Novinky

Eurobasket: Preview skupiny D

A konečně skupina D, kterou bude hostit pražská O2 Arena pro 16 800 diváků. Příznivci sportu pod bezednými koši se budou moci těšit na konfrontaci české reprezentace s výběrem Srbska, Izraele, Polska, Nizozemska a Finska. Pojďme se tedy společně podívat, jak by mohlo vypadat konečné pořadí této pro české lvy „hratelné“ skupiny. V ní by mělo být o první příčce jasno, o dalších pozicích už ale tolik ne kvůli několika visícím otazníkům.

1. místo – Srbsko

Největší aspirant na první příčku a také jeden z největších favoritů na zisk titulu pro šampiony Eurobasketu. Vstříc k tomuto úspěchu povede svěřence Svetislava Pešiće samozřejmě Nikola Jokič, úřadující dvojnásobný nejlepší hráč světa ve službách Denveru Nuggets. Stratég Pešić bude postrádat mladíky z NBA Alekseje Pokusevskiho (Oklahoma City Thunder) a čerstvou sedmadvacítku letošního draftu Nikolu Joviče (Miami Heat), kterým jejich kluby zakázaly účast na Eurobasketu. Také se bude muset obejít bez stavebního pilíře posledních šampionátu Bogdana Bogdanoviče, který se ještě zotavuje po operaci kolene.

I přes všechny tyto komplikace by hráči z Balkánského poloostrova měli tuto skupinu opanovat bez ztráty jediné kytičky. Kostru týmu totiž tvoří velezkušení hráči se zkušenostmi z Euroligy a nejprestižnějších soutěží starého kontinentu. Patří mezi ně křídelník a ostrostřelec Nemanja Nedovič (nově Crvena Zvezda). Ten sice vynechal poslední dvě utkání, kdy laboroval s lehčím svalovým zraněním, start turnaje by však měl stihnout. Stejně jako Nedoviče, potkalo lehčí zranění kotníků i Vasilije Miciče (Anadolu Efes), konkrétně v kvalifikačním duelu proti Řecku, které nebyl schopen odehrát. V následujícím utkání proti Turecku však nastoupil, tudíž předpokládáme, že je jeho zdravotní stav v pořádku a že ho ve skupinové fázi turnaje na palubovce uvidíme. Micič bude plnit roli ústředního rozehrávače, protože se trenér Pešič poněkud překvapivě rozhodl nenominovat Miloše Teodošiče. Z lavičky za něj bude nastupovat pravděpodobně Ognjen Jaramaz (Bayern Mnichov) nebo si do svých rukou vezme míč zmiňovaný Nedovič. Kapitánem srbského celku bude Vladimir Lučič (Bayern Mnichov).

Právě díky velmi široké rotaci kvalitních hráčů jsou Srbové považování za největší favority. Zmínit můžeme také Marka Guduriče (Fenerbahce Istanbul), Nikolu Kaliniče (Barcelona), Nikolu Milutinova a mnoho dalších skvělých hráčů. Předpokládáme, že se reprezentace Srbska umístí na první příčce skupiny D. Zároveň však Srbové nebudou čelit žádnému soupeři, kteří by měl atakovat medailové pozice, což může být menším problémem. Na druhou stranu si však kouč Pešič ve skupinových kláních bude moci dovolit rozložit minuty na všech dvanáct hráčů, což bude výhodou. V sestavě, s níž se představí na Eurobasketu, odehráli celkem tři přípravná utkání. Nejprve podlehli v prodloužení Slovinku. Poté se ovládli německý Superpohár, když nejprve přemohli Itálii o čtyři body, ve finále si poradili s domácí reprezentací o 27 bodů.

Žebříček FIBA: 6. místo

Hlavní trenér: Svetislav Pešić

Největší úspěch na Eurobasketu: 2. místo (2017)

Největší hvězda: Nikola Jokič

https://adria.tv/

2. místo – Finsko

Z osudí týmů skupiny se jednoznačně vymyká Srbsko, které by se mělo umístit na první příčce. Tipovat umístění dalších týmů je však poněkud složitějších, neboť jsou na velmi podobné výkonnostní úrovni. Záležet bude především na momentální formě, zdravotním stavu hráčů a jejich rozpoložení. Právě kvůli těmto proměnným jsme zvolili na druhou pozici basketbalisty Finska. Ti si kvalitními výkony předčasně zajistili v kvalifikačních bojích účast na světovém šampionátu, který se bude konat v roce 2023 na Filipínách, v Japonsku a v Indonésii. Díky této skutečnosti získal tým trenéra Lassiho Tuoviho pevnou zem pod nohama a patřičné sebevědomí, které Finům pomůže k druhému místu ve skupině.

Jejich hnacím motorem bude Lauri Markkanen (Cleveland Cavaliers). Sekundovat mu budou zkušený střelec z dlouhé vzdálenosti Sasu Salin společně s velmi dobře atleticky vybaveným Alexanderem Madsenem (AEK Atény), s Edonem Maxhunim (Heroes Den Bosch) na rozehrávce a Eliasem Valtonenem (Manresa). Cílem Finů bude obsadit druhou pozici za Srbskem, aby měli co nejvýhodnější pozici pro osmifinále, což je jejich dosavadním maximem na Eurobasketu. Uvidíme, zda se jim ho povede překonat, zdali budou naše prognózy vůbec přesné.

Žebříček FIBA: 35. místo

Hlavní trenér: Lassi Tuovi

Největší úspěch na Eurobasketu: 6. místo (1967)

Největší hvězda: Lauri Markkanen

https://www.eurohoops.net/

3. místo – Česko

V situaci, kdy visí velký otazník nad účastí lídra českých lvů Tomáše Satoranského (Barcelona) na Eurobasketu kvůli poraněnému kotníku může být zařazení českého nároďáku na třetí místo pro někoho poněkud ambiciózní. My se toho však nebojíme. I kdyby Satoranský do turnaje vůbec nezasáhl nebo by odehrál jen některá utkání (těch variant je opravdu mnoho, jak jsme se mohli dozvědět od generálního manažera Michala Šoba), disponuje česká reprezentace kvalitními basketbalisty. Proto si myslíme, že druhé nebo třetí místo je reálné. Samozřejmě pokud by zranění Tomáše příliš nelimitovalo, šance Čechů se zvyšují.

Ačkoliv výběr trenéra Ronena Ginburga nemá za sebou povedená utkání včetně toho posledního nešvaru s Maďarskem nebo nezvládnutého druhého poločasu ve Francii, věříme nejen my, že si před domácím publikem spraví renomé dobrými výsledky a postupem ze skupiny. Ve skvělé formě hraje Vojtěch Hruban (London Lions), stabilní výkony podává Jan Veselý (Barcelona) s Ondřejem Balvínem (Prometey), nám osobně se líbí výkony stále se zlepšujícího Tomáše Kizlinka (Bamberg). Když se k nim přidá Patrik Auda (Yokohama B-Corsairs) nebo v kvalifikaci nevýrazný David Jelínek (Murcia) s Martinem Peterkou (Braunschweig), mohou lvi pomýšlet na úspěch. K týmu se navíc po lehčích útrapách připojil Vít Krejčí (Oklahoma City Thunder) s Jaromírem Bohačíkem (Bamberg), což jsou hráči, kteří by měli být stavebními pilíři české hry.

Pokud nebude Satoranský, bude nás tlačit bota na rozehrávce. V tomto případě jsme velmi zvědavi na Ondřeje Sehnala (Braunschweig) právě s Vítem Krejčím, jak se s touto nelehkou rolí a zároveň velké odpovědnosti v podobě tvorby útoku popasují. Veledůležitým bude hned první souboj s Polskem. Během něho se totiž čeští reprezentanti budou muset vyrovnat s určitou nervozitou před domácími fanoušky, kteří po šestém místě na LOH v Tokiu a historickém úspěchu lační po dalším. Doufejme, že nebudou zklamaní. O tom, jak na tom český výběr je nám napoví duel proti Polsku v pátek 2. září od 17:30.

Žebříček FIBA: 12. místo

Hlavní trenér: Ronen Ginzburg

Největší úspěch na Eurobasketu: 7. místo (2015)

Největší hvězda: Tomáš Satoranský

https://www.idnes.cz/

4. místo – Izrael

Stejně jako čeští hráčí, tak i izraelská reprezentace má za sebou dvě nepovedená utkání. Nejprve v kvalifikačním okně podlehli Finsku (79:73) a poté na domácí palubovce klopýtli se Švédskem. I přesto Izrael podle nás postoupí do vyřazovacích soubojů. Trenér Guy Goodes bude mít k dispozici mnoho talentovaných hráčů včele s Denim Avdijou (Washington Wizards) nebo velmi šikovným rozehrávačem Yamem Madarem (Partizan Bělehrad), který jako jediný držel s 27 body a užitečností 24 prapor svého týmu při poslední porážce se Švédskem. Mezi další perspektivní hráče patří rozehrávač Tamir Blatt s křídelníkem Yovelem Zoosmanem (oba Alba Berlín). Kvarteto mladíků je doplněno o zkušené hráče jako je například Guy Pnini (Hapoel Holon). Právě nedostatek zkušeností a věk jsou důvody, proč tento mladý a dravý tým řadíme až na 4. příčku této skupiny. Izrael však bude velmi nevyzpytatelným a nepříjemným soupeřem pro všechny.

Žebříček FIBA: 42. místo

Hlavní trenér: Guy Goodes

Největší úspěch na Eurobasketu: 1. místo (1979)

Největší hvězda: Deni Avdija

https://www.fiba.basketball/

5. místo – Polsko

Naši hraniční sousedé prošli bohatou přípravou čítající sedm utkání včetně dvou kvalifikačních na světový šampionát. Z nich čtyři prohráli, konkrétně s Ukrajinou, Tureckem, Řeckem a Chorvatskem. Zvítězili nad Gruzií nebo vrátili porážku Turecku. V posledním utkání před Eurobasketem jasně přehráli Rakousko (91:55). Tým táhne především AJ Slaughter, Aleksander Balcerowski (oba Gran Canaria) a Mateusz Ponitka (Zenit Petrohrad). Právě poslední zmiňovaný Ponitka, kapitán týmů, byl v letních měsících středem pozornosti sportovních novinářů v Polsku, neboť se dostal do konfliktu se svým bratrem Marcelem. Ten byl členem širšího výběru reprezentace, jenže dle jeho slov Mateusz postaral o to, aby ho trenér Igor Miličič nevybral do užší nominace. Tento skandál vyvolal v polském basketbalovém prostředí menší pozdvižení. Uvidíme tedy, zdali to bude mít nějaký negativní dopad na výkon celého týmu, v němž mohou stále panovat určité neshody a probíhat rozbroje mezi hráči. Nevýhodou polského výběru bude jejich úzká rotace a malý počet konkurenceschopných hráčů na té nejvyšší úrovni, kterou Eurobasket je. Proto tipujeme jejich umístění na pátou, nepostupovou pozici.

Žebříček FIBA: 13. místo

Hlavní trenér: Igor Miličič

Největší úspěch na Eurobasketu: 2. místo (1963)

Největší hvězda: AJ Slaughter

https://www.eurohoops.net/

6. místo – Nizozemsko

Nizozemsko bychom přirovnali k Maďarsku, které se nachází ve skupině B. Jedná se tedy o outsidera skupiny, s nímž ostatní soupeři nebudou chtít ztrácet cenné body. S vítězstvím nad s hráči ze země tulipánů a větrných mlýnů bude počítat každý, což jim může hrát do karet. Tímto, bojovností, odhodláním a nebojácností mohou své soupeře překvapit. Jedině tak budou moci získat nějakou výhru. Soupiska Nizozemska totiž neoplývá žádnými superhvězdami z řad NBA. Nalezneme na ni většinu hráčů z tamní basketbalové ligy. Že je Nizozemsko outsider odpovídá i série čtrnácti porážek v řadě. Jakýmsi žolíkem kouče Maurizia Buscaglia by měl být křídelník Worthy de Jong (Leiden). Reprezentanti Nizozemska nemají na tomto šampionátu co ztratit, mohou zde jen získat. A pokud ne výhry, tak alespoň cenné zkušenosti do dalších let.

Žebříček FIBA: 47. místo

Hlavní trenér: Maurizio Buscaglia

Největší úspěch na Eurobasketu: účast v základní skupině (2015)

Největší hvězda: Worthy de Jong

https://www.fiba.basketball/