KomentářeNovinky

Federální pohár: Zkompletuje Opava hattrick?

Federální pohár napíše v pátek a v sobotu v Levicích své další pokračování. Tentokrát se potkají v rámci Final Four čtyři finalisté loňské sezony Kooperativa NBL a Niké SBL. Titul z prvních dvou ročníků Federálního poháru obhajuje český mistr z Opavy. Podaří se mu na horké levické půdě zvednout trofej nad hlavu i potřetí? Sledujte buďto v levické hale, nebo na ČT Sport Plus a Joj Šport!

Komárno – Opava (17:00)

Slezané jsou před prvním semifinále favority. Nejen proto, že obhajují zlato, ale zejména z důvodu, že v jejich týmu proběhlo přes léto minimum změn. Američana Carla nahradil širší člen reprezentace Šimon Puršl z Brna a na hostování do Ostravy odešel málo vytěžovaný Jan Mička. Toť výčet opavských novinek. Opava každoročně ve Federálním poháru těžila ze sehranosti, tým vedený generálem Šiřinou by spolu mohl hrát i poslepu. Opava má v přípravě za sebou dva přátelské zápasy, s Gliwicemi dvakrát vyhrála, zatímco doma podlehla Wroclawi.

To v týmu slovenského finalisty z Komárna proběhlo změn opravdu hodně. Odešel úspěšný kouč Jovanovič, jehož nahradil defenzivní specialista Krunoslav Krajnovič. Ten slovenskou ligu velmi dobře zná, vždyť na jaře vedl Prievidzu (už podruhé), předtím Lučenec nebo Spišskou Novou Ves. Ze stříbrného kádru zůstali na jižním Slovensku z opor jen pivot Markovič a Slováci Volárik s Danieličem. Trenér Krajnovič si z Prievidze přivábil podkošového Kanaďana Walkera. Zajímavým úlovkem je i bývalý mládežnický reprezentant Izraele Ebo, dále pivot Obukwelu, či střelec Williams. Mozaiku doplňuje dobrý střelec z dálky Juraj Páleník ze Slavie Praha. Komárno zatím odehrálo tři přípravné duely, z nichž vysoko porazilo druholigový maďarský Óbuda Kaszások o 37 bodů a Vídeň Timberwolves o 28. Porážka přišla až s finalistou Alpe Adria Cupu BC Vídeň (76-84).

Grafika: Lukáš Droppan

Řekli před utkáním:

Petr Czudek (trenér Opavy): “Já bych byl radši, kdyby se poháru zůčastnilo více týmů, podobně jako minulé roky. V každém případě chci poděkovat Lacovi Garajovi, který se snaží obnovit federální souboje. Já bych se při určitém formátu nebránil ani společné federální lize. Co se týká nadcházejícího dvojzápasu – my jdeme do každého utkání naplno. I když je třeba jen přípravné. To znamená, že letos chceme Federální pohár znovu vyhrát.”

Krunoslav Krajnovič (trenér Komárna): “Každý turnaj, v němž jde o trofej, má význam. Všichni se už těšíme, že si zahrajeme proti kvalitním soupeřům. Začínáme proti mistrovi ČR – Opavě, což je velmi silný soupeř. Ačkoli jsou protagonisté v trochu jiné fázi přípravy, věřím, že všechny duely budou mít velkou kvalitu.”

Tip: Opava

Patrioti Levice – BK ARMEX Děčín (19:30)

Pokud Patrioti zvítězí, zopakují si loňské finále Federálního poháru, v němž doma těsně podlehli Opavě. Svěřenci kouče Madzina si loni vydobyli renomé v pohárové Evropě. Nejprve postoupili až do finále kvalifikace o LM v Malaze, aby později postoupili i ze základní skupiny Fiba Europe Cupu. Z loňského úspěšného kádru, který dokázal v FE Cupu zdolat i silný Hapoel Haifa a obhájil zlato v SBL, zůstala slovenská kostra. Uvidíme i tentokrát Abrháma, Bojanovského, Kovače (dvojí občanství) a kapitána Bachana, stejně jako i MVP loňské finálové série Draška Kněževiče. Za ostrostřelce Lapornika klub přivábil na pozici shooting guarda Jalena Adawaye (jenž na sebe upozornil 34 body v přípravě proti Brnu), dále pivota Howarda z rakouské ligy a nejnověji power forwarda Wheelera z NCAA. Rozehrávku vedle Kněževiče obstará finský reprezentant Kaukiainen. Uvidíme, jak se povedlo trenérům zapracovat posily. Patrioti zatím v přípravě zapsali dvě výhry (Zalakeramia a Brno) a porážku (Brno). Levice jsou doma favoritem, ale všichni ví, že Válečníci jsou vždy tvrdým protivníkem…

Na Jalena Adawaye budou Levice hodně spoléhat
Foto: Lukáš Droppan

Děčín oproti loňské sezoně oslabil o ostrostřelce Ty Nicholse, jenž dokázala sám rozhodovat těžké zápasy. Mimo Děčín je i rozehrávač Jansa. Dále na severu čech neuvidíme ani pivoty Josipoviče a Brunera. Náhrada pod koš přišla z Královských sokolů v podobě veterána Šturanoviče. Za Nicholse se poté bude chtít ukázat Američan Cubbage, jenž patřil k nejlepším střelcům třetí německé ligy. Rotace kouče Grepla se zúžila, ale Válečníci už mnohokrát ukázali, že mohou zvítězit díky své bojovnosti prakticky nad kýmkoli. Jejich obrana a tvrdost je pověstná, takže “žlutozelené” čeká těžká šichta. Pro Děčín bude v semifinále alfou a omegou hra MVP základní části NBL Waltona. V tomto ohledu musíme poznamenat, že bude zajímavé sledovat, jaký metr nastaví rozhodčí. Walton totiž občas míval problémy s útočnými fauly při svých průnicích.

Řekli před utkáním:

Michal Madzin (trenér Levic): “Pro diváky je Federálním pohár v letošní podobě velkým lákadlem. Na jednom místě se utkají všichni finalisté obou zemí. Soutěž vnímáme tak, že odehrajeme dva velmi kvalitní zápasy, které nám pomohou sehrát se. Určitě zabojujeme o celkové prvenství!”

Tomáš Grepl (trenér Děčína): “Federální pohár nastavil v předchozích letech laťku hodně vysoko. My jsme si loni stříbrem v KNBL zajistili účast na tomto prestižním poháru. Doufám, že budeme dobře reprezentovat český basket a popereme se o co nejlepší výsledek.”