Federální pohárNovinky

Kolín vstoupil do Federálního poháru vítězstvím

Vysoká úspěšnost trojek a 29 proměněných trestných hodů zajistilo Kolínu vítězství v prvním duelu Federálního poháru nad Děčínem. Medvědi rozhodli o svém úspěchu ve druhé půli, jíž vyhráli o 14 bodů.

V prvním utkání v Kutné Hoře viděli diváci svižný basketbal. Děčín i Kolín se snažily o rychlý přechod do útoku a bodové konto obou narůstalo. Ve 12. minutě už Válečníci vedli 30-19. Činili se zejména Walton s Pomikálkem, kteří v té době produkovali půlku děčínských bodů. Kolín vrátila do zápasu série šestek, Lošonský v polovině 14. minuty snižoval už na 31-32. Kolínská převaha přidal na aktivitě v obraně celkovou šňůrou 19-4 se posadil do sedla (38-34). Zkušenější kolínská sestava si chodila pro fauly a z nich pramenily mračna šestek (19/23). V poločase svítilo na tabuli skóre 44-43 pro Medvědy, když posledním košem byla dlouhá dvojka děčínského Svobody.

Třetí desetiminutovku odšpuntoval devíti body kolínský křídelník Novotný a jeho tým už vedl 53-45. Děčín se v první polovině této část potýkal s nepřesnostmi v ofenzivě. Navíc playmaker a nejlepší střelec Walton měl v té době čtyři osobní chyby. Třetí perioda moc krásy nenabídla, ale Kolín v ní navýšil vedení na 63-55. Postupem závěrečné části už se se čtyřmi fauly potýkali i Nichols s Pomikálkem a za Kolín Slavinskas. AJ Walton nakonec zápas nedohrál pro pět osobních chyb. Kolín dokráčel k výhře i bez zraněného kapitána Číže, jenž si přivodil lehký výron. Pod triumf 86-71 se podepsalo i 11 kolínských trojek (z 22 pokusů), stejně tak jako 29 proměněných šestek.

Grepl: Musíme být chytřejší

Adam Konvalinka (trenér Kolína): “Začátek z naší strany byl strašně rozpačitý. Utkání bylo nervózní co se týká nějakých zákroků, diskuzí s rozhodčími. Nakonec si myslím, že utkání částečně rozhodla chladná hlava, že jsme se nenechali vyprovokovat. Druhý důležitý faktor byla obrana, kdy jsme ve druhém poločase inkasovali jen 28 bodů, což je skvělé. Co se týká zranění Adama Číže, tak mu podklouzla noha, nemělo by to (kotník) být nic vážného. Uvidíme, jaké to bude mít ráno. Slavinskas i Šiška ukázali, proč k nám přišli, oba jsou to zkušení borci. Oba pomohou zejména na obranných polovinách, kde míval Kolín vždy problémy. Nebudeme muset nutně spoléhat na to, že soupeře přestřílíme.”

Tomáš Grepl (trenér Děčína): “My jsme začali dobře, 15 minut jsme vedli, poločas byl vyrovnaný. Kolín pak ale ukázal, proč patří v posledních dvou sezonách do první šestky NBL. My jsme se zatím v přípravě s takto kvalitním týmem nepotkali. Pro nás to tedy byl velmi poučný zápas, protože toto nás bude čekat v NBL. Důvodů porážky je více, jak náš obranný doskok, tak špatná volba střeleckých pozic ve druhém poločase. Také jsme byli nedisciplinovaní, sudí nám odpískali tuším o 15 faulů více, než Kolínu. Musíme zapracovat na chytřejší hře. Čekají nás ale další dva zápasy se slovenskými soupeři, bude to zajímavá konfrontace obou lig. Levice i Spišská mají řadu nových hráčů, takže se na jejich zápas nyní podíváme a budeme moudřejší.”

Pomikálek: Proti Šíšovi jako na tréninku

Filip Novotný (křídlo Kolína): “Jsem rád, že jsme pod novým trenérem první zápas Fed. poháru zvládli. Má role v Kolíně je podobná jako loni, když jsem volný, musím střílet. Jsem rád, že jsem ve třetí čtvrtině pomohl tým nakopnout. My musíme dobře zregenerovat, zítra hrajeme další zápas. Co se týká přípravy, pod trenérem Konvalinkou trénujeme více intenzivně. Hrajeme více 5 na 5, je to soutěživější a více bojujeme. Ondra Šiška do týmu zapadl výborně jak v kabině, tak na hřišti, je radost si zahrát s takto zkušeným borcem.

Tomáš Pomikálek (power forward Děčína): “Měli jsme super začátek, trefili jsme pár trojek, což nás drželo. Pak jsme ale přešli do ”sobeckého módu”, každý si chtěl něco zkusit, což přestalo fungovat. Pak jsme se nechali trochu vyprovokovat a Kolín házel za poločas snad 23 šestek. Debaty s arbitry nás rozhodily. Ve druhé půli jsme nedali pár lehkých košů, plus když má někdo čtyři fauly, musí se umět ovládnout. To se bohužel nepovedlo AJ Waltonovi, dostal technickou a dohrál s pátým faulem. A hra proti Šíšovi? My jsme spolu hráli tak dlouho, že jsem měl dnes místy pocit, že hrajeme proti sobě jen na tréninku. Mám zkrátka pořád pocit, že patří k nám.”

BC Geosan Kolín – BK ARMEX Děčín 86:71 (17:23, 27:20, 19:12, 23:16)

Body: Mareš 14, Slavinskas 13, Šiška 12 (7d), Lošonský 10, Novotný 10, Petráš 9 (8d), Dlugoš 8, Jelínek 5, Merta 3, Číž 2 – Walton 16, Pomikálek 15, Svoboda 10 (8d), Nichols 8, Kroutil 6, Mach 5, Macháč 3, Rozsypal 3, Žikla 3, Josipovič 2 (6d)

Doskoky: 41 – 42

Trojky: 11/22 – 6/25

TH: 29/37 – 15/22

Ztráty: 17 – 13

Fauly: 22 – 28