Novinky

Tři české týmy vstupují do pohárové Evropy

Dnes jsou na programu čtyři duely Alpe Adria Cupu, v nichž se představí tři české týmy a také slovenské Levice. Do prestižní Lize mistrů navíc dnes začíná svou pouť český šampion ERA Basketball Nymburk.

Mistr přivítá v pražské hale Královka od 18:30 (Nova Sport) německý Brose Bamberg, s nímž má z minulé sezony nevyřízené účty. Dvakrát s ním totiž v základní skupině prohrál a do play off nepostoupil. Němci dost proměnili kádr a také trenéra. Mužstvo nyní vede dobře známý bývalý kouč Antwerp (s nimiž se Nymburk loni také utkal) Roel Moors.

Oproti loňsku jsou pryč například guardi Rice (MVP sezony), Hickman I Zizis, kteří patřili mezi výrazné opory Bamberku v minulé sezoně. Nymburk však také nezahálel a vedle povedené přípravy s novými tvářemi v čele se Zachem Hankinsem vysoko zdolal všechny tři soupeře v Kooperativa NBL. Podle bookmakerů sázkových kanceláří je dnes mírným favoritem.

„Kvůli tomuhle jsme všichni do Nymburka přišli. Je to soutěž nejvyšší úrovně. A já chci dokázat, že na to mám a hlavně pomoci týmu k úspěchu. Jsem trochu nervózní, protože úplně nevím, co čekat, ale především se hrozně těším,“ těší se pivot Zach Hankins, jehož stránky LM zařadili mezi TOP 10 hráčů, na něž se mají fanoušci při sledování soutěže nejvíce zaměřit.

„Minulou sezonu se postoupit nepovedlo, takže tuto sezonu chceme určitě postoupit. Máme na to dobře poskládaný tým, kombinujeme mladé i zkušené hráče. Věříme, že nám to vyjde a že můžeme dojít ještě někam dál. Nejsilnější bude určitě Tenerife, to je favorit na první místo. Také známe Bamberg, který hodně obměnil tým, ale i tak bude spolu s Tenerife favoritem na postup. My ale také chceme být co nejvýše,“ prohlásil pro klubový web pivot Martin Peterka.

Dvakrát proti Rakušanům

Do Rakouska se v rámci Alpe Adria Cupu se vydaly další české týmy – Děčín a Pardubice. Oba jsou proti Grazu, resp. Klosterneuburgu lehkými favority. Severočeši cestovali do Štýrského Hradce již včera a chtějí navázat na ani ne tři týdny starý triumf nad Grazem z domácího kolbiště (79:64). Utkání startuje v 19:00.

„Čeká nás utkání Alpe Adria Cupu ve Štýrském Hradci, a po našem velmi špatném výkonu proti Opavě jsme rádi, že hrajeme hned ve středu další zápas. Chceme zlepšit obrannou činnost a zapracovat na efektivitě v útoku. Graz má zkušený tým, který je v domácím prostředí nepříjemný, ale chceme v tomto zápase uspět,“ nechal se slyšet lodivod Děčína Tomáš Grepl.

Pro Pardubice je to první kontakt s Alpe Adria Cupem a Beksa by ráda navázala na dvě ligové domácí výhry proti Brnu a Ostravě. Spoléhat bude na obrozeného rozehrávače Tomáše Vyorala, jenž proti Brnu zaznamenal užitečnost 39. Proti mužstvu z předměstí Vídně ji od 19h však nečeká nic lehkého, protože i silné Gliwice tam uspěly až po velkém boji 66:70. Ubránit Beksa musí zejména opory Miletiče s Bavčičem.

Adam Konvalinka, pardubický asistent k dnešnímu klání poznamenal: „Klosterneuburg v rakouské lize dosud neprohrál a v Aple Adria Cupu prohrál jen těsně s Gliwicemi, což je silný soupeř. Nečeká nás tedy nic lehkého, ale jedeme vyhrát. Pro nás se jedná o první utkání v evropském poháru, zároveň si díky tomu udržíme zápasový rytmus středa – sobota. Určitě se opět chceme prezentovat kolektivním výkonem, podpořeným vysokým počtem asistencí, což nás zdobilo v předchozích dvou domácích utkáních v Kooperativa NBL.

Tomáš Vyoral řídí hru Beksy proti NH Ostrava
Tomáš Vyoral řídí hru Beksy proti NH Ostrava
Foto: Facebook BK Pardubice, Milan Kříček

Do boje jde i Opava

Slezané po loňské anabázi v Lize Mistrů, kterou zakončili bilancí 2-12, si letos vyzkouší pro změnu Alpe Adria Cup. Doma je v premiéře čeká loňský šampion z Körmendu, který však letošní sezonu bude v tomto poháru dávat více příležitostí mladým hráčům. Dokladem toho byla úvodní porážka Maďarů v Šenčuru o 20 bodů.

Opava je herně v pohodě, v lize vyhrála všechny tři mače, takže jediné, co kouči Czudkovi přidělává starosti, je zdravotní stav hráčů. Mimo hru jsou pro dnešek opět Klečka se Zbránkem, takže dostanou více příležitostí mladíci v čele s Lukášem Bukovjanem, jenž odehrál dobré party v NBL s Královskými sokoly i v Děčíně. Je samozřejmě otázkou (vzhledem k výše uvedenému), proti kolika dorostencům hostí dnes Opava nastoupí. Moudřejší budeme v 18:00.

Mladíci z Körmendu na předzápasovém tréninku v Opavě
Mladíci z Körmendu na předzápasovém tréninku v Opavě
Foto: Facebook Egis Körmend

Do Rakouska se dnes vydávají i slovenské Levice, jež v sobotu poprvé okusily radost výhry v SBL. Dnes je od 18:30 čeká vicemistr země na Dunaji Swans Gmünden, který přes 14 dny například v AAC zdolal Brno. Patrioti jsou kompletní, tedy už i s kapitánem Šimonem Krajčovičem, jenž se postupně dostává do formy.

„Dlhú cestu absolvujeme povzbudení výhrou v lige. Verím, že nám to pomôže byť ešte viac nabudení, no aj dostatočne uvoľnení a sebavedomí. Hráme však proti tímu, ktorý ešte v tejto sezóne neprehral, čo značí, že nás čaká náročná úloha,” konstatoval trenér Levic Michal Madzin.

Slovenské a české týmy v Alpe Adria Cupu mají dosud souhrnnou bilanci dvou výher a jedné porážky (počítáno bez zápasu Děčín – Ústí, v němž zvítězily Pandy 67:74).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *