KomentářeNovinky

Víme první, kdo bude nový trenér reprezentace!

Éra Ronena Ginzburga na lavičce české basketbalové reprezentace skončila. Izraelský kouč s českým pasem působil v pozici hlavního lodivoda předlouhých deset let. Letos, po vypršení smlouvy, přišel čas na změnu. Máme pro vás jako první z českých médií jméno Ginzburgova nástupce. Ten povede Lvy v srpnové předkvalifikaci na OH v Paříži. Čtěte proto dál!

Ronenu Ginzburgovi se sluší poděkovat za jeho dobrou práci. S reprezentačním týmem dokázal to, co jeho předchůdci nikoli. Po zpackaném Eurobasketu 2017 se mužstvo zvedlo a o rok později oslavilo v Pardubicích postup na Mistrovství světa. A na Mundialu v Číně Češi překvapili všechny, když došli až do čtvrtfinále, kde po velkém boji padli a Austrálií 70-82. Skvělé české výkony i pohledné akce korunovalo šesté místo, tedy o příčku výše, než skončil gigant z USA!

Parta kolem Tomáše Satoranského a Jana Veselého neřekla poslední slovo a o dva roky později zvládla olympijskou kvalifikaci v Kanadě: Proti silným soupeřům z Turecka, Řecka a domácí Kanady! V Tokiu sice Češi nepostoupili z přetěžké základní skupiny (USA, Francie), kde porazili pouze Írán, ale rozhodně nebyli jen do počtu.

Senzační výhra proti Kanadě

Loni na domácím Eurobasketu se při zranění Satoranského Lvi hledali. Nakonec s největší hvězdou v sestavě porazili v klíčovém duelu o postup Izrael a pravou tvář ukázali i v osmifinále s mega silnými Řeky (v čele s Antetokounmpem). V Berlíně sice pouť Čechů skončila právě v prvním kole play off. Příliš však nechybělo a skalp silného soupeře visel v české kabině. Pokud něco trenér Ginzburg dokázal, tak “nakazit” Lvy vítěznou mentalitou. Později si sice vysloužil kritiku za nepovolávání některých hráčů, či špatný cit pro střídání (Krejčí na Eurobasketu atd.), ale tak už to ve sportu bývá… Děkujeme za všechno, trenére!

Přichází španělský odborník

A pokud jste dočetli až sem konečně přichází čas pro odtajnění Ginzburgova nástupce. Novým koučem české reprezentace bude v Diego Ocampo. Sedmačtyřicetiletý trenér vedl v minulosti v ACB lize například Jovetut, Murcii, Estudiantes či Zaragozu. V předminulé sezoně trénoval bundesligový Frankfurt a loni si odskočil do španělské třetí ligy do Tizony, s níž postoupil do druhé ligy.

Ocampo působil také pět sezon (2009 – 2014) jako asistent trenéra Cajasolu Sevilla, odkud se zná s Tomášem Satoranským a Ondřejem Balvínem. Dva roky se v Seville “učil” od trenérské legendy Aita Garcíi Renesese. Podle našich informací CZ.Basketball Renesese (nyní trenéra Girony) také oslovil, ale šestasedmdesátiletý matador nabídku vést českou reprezentaci (také kvůli četnému dalekému cestování) odmítl. V Zaragoze Ocampo před třemi lety pro změnu několik měsíců vedl Víta Krejčího, momentálně jediného Čecha v NBA.

Asistenty nového hlavního trenéra budou Španěl Lluis Riera a ústecký kormidelník Jan Šotnar. Post generálního manažera reprezentace pak obsadí Jiří Welsch. Přejeme Diegu Ocampovi mnoho štěstí v předkvalifikaci na OH i následné kvalifikaci na Eurobasket 2025, jakož i při zapracovávání mladých hráčů při očekávané generační obměně české reprezentace.

Edit: Trenér Diego Ocampo dnes zároveň nominoval na srpnovou předkvalifikaci. Bohužel v nominaci chybí Tomáš Satoranský, jehož kotník zraněný před loňským Eurobasketem, není stále stoprocentní. Neuvidíme ani Davida Jelínka, Jana Veselého, Patrika Audu a Ondřeje Balvína, což je (u posledních třech jmenovaných) citelné podkošové oslabení.

Grafika: CZ.Basketball