KomentářeNovinky

Změny v týmech Chance ŽBL – 1. část

Sezona nejvyšší ženské basketbalové soutěže je v plném proudu a v rámci ní se v drtivé většině klubů odehrály kádrové či trenérské pohyby směrem dovnitř i opačným směrem. Pod náš drobnohled se v první části shrnutí dostaly týmy z první poloviny tabulky.

1. ZVVZ USK Praha (bilance 12-0)

Pražanky obhajující titul víkendovým 257. vítězstvím v řadě stanovily nový ligový rekord, výhru překonávající tuto metu zapsaly proti Slovance. Kádr trenérky Natálie Hejkové doznal v průběhu sezony změn.

Kvůli dlouhodobému zranění nizozemské pivotky Emese Hof posílila v polovině října pražský klub 191 vysoká americká podkošová hráčka Merritt Hempe, jež přišla ze španělské Zaragozy. Její angažmá na Letné ovšem nemělo dlouhého trvání a již na konci listopadu odešla do tureckého týmu Nesibe Aydin, jenž v letošním ročníku válí v EuroCupu.

Na konci listopadu se pak vedení klubu povedlo přivést třicetiletou Britku s kořeny sahajícími až do Nigérie, Temi Fágbénlé. Tato hráčka se v minulosti účastnila například i OH v Londýně v roce 2012 a do této chvíle je pevnou součástí britského reprezentačního výběru. Tahle perimetrová hráčka měří 193 centimetrů a do USK Praha přišla z turecké Cukorovy Mersin.

Tým ZVVZ USK Praha po sobotním historickém 257. ligovém vítězství v řadě
Foto: Luděk Šipla

2. Žabiny Brno (11-3)

Tým Viktora Pruši vstupoval do sezony s nabitým a ambiciózním kádrem. Ten na konci prosince opustila pivotmanka s reprezentačními zkušenostmi Alena Hanušová, která ve velké konkurenci pod Špilberkem nezářila. Bez angažmá ovšem rodačka ze Sokolova dlouho nezůstala a zamířila do konkurenčních Hradeckých Lvic.

3. KP Brno (11-3)

Konkurenční brněnský klub drží stejnou ligovou bilanci jako Žabiny a výrazně tak Petře Záplatové a spol. dýchá na záda. Tým v průběhu ročníku opustila slovenská křídelnice či menší pivotka Soňa Svetlíková a také ukrajinská hráčka působící na stejných pozicích, Tetiana Havrylchyk, která stejně jako Hanušová zakotvila v Hradci Králové.

Naopak v polovině října do klubu dorazila finská posila pod koš, třicetiletá Alisa Sofia Pelander, která v minulosti působila například i ve Slovance.

Utkání KP Brno proti Trutnovu, v němž Brňanky zvítězily 73:55
Foto: Bohuslav Stloukal

4. Levhartice Chomutov (7-5)

Severočeské družina se letos v tabulce drží nečekaně vysoko a příjemně víří ligové vody. Týmu výrazně pomáhá předsezonní zahraniční akvizice Najai Pollard, která tým výrazně pozvedla a patří mezi top hráčky celé soutěže.

V průběhu ročníku k žádným změnám v týmu nedošlo.

5. Sokol Hradec Králové (7-6)

Výběr reprezentační kormidelnice Romany Ptáčkové v letošním ročníku sráží řada zranění a absencí, dlouhodobě mimo hru je například rozehrávačka Kristýna Čuperková. Z klubu v průběhu ročníku odešla také zkušená křídelnice Klára Marečková.

Naopak vedení představilo dvě výše avizované posily. Alena Hanušová i Tetiana Havrylchyk mohou hrát jak na křídle, tak na pozici menší pivotky, čímž výrazně rozšiřují manévrovací prostor a možnosti svého využití.

Foto: Marek Gaier