičně oporou Aamori ve druhé japonské lize. Jeho tým si ze dvojzápasu v Yamagatě odvezl jedno vítězství a český pivot zaznamenal takřka identické statistiky v obou utkáních: 20 bodů, 3 doskoky, 2 asistence, resp. ve druhém mači se stejnými body a asistencemi 6 doskoků.

Pavelka slaví postup

Šauliai Tomáše Pavelky oslavil postup do semifinále litevského poháru. Předposlední tým ligové tabulky si vyšlápl i ve čtvrtfinálové odvetě na Jonavu 83-72 a v součtu dvojzápasu se radoval z postupu o 14 bodů. Slovenský pivot sice odvetu nedohrál pro pět osobních chyb, i tak ale za necelých 18 minut pomohl k postupu 10 body a 5 doskoky.

Tomáš Pavelka při rozcvičování před zápasem

Tomáš Kyzlink po přestup do polského Wloclawku převedl další dvojciferný zápis. Se 12 body (4 doskoky a stejným počtem asistencí) byl reprezentační křídelník třetím nejlepším střelcem svého týmu ve vítězném utkání v Dabrowe Górniczi (87-84). Kyzlink na palubovce strávil 19 minut, proměnil tři ze sedmi střel z pole a všechny čtyři šestky.

Prometej reprezentačního pivota Ondřeje Balvína má za sebou povedený týden, v němž své fandy (nejen) v Rize potěšil dvěma vysokými výhrami. V Eurocupu svěřenci trenéra Ginzburga rozdrtili Wolves Vilnius 91-64 a Balvín za 25 minut ve hře zapsal 5 bodů, 6 doskoků a 3 asistence. V lotyšsko-estonské lize o víkendu pak ukrajinský celek jasně přehrál TAL TECH 101-71. Balvín byl v tomto zápase efektivnější, za 19 minut zvládl 8 bodů. 10 doskoků a 3 finální pasy. V Eurocupu patří Prometeji momentálně šestá příčka ve skupině A (8-7), v lize je pak druhý (s bilancí 17-2) za vedoucím talinským Kalevem.