KomentářeNovinky

1. liga: Vzepřou se Svitavy a Litoměřice semifinálovým predikcím?

Dnes od 19 hodin vypuknou semifinálové duely v 1. lize. Favority jsou Jindřichův Hradec a Královští sokoli, ale ani Litoměřice a ani Svitavy jistě neprodají v sériích na dva vítězné zápasy svou kůži lacino.

Královští sokoli vs. Slavoj Litoměřice

Velmi zajímavý souboj nabídne semifinále mezi Královskými sokoly a Litoměřicemi. Favoritem je samozřejmě východočeský celek, jenž sní o návratu do KNBL. Slavoj ale sokoly letos dokázal porazit a ve formě hraje i v play off. Budou to zápasy, v nichž se střetne nejlepší ofenziva 1. ligy s nejlepší obranou. Královští sokoli v průměru kosí soupeře 94.3 body, zatímco Litoměřice inkasují jen 75.5 bodů na utkání. Svěřenci hrajícího trenéra Stamenkoviče mají bez diskuze nejširší opěrnou rotaci, čítající až 10 hráčů. Zároveň je to tým velmi zkušený – ať už kvůli trojici Jelínek – Sedmák – Stamenkovič, tak i díky Dlugošovi či Welschovi.

Litoměřice sází na ústecké pomocníky Karlovského s Haiblíkem, na jaře se do výtečné formy rozehrál i další křídelník Maděra. Takže klíčovou otázkou pro Slavoj je, zda do semifinále zasáhne čtvrtý důležitý muž týmu – rozehrávač Tadeáš Slowiak (16.7 bodů, 6.2 doskoků a 3 asistence na utkání). Právě Slowiaka neuvolnil Děčín na čtvrtfinálová klání s Opavou B, i tak ale Severočeši vydřeli postup. Velmi důležité body a doskoky sbíral v posledních duelech i pivot Grunt. Královští sokoli nejspíš postoupí, nicméně v predikcích této série je opravdu alfou a omegou, jestli naskočí Slowiak.

Match-up: Sedmák vs. Karlovský

Letošní vzájemné zápasy: 1-1

Tip: Královští sokoli 2-0

Termíny: 5.4., 7.4. a 10.4.

GBA Lions Jindřichův Hradec vs. Tuři Svitavy

Druhé semifinále je papírově ještě vyrovnanější. Lions se natrápili na postup proti rezervě Pardubic až ve třetím zápase (když první dva byly vzácně vyrovnané), zatímco Svitavy celkem jednoznačně přehrály nebezpečný Sokol Pražský 2-0. Velezkušená sestava Turů v čele s Markem, Slezákem a Novákem si dělá zálusk na finále 1. ligy. Proti stojí atletičtí Lions, kterým však minimálně v pátečním zápase bude chybět Tomáš Valentíny.

Jihočeši letos v obou dosavadních letošních kláních Tury porazili, byť zejména to první bylo opravdu vyrovnané (101-97). V odvetě na Střelnici však oba týmy šetřily řadu opor, takže výsledek 88-77 pro GBA nemá zcela vypovídající hodnotu. Svitavy začaly s příchodem play off svědomitěji bránit a jejich ofenziva je výborná, o tom nemůže být sporu. Rozhodovat budou tedy detaily – jako například o téměř pět procentních bodů lepší sezónní úspěšnost trojek Lions. Ti mají určitě širší rotaci (Jansa, Kábrt, Mička, Vondra, Kheil, Karasov aj.) a i výhoda domácího prostředí (vzhledem k oběma aktivně fandícím fanouškovským táborům) byl je měla dotlačit do vysněného finále.

Match-up: Kábrt vs. Novák

Letošní vzájemné zápasy: 2-0

Tip: Jindřichův Hradec 2-1

Termíny: 5.4., 7.4. a 10.4.