KomentářeNovinky

USK vede euroligovou tabulku, Žabiny i KP postupují do play-off EuroCupu

Na evropském pódiu se v letošní sezoně výrazně daří hned třem týmům. Tuzemský hegemon USK válí v nejprestižnější soutěži starého kontinentu Eurolize. O slovo se však hlásí také oba brněnské celky, které si vybojovaly účast ve vyřazovacích bojích EuroCupu.

ZVVZ USK Praha

Pražanky loni v domácím prostředí na Královce ve Final Four Euroligy obsadily nepopulární čtvrtou příčku a v letošním ročníku by rády vystoupaly na medailové pozice. Euroligovou sezonu rozjely svěřenkyně Natálie Hejkové ve velkém stylu a s bilancí šesti výher a jediné porážky vévodí tabulce skupiny B.

Veronika Voráčková a spol. letos s výrazněji obměněným kádrem působí svěžím a kompaktním dojmem. Jejich velkou devizou je alternace na více pozicích, kdy se dokázaly vyrovnat například i s delší absencí kapitánky Teji Oblakové. Vnitřní síla týmu se ukázala například i v posledním domácím klání s tureckým Mersinem. V průběhu utkání Pražanky dlouho ztrácely, přesto utkání nakonec dokázaly v dramatické koncovce zlomit ve svůj prospěch.

Dosavadní výsledky ZVVZ USK Praha v Eurolize

ZVVZ USK Praha – Basket Landes 85:63

BC Polkowice – ZVVZ USK Praha 75:68

UNI Györ – ZVVZ USK Praha 64:83

Perfumerias Avenida – ZVVZ USK Praha 53:64

ZVVZ USK Praha – ESB Villeneuve 74:63

Virtus Boloňa – ZVVZ USK Praha 69:90

ZVVZ USK Praha – CBK Mersin 71:67

María Conde z USK Praha útočí na koš Mersinu v utkání Euroligy
Foto: Luděk Šipla

Žabiny Brno

Zápasy brněnských Žabin v letošní základní skupině EuroCupu, to byl doslova festival vyrovnaných koncovek, z nichž dvě došly až do prodloužení. Tým Viktora Pruši bral nakonec tři výhry a stejný počet porážek.

V důležitém závěrečném skupinovém klání zvítězil tým z metropole jižní Moravy na půdě favorita celé skupiny, francouzského Flammes Carolo, čímž jej odsunul až na třetí příčku v tabulce a zajistil si tak pro další fázi „snadnějšího“ soupeře.

Do play-off tak Petra Záplatová a spol. postupují ze druhého místa a v dalším kole narazí na věhlasný turecký Besiktas Istanbul. Dokáží Brňanky skolit dalšího silného soka a jejich pohárové putování tak bude pokračovat? První utkání se odehraje na Rosničce 13. nebo 14. prosince, odveta v Turecku je na programu 20. či 21. prosince.

„Jsem přesvědčený, že nás čekají dvě další zajímavé bitvy, ve kterých budeme zase připraveni. Jdeme do nich s jednoznačným cílem zopakovat Top 16 z předminulého roku. Troufám si říct, že tento tým je schopný porazit víceméně každého soupeře v EuroCupu. A přesně to budeme chtít ukázat i v následujícím dvojzápase,“ řekl pro klubový web kouč Žabin Viktor Pruša.

Výsledky Žabin v základní skupině EuroCupu

Žabiny Brno – Cadi La Seu 76:82 po prodloužení

Eleftheria – Žabiny Brno 70:68

Žabiny Brno – Flammes Carolo 76:70 po prodloužení

Cadi La Seu – Žabiny Brno 69:66

Žabiny Brno – Eleftheria 93:45

Flammes Carolo – Žabiny Brno 70:74

Nikolina Knežević z Žabin pálí na koš v eurocupovém klání proti Flammes Carolo
Foto: Žabiny Brno

KP TANY Brno

Stejně jako Žabiny, i jejich městský arcirival KP zapsal ve své eurocupové skupině bilanci 3-3 a obsadil v ní druhé místo. Poprvé ve své historii – a při deváté účasti – tak i druhý brněnský tým slaví premiérový postup do play-off. V posledním utkání skupinové fáze doma Karolína Šotolová a spol. rozdrtily tureckou Antalyu o osmatřicet bodů. Soupeřkám nepomohlo ani 35 bodů někdejší hvězdy WNBA Kelsey Boneové. Brno hrálo v ohromné euforii, trefovalo těžké střely a s jeho smrtícími brejky si Turkyně nevěděly rady.

V dalším kole se Brňanky střetnou s francouzským Montpellierem. Úvodní zápas v Brně je na programu 13. nebo 14. prosince, odveta ve Francii pak 20. nebo 21. prosince.

„Pikantní je, že v Montpellier hrávala naše trenérka Marcela Krämer. Francouzské týmy jsou všeobecně velmi silné, ale my jsme povzbuzeni historickým postupem do play-off a svou kůži neprodáme lacino,“ prohlásil generální KP TANY Brno Richard Foltýn.

Výsledky KP TANY Brno v základní skupině EuroCupu

Grengewald Hueschtert – KP TANY Brno 59:76

KP TANY Brno – Bourges 59:70

Antalya 07 – KP TANY Brno 79:77

KP TANY Brno – Grengewald Hueschtert 95:59

Bourges – KP TANY Brno 86:51

KP TANY Brno – Antalya 07 101:63

Levhartice Chomutov

Posledním tuzemským zástupcem v Evropském poháru basketbalistek byl Chomutov. Tým Pavla Staňka nedokázal zvítězit ani v jednom utkání, ale především před zraky svých fanoušků dokázal s favority držet krok a svést s nimi velmi interesantní bitvy.

Italské Sassari, španělské Estudiantes i maďarský Szekszárd se na severu Čech na výhry nadřely, Kateřina Bartoňová a spol. ovšem sladkým triumfem v druhé nejprestižnější evropské soutěži odměněny nebyly. S bilancí 0-6 tak obsadily poslední místo v tabulce a do vyřazovacích bojů se nepodívají…

Výsledky Levhartic v základní skupině EuroCupu

Szekszárd – Levhartice Chomutov 76:65

Levhartice Chomutov – Sassari 70:80

Levhartice Chomutov – Estudiantes 66:70

Levhartice Chomutov – Szekszárd 89:95

Sassari – Levhartice Chomutov 88:65

Estudiantes – Levhartice Chomutov 101:80

Valentýna Kadlecová z Chomutova najíždí do koše v zápase EuroCupu proti Szekszárdu
Foto: Levhartice Chomutov

Foto: Bohuslav Stloukal