Federální pohárNovinky

Federální pohár: Představujeme skupinu D

V bratislavské skupině D bude mít Federální pohár tyto tři protagonisty: Loni v NBL stříbrnou Opavu a dva bronzové celky z Niké SBL – domácí Inter Bratislava a Iskru Svit. Pojďme poodhalit šance týmů na první příčku ve skupině.

BK Inter Bratislava

Domácí Inter Bratislava loni dosti omladil kádr a výrazně zeštíhlil rozpočet. Pro hegemona SBL let 2018-20 bylo konečné třetí místo vzhledem k mladému kádru vcelku úspěchem. Dobrou sezonu podpořily i stříbrné medaile ze Slovenského poháru. Oproti poslední sezoně na Pasienkách nepokračují lídři López s Beručkou a ani slovenský reprezentační křídelník Richard Körner. Pryč je i americký dlouhán Duke Shelton.

Inter zahájil přípravu až 23. srpna a to z důvodu, že se reprezentační hrdinové Michael Fusek a trenér Oleg Meleščenko vrátili teprve 19.8. z úspěšné předkvalifikace na MS ve Skopje. Ruský stratég na lavičce Interu si pro nadcházející sezonu přivedl kvartet nových bojovníků: Na rozehrávce je to reprezentant Portorika Ivan Gandio-Rosa. Dále bosenský reprezentant – power forward Jure Zubac (příchozí z KK Široki) a také dvojice Američanů – shooting guard Trevor Blondin (z 2. divize NCAA) a 206 cm vysoký pivot Dakota Quinn (z Barreirense).

Inter má dále ve svém kádru úspěšné mládežnické reprezentanty bratry Malovcovy, popř. Kollera, ovšem jeho opěrná rotace bude podobně jako loni poměrně úzká. Navíc díky pozdějšímu startu přípravy a čtyřem dost zásadním změnám bude pro Inter náročné se před základní skupinou sehrát. V každém případě, pro protřelého kouče Meleščenka a jeho tým bude zejména souboj s Opavou opravdová výzva.

Grafika: Svět basketu

BK Iskra Svit

Svit v loňské sezoně získal bronzové medaile, ovšem kdo ví, co by se dělo, kdyby několik opor Medvědů v semifinále se Spišskou Novou Vsí netrápily zdravotní potíže. Medaile po několika hubených letech je však pro tým trenéra Ištvánika úspěchem. Podtatranci podle očekávání neudrželi MVP loňské základní části SBL De’Seana Parsonse, s nímž odešli i oba další Američané Green s Bakerem a Andrewsem.

Klubu se však podařilo udržet Slováky Mokráně (jenž exceloval v play off) s Baldovským a také mozek hry – Sašu Avramoviče. Za odchozí americké trio Svit povolal jiné tři hráče z USA: Prvním je rozehrávač AJ Walton, který už pod Tatrami působil a český fanoušek jej může znát z angažmá v Kolíně. Dalším borcem je ostrostřelec křídelník Garrius Holloway, jenž loni ve švýcarské lize zaznamenával téměř 22 bodů na utkání. Poslední posilou je prozatím pivot Ty Walker, jenž by měl být dobrým obráncem a přichází z kanadské ligy.

Svit sice začal kondiční přípravu již 9. srpna, ale zahraniční posily kouči Ištvánikovi ještě nedorazily. Zápasy Fderálního poháru budou pro Medvědy vůbec prvními střetnutími v novém ročníku. Jako první se Svit v sobotu 4.9. utká s rozehranou Opavou a favoritem rozhodně nebude. Větší šanci by měli mít Medvědi v neděli 5.9. proti domácímu Interu.

BK Opava

Finalista loňské sezony Kooperativa NBL BK Opava bude po právu favoritem na prvenství ve skupině D. Tým trenéra Czudka zůstal pohromadě a navíc se do něj vrací známé tváře. Ze Svitav přišel křídelník a výborný obránce Rostislav Dragoun. Z Olomoucka zase vábení evropských pohárů neodolal playmaker Radovan Kouřil. A po roční pauze způsobené zraněním kolena se vrací střelec Radim Klečka.

Opravdová bomba však vybuchla v úterý, když klub ohlásil zahraniční posilu pod koš. Z NCAA přišel švédský 221cm vysoký pivot Mattias Markusson. Pohyblivý dlouhán za tým Loyoly loni zaznamenával za 22 minut v průměru 9.7 bodů a 6 doskoků (při střelbě z pole 63%). S Markussonem chce Opava prorazit nejen ve Federálním poháru, ale také v zářijové kvalifikaci Ligy Mistrů. Právě pozice pivota byla ve slezskému klubu plném skvělých střelců považována za slabinu, takže uvidíme, jak Švéd v Opavě zapadne do konceptu rychlé hry.

Mattias Markusson zářil v NCAA

Slezané mají za sebou zatím tři utkání v přípravě a všechna byla vítězná. Bez několika hráčů a trenéra Czudka Opava zdolala Ostravu 84-80 a zvítězila rozdílem třídy na palubovce (podobně oslabeného) Brna 105-79. Domácí odvetu proti Jihomoravanům dopadla pro Slezany rovněž na výbornou (86-49) a Markusson zaznamenal double-double.

Opava je hlavním favoritem skupiny D a to jak šířkou rotace, tak zkušenostmi a kvalitou. Slezané mají rovněž skvěle zvládnutou zónovou obranu, jíž by měli předčit oba soupeře. Generál Jakub Šiřina by měl dovést svůj celek do bojů o trofej.

Tip na umístění: 1. BK Opava, 2. BK Inter Bratislava, 3. BK ISKRA Svit