1. liga: Velké výkony Kohouta i Štěpánka

Opava B i Sokol Pražský pokračují ve vynikajících výkonech. Těžko říci, zda je nejpozitivnějším překvapením bilance 6-0 béčka mistra KNBL, či 5-1 nováčka 1. ligy. Sokol zinscenoval velký obrat v Polabí a pod oběma koši kraloval Ondřej Kohout. Opava B zase velebí Jiřího Štěpánka, jenž pomohl 36 body zdolat béčko Pardubic. V hitech východu uspěly Svitavy nejtěsnějším rozdílem v Novém Jičíně, naproti tomu Královští sokoli deklasovali Zlín.

Ve vítězném tažení pokračuje spolufavorit letošní sezony 1. ligy – Jindřichův Hradec. S Libercem se Lions doma zapotili možná trochu víc, než čekali. Po třech periodách vedli “jen” 72-61 a Liberec byl téměř po celých třicet minut na dohled. V posledním dějství ale úřadovali domácí Valentíny s Karasovem a Severočeši (potýkající se s vyfaulováním) nakonec padli 76-99. Pod šestou jindřichohradeckou výhru v sezoně se podepsali Kábrt (19b), Karasov (17b) a Jansa (17b), za Liberec odpovídal Příhonský (23b).

Tomáš Valentíny patřil k nejlepším hráčům Jindřichova Hradce

V severočeském derby neměly moc práce Litoměřice, které díky 72% úspěšnosti střelby za dva body porazily Chomutov 88-64. S 22 body se za 24 minut zaskvěl Johan Haiblík, jenž tentokrát zastínil kolegu ze Slunety Karlovského (17b+6a). Zajímavostí z tábora Levhartů bezesporu je fakt, že pivot Petr Macháč trefil všech pět nabízených šestek. Dosud měl totiž čtyřiadvacetiletý hráč v levhartím dresu pouhopouhou 31% úspěšnost. Ta nyní vzrostla na 43%…

Kohoutovo doskočiště i další prohra Polabí

Ondřej Kohout byl hlavním hrdinou zápasu Polabí – Sokol Pražský. Dvaatřicetiletý pivot Sokola sice nastřílel “pouze” 14 bodů, k nimž ale přidal málo vídaných 25 doskoků (rekord sezony), 4 asistence a 3 bloky. Měrou vrchovatou se tak podílel na výhře svého týmu 101-97 po prodloužení. Sokol byl v Poděbradech (vzhledem k sestavě domácích) favoritem, avšak dlouho prohrával. Ještě 50 sekund před koncem normální hrací doby vedlo Polabí 89-85 a vypadalo to, že oslaví první triumf v sezoně. Leč Jurman s Hartigem se trefili zpoza oblouku a Husták zachraňoval pro Polabí nakonec aspoň prodloužení. V něm už rozhodla širší rotace a zkušenosti Sokola, který pod taktovkou Zacha (6 bodů v prodloužení a 28 celkově) zvítězil. Tým trenéra Kološe si na západě hýčká třetí pozici s bilancí 5-1. Polabí jako jediné stále nevyhrálo…

Díky pomoci Ondřeje Švece (12b+5z) a Dalibora Vlka (19b) zvítězil USK Praha B v derby na palubovce SB Basketu 68-54. Utkání mnoho basketbalové krásy nepobralo a bylo spíše bojem. Mladé sovy vyhrály duel díky poslední periodě (22-7) a díky lepší střelbě za dva body. V domácím dresu se k Pelikánovi (17b) bodově nikdo příliš nepřiblížil a tým zůstává u dna tabulky skupiny západ.

Nováček z Radotína v neděli dlouho trápil Plzeň (bez dlouhodobě zraněného pivota Aušprunka). Nakonec se ale pod křídly zkušeného navrátilce do sestavy Václava Honomichla radovala Lokomotiva 80-70. Jednatřicetiletý hráč zaznamenal 24 bodů, 7 asistencí a 10 získaných faulů a ve čtvrté čtvrtině byl spolu s Martinem Machem rozhodujícím jazýčkem na vahách vyrovnaného utkání. Odpor houževnatých Wolves (pod vedením kapitána Randušky s 18 body) zlomila až Honomichlova trojka minutu před koncem. Plzeň utkání vyhrála díky šestkám (24/43 – 6/11).

Tabulka skupiny západ po šestém kole
Zdroj: CZ.Basketball

Štěpánek vystřílel šestou výhru

Jiří Štěpánek byl s užitečností 44 nejlepším hráčem 6. kola. Opavský dlouhán zapsal proti Vividbooks Pardubice 36 bodů a 9 doskoků a z pole trefil 14 z 18 projektilů. Jeho Opava B začala proti Východočechům ve velkém stylu 19-5 a úvod určil ráz celého zápasu. Hosté sice propad zastavili a krátkodobě na přelomu první a druhé čtvrtiny zkorigovali na jednobodové manko, ovšem dál už zase kralovali Slezané. Ještě do pauzy Štěpánek vrátil 17 body Opavě dvojciferné vedení a to už domácí nepustili (91-75). Kryštof Kavan nebyl daleko od triple-doublu (12b+11d+7a). Nejlepším střelcem Pardubic, které ztratily 21 míčů, byl Lukeš se 14 body.

Absolutně jednoznačnou záležitostí byl duel ve Zlíně, kam zavítali Královští sokoli. Domácí v okleštěné sestavě nekladli odpor a Marek Welsch na rozehrávce Východočechů si odbyl vítěznou premiéru. Hosté nastříleli 17 trojek při vynikající úspěšnosti 57% a Welsch zaznamenal 18 bodů a 6 asistencí. Vedle něj se v sokolí dresu objevilo i pět dalších dvojciferných střelců a Sokoli zdemolovali Zlín 121-68. Debakl neodvrátil ani Nehoda s 21 body.

Tabulka skupiny východ po 6. kole
Zdroj: CZ.basketball

Svitavy vydřely výhru i bez Slezáka

Třetí výhru v sezoně zapsali Snakes Ostrava. I bez Radka Janische zdolali Prostějov rozdílem třídy 99-71. Velkými postavami svého celku byli Mička (26b+10d) s Jakelem (19b+9d+9a), jenž byl velmi blízko ceněnému triple-doublu. Ostrava se k výhře prostřílela za dva body (65%). Orli prohráli na doskoku 31-45 a jejich mířidla byla o poznání vychýlenější. Bodově nejproduktivnějším Hanákem byl Adam Klepač s 15 body.

Vůbec žádný odpor doma nekladl Basketbal Olomouc Basketu Brno U23. Jihomoravané byli na Hané lepší ve všech herních dovednostech a zaslouženě vyhráli 90-59. Vítěze, kteří vyhráli už počtvrté v sezoně, zásoboval s 18 body Šulc. Olomouc (bez Olborta a Žáka) naopak prohrála popáté, jejím nejlepším střelcem byl Srník (17b).

Tuři ze Svitav přijeli do Nového Jičína ke šlágru kola bez zraněného lídra Pavla Slezáka a o jeho 22 bodů na zápas se tak museli postarat jiní. V první půli to ale vypadalo, že Tuři odjedou ze severní Moravy s prázdnou. Jejich hra postrádala přesnost a domácí (s Týmlem a Snopkem, ale bez Bujnocha) trestali. V poločase svítilo na tabuli skóre 46-36. Po přestávce však domácí kouč Hájek protočil sestavu a náhradníci nabídli Turům možnost vyniknout. Hosté zabrali v obraně a otočili na 60-58. Začala přetahovaná o každý bod, jež vyvrcholila v samotné koncovce duelu: Do ní vstupovali Tuři ve vedení 81-75, ale protože tři minuty neskórovali, vítěznou střelu měli po snížení Snopka s Týmlem domácí. Kelar však trojku netrefil a nevedlo se po útočném doskoku ani Snopkovi, takže si Svitavy odvezly nejtěsnější výhru 81-80. Nejlepším střelcem domácích byl s 22 body Janů, u hostů jím byl Hlobil (16b).

Novojičínský Janů se snaží proniknout do svitavské obrany

Výsledky:

GBA Lions J. Hradec – BA LYNX Liberec 99-76 (Kábrt 19, Karasov 17, Jansa 17 – Příhonský 23, V. Kořínek 13, Obešlo 13)

Basketbal Polabí – Sokol Pražský 97-101pp (Kolář 23, Sychra 20 – Zach 28, Jurman 15)

Wolves Radotín – Lokomotiva Plzeň 70-80 (Randuška 18, Primak 12 – Honomichl 24, Kojzar 17)

Slavoj Litoměřice – Levharti Chomutov 88-64 (Haiblík 22, Karlovský 17 – Boyko 14, Hlava 14)

SP Basket – USK Praha B 54-68 (Pelikán 17, Medek 11 – Vlk 19, Švec 12)

Basketbal Olomouc – Basket Brno U23 59-90 (Srník 17, Grmolenský 11 – Šulc 18, Musil 14)

Snakes Ostrava – BCM Orli Prostějov 99-71 (Mička 26, Jakel 19 – Klepač 15, Kaštil 13)

Fastav Zlín – Královští sokoli 68-121 (Nehoda 21, Vošlajer 13, Szarowski 13 – Welsch 18, Dvořák 17)

BC Nový Jičín – Tuři Svitavy 80-81 (Janů 22, Týml 15, Mikulec 15 – Hlobil 16, Jurka 15)

BK Opava B – Vividbooks Pardubice 91-75 (Štěpánek 36, Lazecký 15 – Lukeš 14, Svojanovský 10)