1. liga: Selhání favoritů na západě

Uplynulé 7. kolo 1. ligy se neslo ve znamení porážek favoritů. V hitu kola podlehl Jindřichův Hradec Sokolu Pražskému, stejně jako v pondělní dohrávce neuspěly Litoměřice v Liberci. Zvítězilo už i Polabí, takže 1. liga nemá účastníka bez jediné výhry. Překvapivou třetí výhru v sezoně naopak oslavil nováček z Radotína. A jako jediný neporažený celek zůstává Opava B, která v ofenzivním klání přehrála Prostějov.

Hitový zápas na Sokole Pražském se překvapivě většinu času odehrával v režii domácích. Utkání se hrálo ve vysokém tempu a diváci sledovali pohledný basketbal. Jindřichův Hradec tentokrát ztrácel na doskoku a sám se potýkal s nízkou úspěšností střelby. Už v poločase proto nováček vedl nad lídrem skupiny západ 46-33. Sokolové si po celý zápas pomáhali útočným doskokem, celkem díky němu získali 25 útoků navíc. Po změně stran se Jihočechům nedařilo přiblížit se na méně než šest bodů a domácí si pod vedením Jurmana (20b), Kohouta (17b+15d) a Zacha (17b) zkušeně pohlídali šestý triumf v sezoně. Oba soupeři mají nyní v tabulce identickou bilanci 6-1. Za Lions se nejvíce dařilo Valentínymu (25b+8d), ale ani on porážku 81-89 neodvrátil.

Petr Šťovíček ve třetí čtvrtině dvakrát pobavil fanoušky na Sokole

Litoměřice nezvládly dohrávku

Liberecký dlouhán Jakub Hojdar rozhodl košem z brejku (po vlastním zisku) 50 sekund před koncem duelu dohrávku s Litoměřicemi. Hojdar proměnil dvojtakt na 65-64 a jelikož Slavoj už do konce utkání nedokázal skórovat, Liberec šestkami jistil cennou výhru 68-64. Litoměřicím se vůbec nedařila střelba z dálky (21%), ale díky doskoku se držely ve hře o udržení neporazitelnosti. Ta však i díky 11 libereckým trojkám vzala nakonec za své. Slavoj poháněl s 16 body a 9 doskoky Karlovský, rysi spoléhali na Kořínka (12b) a Hojdara (10b).

Plzeň i bez dvojice Aušprunk – Jirák rozdrtila SP Basket 92-53. S 11% trojkami a 47% šestkami hostů utkání ani jinak nemohlo dopadnout. V dresu Lokomotivy skórovali všichni hráči a opět se ukázal velký vliv Václava Honomichla, jenž byl s 20 body nejlepším střelcem utkání. Za hosty žádný z hráčů nepřekročil hranici 10 bodů…

První po Polabí

Polabí ukončilo šestizápasové čekání na výhru, když potřetí v sezoně odehrálo prodloužení. A poprvé se šťastným koncem. Na Folimance proti USK Praha B se probudil Adam Husták, jenž s 20 body a 10 doskoky výrazně přispěl k výhře svého týmu 80-79. Hrdinou prodloužení a celého zápasu však byl Hustákův spoluhráč Kolář, který v prodloužení nastřílel pět bodů a celkově se zaskvěl 26 body a 14 doskoky. Mladé sovy (bez Palase, Látala, potažmo i Vlka) přeskákaly soupeře 62-45, ale kvůli ztrátám (21-11) nervózní mač plný nepřesností nakonec prohrály. S 24 body a 5 zisky zářil Šafařík, Mikuláš Kramosil předvedl nejlepší střelecký výkon mezi dospělými (20b).

Třetí triumf v sezoně oslavil Radotín, jenž si pro ni dojel do Chomutova (84-79 po prodloužení). Středočeši načali Levharty sedmi trojkami za úvodní desetiminutovce, čímž si vydobyli vedení 33-18. Levharti ale pod vedením Boyka (22b+7d) začali ztrátu umazávat a dvě minuty před koncem normální hrací doby dokonce otočili na 75-69. Hosté díky záplavě šestek nakonec dostali duel do prodloužení, v němž dobře bránili a utkání nakonec zvládli. Pět hostů zapsalo dvojciferné střelecké statistiky, nejpilnější byli v tomto ohledu Černý (21b) s Randuškou (14b).

Tabulka skupiny západ po 7. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Opava B nadále bez porážky

Opava B zvítězila letos i posedmé. Ofenzivní řádění mladých Slezanů odnesl Prostějov, jenž doma Opavě B podlehl 94-114. Hosté skvěle stříleli za dva body (71%) a z vymezeného území trefili nevídaných 70 bodů. Nemuselo jim vadit ani “dietní vystoupení” lídra Štěpánka (6b), jehož zastoupili Lazecký (24b a 9/11 z pole) s Kavanem (21b+12d). Orli (syceni Adamem Klepačem s 21 body) v poslední době sice prolomili střelecké trápení, ale i tak se zatím s jediným vítězstvím krčí u dna tabulky skupiny východ.

V podpalubí tabulky figuruje také Basketbal Olomouc. Druhý hanácký celek si v šesti mužích přijel pro debakl do Hradce Králové (74-123). Královští sokoli (i bez Sedmáka) si s chutí zastříleli a navázali na skvělou trojkopalbu z utkání ve Zlíně. S Olomoucí zpoza oblouku trefili 19 trojek, což je rekord této sezony. Nejpilnějším šutérem z dálky byl rozehrávač Dlugoš, jenž potopil 8 trojek ze 12 pokusů a s 26 body se stal nejlepším střelcem Východočechů. Hosté v sezoně doplácejí na opravdu úzkou rotaci, jíž v neděli bodově táhl Erik Klepač (17b+14d).

Ve výborné formě je i Basket Brno U23. Jihomoravané nedali žádnou šanci Novému Jičínu (83-53). Zápas rozhodla už první čtvrtina (24-8), k jejímuž výsledku nemálo přispěly i komplikace v dopravě. Novojičínští totiž dorazili na Morendu pouhých 10 minut před začátkem duelu. Hosté se trefovali ze hry s hrozivou úspěšností 28%, z podprůměru vyčníval pouze Bujnoch (13b+11d). Brno mohlo v klidu protočit sestavu, nejvíce bodů zaznamenal Dáňa (14b).

V posledním duelu tohoto kola zvítězil Zlín v pardubické hale Dukla. Vividbooks nedokázali ubránit Davida Nehodu, jenž nastřílel 33 bodů a pod košem tvrdil muziku obr Vošlajer (14b+18d). Zlín si k teprve druhé výhře v sezoně pomohl i 27 úspěšnými šestkami. Svojanovský s Mrázkem se sice složili na 39 bodů, porážku však neodvrátili.

Tabulka skupiny východ po 7. kole

Výsledky:

Sokol Pražský – GBA Lions J. Hradec 89-81 (Jurman 20, Kohout 17, Zach 17 – Valentíny 25, Kábrt 15, Vondra 15)

LYNX Liberec – Slavoj Litoměřice 68-64 (V. Kořínek 12, Hojdar 10 – Karlovský 16, Haiblík 14)

Lokomotiva Plzeň – SP Basket 92-53 (Honomichl 20, Klička 14 – Hřebík 9, Lízalek 9)

Levharti Chomutov – Wolves Radotín 79-84 (Boyko 22, Macháč 15 – Černý 21, Randuška 14)

USK Praha B – Basketbal Polabí 79-84 (Šafařík 24, Kramosil 20 – Kolář 26, Husták 20)

Královští sokoli – Basketbal Olomouc 123-74 (Dlugoš 26, Svojanovský 18 – Klepač 17, T. Olbort 16, Zdravkovič 16)

Vividbooks Pardubice – Fastav Zlín 82-91 (Svojanovský 22, Mrázek 17 – Nehoda 33, Dedek 16)

Basket Brno U23 – BC Nový Jičín 83-53 (Dáňa 14, Houzar 13 – Bujnoch 13)

BCM Orli Prostějov – BK Opava B 94-114 (A. Klepač 22, Nosek 17 – Lazecký 24, Kavan 21)

Zápas Svitav se Snakes Ostrava byl odložen.