Novinky

Nováček porazil Orly, Zlín udolal Brno

V neúplném 12. kole 1. ligy mužů znovu dominovaly čelní týmy: Zlín se hodně nadřel na výhru nad SA Komfort Brno, naproti tomu v klidu zvítězily jak Litoměřice, tak i GBA Jindřichův Hradec a vcelku snadno i Olomouc. O největší překvapení kola se postaral Basket Opava 2010, jenž zejména díky veteránům Cvekovi s Čarneckým porazil Orly Prostějov.

Jak už bývá v posledních týdnech zvykem, dramatičtější a vyrovnanější momenty byly k vidění spíše na východě. V „západní konferenci“ vítězili bez větších problémů všichni favorité: Jindřichův Hradec za přispění 24-bodových cizinců McLaughlina s Arringtonem zdemoloval Košíře 108:67, zatímco Litoměřice využili absencí vyšehradských věží Tyrny s Chánem k hladkému triumfu 58:82.

Svůj den neměla Plzeň, která po vyrovnaném poločase na Sokolu Pražském (45:41) zcela odpadla a odvezla si příděl 96:68. Domácím pomohlo i 12 trojek a vychýlená muška Západočechů. Polabí vedené Kovářem (20b) a Dlugošem (18b) přehrálo díky výborné první půli (60:40) liberecké Kondory, za něž na přijatelných 95:84 korigovala 34-bodová posila Chris Pagentine. Zápas Písku s USK Praha B se bude hrát 19. ledna.

Koncert ex-ligistů v Opavě

Největším překvapením kola byla bezesporu třetí výhra opavského nováčka. Ta se urodila až v poslední pětiminutovce duelu, do níž oba soupeři vstupovali za stavu 80:80. Poté domácí mozek hry Čarnecký vysázel dalších 6 z celkových 26 bodů a otupil odpor mladých Orlů Prostějov. Právě Michal Čarnecký (26 bodů, 11 asistencí a 5 zisků) byl vedle obvyklé opory Viktora Cveka (30 bodů a 17 doskoků, užitečnost 43) hlavním lídrem Basketu Opava 2010. Pro bývalého guarda Opavy, Pardubic, či Ústí nad Labem to byl suverénně nejlepší výkon v letošní sezoně první ligy mužů. Pozoruhodná byla i exploze veterána Radovana Filipa, jenž zaznamenal 19 bodů za 28 minuty hry a dobře zastoupil zraněného Jiřího Dihela.

Nový Jičín prohrál doma poměrně jednoznačně s béčkem Pardubic, za něž řádil Michal Svoboda s 31 body a šesti trojkami. V šíleném zápase začali Severomoravané skóre 6:29, aby podobně odpověděli ve druhé periodě (37:11). Domácí fandové se z vedení v půli 45:40 radovali jen chvíli, poněvadž hosté četnými (a celkem 15) trojkami zápas obrátili a zvítězili 78:101.

Radost hráčů Olomouce po výhře nad Vysočinou

Basketbal Olomouc velebí dvojici Jurka – Hlobil, jež se složila rovným dílem na 42 bodů a aktuálně druhý tým skupiny východ porazil oslabenou Vysočinu 86:72. Vydřenou výhru slaví i vedoucí Zlín, který sice dlouho trápil brněnský Šebela (celkem 30 body a 10 doskoky), ale ševci díky převaze na útočném doskoku 11-3 a širší rotaci uspěli 89:84. V posledním utkání kola, v němž útoky převažovaly nad obranami, porazili i podruhé v sezoně Snakes Ostrava v derby Opavu B 95:83.