Novinky

Kariérní večer Michaela Hartiga

Sokol Pražský zvítězil posedmé za sebou a zásadní podíl na tom měl křídelník Michael Hartig. Blízko zopakování triple-doublu byl Kryštof Kavan z opavského béčka při vítězství v Novém Jičíně. Aktuálně nejdelší vítěznou sérii tahají Tuři ze Svitav, kteří dokázali triumfovat osmkrát v řadě a naposledy na Morendě.

Rozhodnou druhou půlí (52-31) si došel pro jedenáctou výhru sezony Jindřichův Hradec. Svěřenci kouče Červenky nedali šanci béčku USK 88-62. Hosty dlouho držel ve hře “vypůjčený” Ondřej Švec (17b+10d), ale po změně stran Jihočeši potopili osm trojek (z celkových 14) a zlomili odpor mladých Sov. Znovu vynikající výkon podal domácí Tomáš Valentíny (19 bodů za 25,5 minuty), jehož následoval Kábrt (17b+7d).

Už šestý zářez sezony oslavili hráči Radotína, kteří šestkami kapitána Randušky v samotném závěru porazili v Poděbradech Polabí 90-89. Polabí je rekordmanem v remízových výsledcích: Prodloužení hrálo už počtvrté v této sezoně, třikrát nastavený čas ale nezvládlo. Rozhodnuto ale mohlo být už v normální hrací době, to kdyby hosté měli více času na svůj rychlý brejk. Polabí pak vedlo v nastavení i o pět bodů, ale David Randuška osmi body prakticky sám přihrál Radotínu cennou výhru. Polabí tak ani na šestý pokus doma nevyhrálo. Hořkou příchuť měl duel pro domácího dlouhána Martina Koláře, jehož 23 bodů, 15 doskoků, 7 asistencí a 2 bloky (užitečnost 40 a třetí nejlepší výkon kola) k úspěchu nevedly. Tým trenéra Slowiaka poháněli zmíněný Randuška (23b) s Bělohradským (20b+16d).

Skvělý blok Martina Koláře

Galapředstavení Michaela Hartiga

V pátek se v Praze utkaly dva týmy hýčkající si šestizápasové série triumfů. Radovat se z její prodloužení mohl ale logicky jen jeden. Hostující Plzeň minula 18 šestek a Sokol si pomohl 14 trojkami, takže se před vlastními fanoušky radoval on – po výsledku 94-86. Sokolové si vybudovali náskok 33-23 v první periodě a po zbytek utkání si jej více či méně hlídali. Případně vyrovnanou koncovku domácí odmítli, definitivně je vysvobodil až dvoubodový koš Zacha. Kariérní večer zažil pětadvacetiletý domácí křídelník Michael Hartig, jehož 28 bodů, 10 doskoků a 6 asistencí se rovnalo užitečnosti 44, která byla nejlepší v celém kole! Za Lokomotivu příliš nezaostal Martin Mach (užit. 36), jenž nastřádal 19 bodů (7/7 z pole), 12 doskoků a 2 bloky, nejlepším střelcem Plzně byl s 23 body David.

Pokud jsme vyzdvihovali Michaela Hartiga, stejné absolutorium si zaslouží i Jan Karlovský. Pivot Litoměřic se vrátil do prvoligové sestavy a hned s 32 body a 16 doskoky (užit. 42) řídil triumf Severočechů nad SP Basket 89-78. Slavoj spěchal za osmou výhrou v sezoně už v poločase, jejž vyhrál 54-33. Pražané dokázali duel hrající se v rychlém tempu ještě zkorigovat na přijatelných minus 11 a hodně jim v tom pomohl s 19 body Regeti.

Zase o něco blíže nadstavbě o sedmé až desáté místo se přiblížil Liberec, jenž zdolal Chomutov 81:73. Rysi udeřili zkraje poslední desetiminutovky, kdy šňůrou 11-0 “naskočili do sedla” (70-55). První koš Levharti zaznamenali až po více než čtyřech minutách a na zdramatizování už jim posléze nezbyl čas. Obvyklou oporou domácích byl rozehrávač Příhonský (22b+6d), další double-double v sezoně zapsal Levhart Petr Macháč (23b+13d).

Tabulka skupiny západ po 12. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Tuří obrat ve velkém stylu

Když Šimon Svoboda smečoval zkraje poslední periody na 73-61 pro Brno U23, téměř nikdo v hale Morenda netušil, že to je nadlouho poslední radost výběru kouče Pavlíka. Zkušenější Svitavy moc toužily po nápravě prvního vzájemného duelu, který Brňané na Střelnici vyhráli 77-66. Tuři pod vedením Pavla Slezáka (11 bodů z celkových 28) vystřihli na Morendě čtvrtou čtvrtinu snů a po jejím výsledku 27-8 dokonale otočili téměř prohraný duel na finálních 86-79. Mladé Brňany může trochu uklidňovat fakt, že vzájemné zápasy mají se spolufavoritem skupiny východ i nadále lepší. Skončila však jihomoravská série sedmi vítězných zápasů, Svitavy naopak zvítězily poosmé za sebou. Východočeši v poslední čtvrtině nastříleli tolik trojek (5), jako v celém předchozím průběhu. Vynikající výkon v domácím dresu předvedl Jaroslav Kubín (22b+15d), jehož chytrou rozehrávku a následnou smeči si můžete prohlédnout ve videu níže.

Mazaný Jaroslav Kubín v akci

I bez Jiřího Jelínka zapsali jubilejní desátý úspěch sezony Královští sokoli, kteří tak v tabulce mají identickou bilanci jako Svitavy (10-2). Tým trenéra Stamenkoviče porazil Orly Prostějov bez potíží 99-75. Hanáci ztratili 23 míčů a Východočeši nastříleli 58 bodů zpod koše (při střelbě za dva body 60%). Nejlepším Sokolem byl s 19 body Jiří Svojanovský, dalších pět jeho spoluhráčů nastřílelo dvojciferný počet bodů. Hosty (bez Noska) poháněl ponejvíce Adam Klepač (19b).

Pardubický lup

Příliš se nečekala výhra Vividbooks Pardubice v Olomouci. Oba týmy sice nastoupily v takřka kompletních sestavách, jenže favoritem utkání byli zlepšující se Hanáci. Ti však po celý zápas střelecky strádali z dálky (21%) a dovolili Pardubicím 16 útočných doskoků a podlehli 67-75. Hanáci se nedostali v koncovce ani na dosah jedné střely, hosté si šestkami zkušeně cennou výhru pohlídali. Velký zápas hrál v pardubickém dresu Michal Svojanovský, jenž důstojně oslavil návrat i do pardubického A-týmu 25 body, 11 doskoky a 5 asistencemi. Olomouc smutní, ke Tkadlecovi (22b+9d) a Lukáši Olbortovi (15b) se nikdo střelecky nepřidal.

Opavské béčko se vrátilo na vítěznou vlnu, po triumfu v minulém kole proti Olomouci, dokázalo tentokrát zvítězit i v Novém Jičíně (89-77). Nový Jičín postrádal dvě své opory Bujnocha s Bukovjanem (druhý jmenovaný bude chybět ještě dva měsíce kvůli zranění zadního stehenního svalu). Běhaví Slezané rozhodli o osmé výhře v této sezoně ve třetí desetiminutovce, v níž zlepšili obranu a vyhráli díky ní 23-14. Kryštof Kavan byl v dresu hostů znovu blízko triple-doublu se 17 body, 9 doskoky a 9 asistencemi. Nový Jičín do opavské zóny vystřelil opravdu nevídaných 55 pokusů za tři body (rekord sezony), ovšem trefil se pouze 11 pokusů. Minul také 11 ze 17 šestek, což znamenalo osmou porážku sezony. Nejlepším střelcem domácích by s 23 body Týml.

Neúplná tabulka skupiny východ po 12. kole

Výsledky:

GBA Lions J. Hradec – USK Praha B 88-62 (Valentíny 19, Kábrt 17 – Švec 17, Ježek 11)

Basketbal Polabí – Wolves Radotín 89-90pp (Kolář 23, D. Novák 21 – Randuška 23, Bělohradský 20)

Slavoj Litoměřice – SP Basket 89-78 (Karlovský 32, Slowiak 16, Haiblík 16 – Regeti 19, Mičuda 14)

Sokol Pražský – Lokomotiva Plzeň 94-86 (Hartig 28, Zach 24 – David 23, Mach 19)

Lynx Liberec – Levharti Chomutov 81-73 (Příhonský 22, Kořínek 16 – Macháč 23, Weig 17)

Basketbal Olomouc – Vividbooks Pardubice 67-75 (Tkadlec 22, L. Olbort 15 – Svojanovský 25, Vrábel 14)

BC Nový Jičín – BK Opava B 77-89 (Týml 23, I. Svoboda 14 – Kavan 17, Štěpánek 16)

Královští sokoli – BCM Orli Prostějov 99-75 (J. Svojanovský 19, Sedmák 16, Dlugoš 16 – A. Klepač 19, Komárek 16)

Basket Brno U23 – Tuři Svitavy 79-86 (Kubín 22, M. Půlpán 17 – Slezák 28, Marko 18)

Fastav Zlín – Snakes Ostrava 104-64