Komentáře

Před startem NBL: Představujeme Basket Brno

Basket Brno experti tipují do horní poloviny tabulky. Aby ne, když Jihomoravané loni skončili čtvrtí a nechybělo mnoho a brali bronz. V kádru Brna v létě proběhlo poměrně dost změn, a tak si je pojďme představit. A okomentuje nám je odborník na slovo vzatý – kouč Brna Lubomír Růžička.

Brno v létě ulovilo zkušeného rozehrávače Romana Marka. Bývalý lídr Svitav a Prostějova přichází zacelit “díru” na rozehrávce, která vznikla po ukončení kariéry Jana Koziny. Rozehrávačská dvojice Marko – Půlpán bude podle našeho názoru (mimo Nymburku a Opavy) nejvyrovnanější v lize. Důležité pro celý klub bylo setrvání centrů Krakoviče a zejména Puršla, o nějž usilovala Opava.

Pryč jsou naopak opory – střelec Blake, reprezentant Farský a power forward Georgiev. Na křídlo brněnský klub angažoval Rashada Maddena, který loni v Izraeli nastupoval za Maccabi Kiryat Motzkin. Podkošovou sestavu přišel vyztužit další bývalý hráč svitavských Turů – Američan Hunter Mickelson. Devětadvacetiletý borec si pod trenérem Růžičkou zahrál NBL v sezoně 2016/17. Ze Interu Bratislava Brno (znovu) přivábilo slovenského reprezentanta Richarda Körnera, jenž se na jihu Moravy mihl už zkraje sezony 2019/20.

Více prostoru pro mladíky

Posledním nováčkem je nadějný křídelník z USK Praha Matěj Dáňa, jenž pod koučem Repešou loni sbíral první ligové ostruhy. Ještě více prostoru by letos v NBL ale i ENBL měli dostávat mladí hráči jako Jakub Nečas, Richard Bálint, Petr Křivánek a bratři Hustákové. Díky dostatečnému přísunu kvalitních utkání by měli tito mladí borci růst po boku zkušených matadorů Marka, Krakoviče, nebo Körnera.

Jihomoravané v přípravě zpočátku hodně prohrávali, protože je trápilo mnoho zranění. Dva debakly od Opavy, nebo vysoká porážka od Dabrowe Górnice, byly pro klub impulsem pro doplnění kádru o Maddena. Závěr přípravného období vyplnily dva kvalitní turnaje v Paksi a domácí Brno Open Cup. V Maďarsku Brno porazilo Paks (jenž trénuje Teo Hojč) a těsně podlehlo Szolnoku, tedy pravidelnému účastníkovi evropských pohárů. Na domácím turnaji v semifinále nejdřív Brno smetlo Graz, aby ve finále podlehlo Gmündenu.

Basket Brno bude určitě okupovat pozice v horní polovině tabulky. Sestava na papíře vypadá velmi dobře, zvláště pozice guardů a pivotů. Otázkou zůstává, jak vydrží zdraví Romanu Markovi, ale také pivotům Puršlovi a Krakovičovi. Pokud by se Brnu vyhýbala zranění, mělo by pod zkušeným a ambiciózním koučem Růžičkou atakovat medailové pozice.

Tip Světa basketu na umístění: 4. místo

Trenér Růžička (a jeho asistenti Bartoň s Vaňkem) při oddechovém času
Foto: Jan Russnák

Růžička: Věřím, že jsme připraveni

V přípravě vás provázelo dost absencí. Hráli jste s těžšími soupeři (např.) z Maďarska a Polska. Co Ti tato konfrontace a příprava obecně ukázala a jak bys přípravu zhodnotil?

Přípravu jsme volili trochu náročnější než v letech minulých. Myslím, že nám hodně dalo se utkat třeba se Szolnokem a Paksi a týmy z Polska. I na domácím turnaji se dobře prezentovali týmy z Rakouska. Já bych naší přípravu hodnotil jako na houpačce. Byla ovlivněna absencí hráčů buď kvůli repre povinostem (U18, slovenská repre) a nebo zraněními (Krakovič, Křivánek nebo navrátivší Puršl). Celkem panuje ale spokojenost s lepšími výkony a věřím, že na ligu jsme připraveni.

Na čem musíte v následujících týdnech ještě nejvíce zapracovat?

V zápasech nás potkávají hluchá místa. My trenéři hledáme optimální složení nového týmu. Práce nás čeká ještě hodně, ale již dnes víme, kde jsou naše přednosti a na jakých limitech pracovat.

Letošní NBL bude kvalitnější

Svět basketu tipuje Brno v KNBL na 4. místo. Co tomu říkáš a s jakým umístěním bys byl spokojen Ty?

Myslím,že na prognózy je brzy. Přeci jen týmy v září a v dubnu bývají opravdu na tom jinak. My bychom rádi do TOP 4 a když vše půjde jak má, tak i zabojovali i o medaile. Každopádně letošní liga bude kvalitnější a já věřím, že i s diváky v halách.

Letos si zahrajete slušně obsazenou ENBL. Četl jsem, že cílem je zde pro Brno Final4. Co by mohla dát mezinárodní konfrontace s kvalitními týmy vašim mladším hráčům?

Je to skvělá zpráva. ENBL je opravdu hodně kvalitní soutěž. My sami jsme ve velkém očekávání a věřím, že tato konfrontace bude přínosem pro hráče, trenéry ale i celý klub. K ambicím dodám,že bojovat o F4 chceme, jelikož všech 8 týmu hraje playoff a z prvního kola se jde rovnou do F4,tak proč si nedávat takto smělé cíle. Hlavní pro nás je abychom zůstali zdravotně v pořádku. Pak kvalitu pro všechny tři soutěže jak KNBL, ČP, tak i ENBL máme.