KomentářeNovinky

SLUNETA se veze na vítězné vlně. Jaké jsou příčiny jejího vzepětí?

Na startu sezony se Ústí nad Labem, obhajující loňskou čtvrtou příčku, trápilo a krčilo se na konci ligového pelotonu. Tým se ovšem semknul, k čemuž mu pomohly i změny v kádru a trpělivost trenéra Jana Šotnara, jenž nezmatkoval a klid dokázal přenést i na své ovečky. Jaký elixír dokázal tenhle ambiciózní kormidelník namíchat, aby se jeho ekipa odlepila ze dna? Několik hlavních důvodů jsme pro vás zanalyzovali.

Změny v kádru

Za špatným startem do sezony stály mimo jiné také předsezonní akvizice, které do koncepce severočeské družiny nezapadly ideálně. Již po dvou utkáních se vedení rozloučilo s křídelníkem Stevenem Haneym, jenž absolutně nenaplnil očekávání. Pod výstrahou hrál od té doby také ústřední point guard Jordan Callahan, jenž nakonec v týmu v listopadu také skončil.

Místo nich ústecké vedení angažovalo rozehrávače Tonyho Hickse a sílu na perimetru rozšířil Maishe Dailey. Hicks zatím v dresu Pand odehrál 9 utkání, v nichž průměrně střílí 15,1 bodu a přihazuje také 6,4 asistence a 4,6 získaných faulů; zpoza trojkového oblouku pálí s úspěšností více než 33 procent. Dailey odehrál stejný počet zápasů jako Hicks a na jeho konto průměrně přitéká 10,1 bodu a 4 doskoky; za dva body pálí s úspěšností 63% a za tři pak úctyhodných 46,7%!

Maishe Dailey s jedním z mladíků z ústecké líhně
Foto: SLUNETA Ústí nad Labem

Zlepšená ofenziva a zajímavá týmová numera

Při současných výkonech Martina Nábělka a spol. to možná bude znít paradoxně, ale na začátku ročníku byla velkým ústeckým problémem produktivita. Na to v rozhovoru pro MF Dnes po druhé porážce v sezoně poukázal i generální manažer týmu Tomáš Hrubý: „Zvednout se musíme jednoznačně v útoku, jsme v něm absolutně plonkoví. Nás si soupeř může odskautovat tak, že musí ubránit jen Svejcara a Pecku a zbytek je jedno…“

V dalších zápasech se ovšem produkce severní party výrazně zlepšila a dnes patří k nejsilnějším stránkám její hry. Dokonce je Ústí s průměrem 85,1 bodu na zápas třetí v celé lize! Obrovskou výhodou je fakt, že hráči si vzájemně vyhoví a míč v útoku často putuje až k volnému střelci.

A v jakých dalších sledovaných statistikách patří Ústečané k nejlepším v tuzemské nejvyšší soutěži? V úspěšnosti střelby za dva i tři body jsou v celé lize třetí. Z kratší vzdálenosti pálí s úspěšností 55% a zpoza trojkového oblouku pak 35,3%. V asistencích jim patří pátá příčka (průměr 17,1), stejný průměr má i čtvrtý Kolín.

Kapitán SLUNETY Ladislav Pecka brání nymburského Martina Kříže
Foto: ERA Basketball Nymburk

Tahouni týmu, obrození Johnsona a zapojení mladíků

Střelecky táhnou SLUNETU osoví hráči Spencer Svejcar (18,6 bodu na zápas – 2. v celé lize), Ladislav Pecka (16,8), Tony Hicks (15,1 + 6,4 asistence – 4. v lize; Kooperativa Faktor průměr 5,4 – 3. v lize), Kristopher Martin (14,8; střelba 3 b. 50% – 1. v lize) a Maishe Dailey (10,1; střelba 3 b. 46,7% – 2. v lize).

Kristopher Martin drží rekord letošní sezony v počtu nastřílených bodů a užitečnosti v jednom utkání (hned 38 punktů při validitě 41 vysázel zkraje listopadu v 8. ligovém kole v Brně). Velkou zásluhu na zlepšených ústeckých výkonech má i obrovitý centr Delvon Johnson, jehož přínos je cítit hlavně na obranné polovině.

Tenhle 206 měřící chasník kraluje celé Kooperativa NBL v doskocích (průměr 10 na zápas) a vedoucí příčku si drží také v Kooperativa Faktoru (6,3). Za dva body pálí s úspěšností 65,2%, což je čtvrtý nejlepší ligový počin. Dlouhodobě ovšem bojuje s trestnými hody, v nichž má průměr pouze 40,9%.

Čím dál větší minutáž zapisují i nadějní mladíci – Jan Karlovský, Johan Haiblík a Jan Maděra (vrátil se letos po těžkém zranění kolene). Pokud právě oni dokáží kvalitní výkony podávat opakovaně, bude to SLUNETĚ hrát do karet, jelikož hráči základní rotace si mohou odpočinout a točit pak delší čas na kurtu v rozhodující fázi sezony…

Ty Nichols z Děčína v debatě s Tonym Hicksem z Ústí
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Vítězná šňůra a postavení týmu v tabulce

Tým Jana Šotnara aktuálně v Kooperativa NBL hřeje šňůra pěti vítězství v řadě, když předtím třikrát v řadě narazil. Pomyslným odrazovým můstkem byla porážka v derby na hřišti Děčína, po ní se Severočeši nakopli k této sérii. Naposledy v neděli Pandy neměly ve svém hájemství slitování s Ostravou a roznesly ji poměrem 104:70 (nejlepší střelci Ústí: Svejcar 22, Martin 18, Pecka 17). Mimochodem, v tomto špílu své první ligové body zapsal talentovaný ústecký křídelník Vojtěch Zajíc.

Šestý vítězný korálek Ústí navléklo včera v osmifinále Českého poháru, kdy skalpovalo Sokol pražský a na jeho kurtu zvítězilo drtivě 114:62 (Martin 21, Karlovský 17, Maděra 13).

V tabulce se SLUNETA aktuálně nachází na 5. příčce s bilancí devíti vítězství a osmi porážek (stejný poměr mají i šesté Pardubice a sedmá Opava) a drží tak postupovou pozici do skupiny A1.

Foto: SLUNETA Ústí nad Labem