Federální pohárRozhovory

Federální pohár: Zpovídáme aktéry skupiny B

V rámci našich předturnajových rozhovorů pokračujeme skupinou B. Své odpovědi na naše otázky nám zaslal trenér pořadatele této základní skupiny – BK ARMEX Děčín – Tomáš Grepl. Dále si budete moci přečíst názory manažera USK Praha Michala Šoba a v neposlední řadě také trenéra BC Prievidza Maroše Helmecyho.

Grepl: Hráči musí na hřišti nechat vždy všechno

V přípravě se zatím střídavě výhry s porážkami. Co vám zatím zápasy ukázaly a kteří z mladých hráčů se vám zatím jeví v dobrém světle?

Přípravné zápasy jsou pro nácvik, zapracování a zkoušení všech možných variant. Především naši mladí hráči potřebují co nejvíc hrát, neboť za rok a půl neodehráli žádný soutěžní zápas v nižších soutěžích, kde by měli mít podstatnější role… Proto letos hrajeme zápasů o něco více, a mladíci hrají přípravy i za své prvoligové týmy. Jak už to u mladých bývá, kluci mají výkonnostní výkyvy. Rozhodující ale bude pokrok, který jsou schopní udělat. U některých je už pokrok znatelnější, jiní potřebují zapracovat i na svém celkovém přístupu. Celkově jsme zatím ještě nebyli ani jednou kompletní, což je právě výborné pro zkoušení všech hráčů.

Ve skupině Fed. poháru si zahrajete doma s USK a Prievidzou. Sovy už nemají Sehnala a Prievidza bude vcelku neznámou. Jak se na pohár těšíte, co bude na soupeře platit a jaké v něm mate cíle?

Jsme rádi, že můžeme základní skupinu odehrát doma. Jako jediný český celek jsme se přihlásili k organizaci v této fázi, vedení to stojí hodně práce a úsilí, ale věřím, že i děčínští fanoušci jsou rádi. Je tu cítit velké natěšení na návštěvu basketu. Věříme, že situace dovolí chodit celou sezónu. Soupeře máme velmi zajímavé. USK neodešel jen Sehnal, pryč je zkušený Mareš, a také bude zajímavé, jak se projeví změna trenéra. Pro Federální pohár bude zajímavé, zda už budou mít zahraniční hráče (zatím klub ohlásil příchod rozehrávače Westa), ale i bez nich budou velmi kousaví… Prievidza má jádro mladých domácích hráčů, zatím potvrzené dva cizince a zkušeného Jašše. Zda se povede přicestovat i se třetím avizovaným zahraničním hráčem uvidíme.

Jaká bude nová éra bez srdcaře, kapitána a bijce Šimona Ježka? Podle mého názoru bude Šimon Válečníkům chybět možná více, než se může na první pohled zdát…

Každý hráč má svůj specifický přínos a Šimon nebyl kapitán náhodou. Silný kolektiv si ale musí umět poradit a až čas ukáže, jak se s novými rolemi jednotlivý členové týmu pasují. Budeme se snažit hrát basket s vášní a energií tak, jak to vždy oceňovali nároční děčínští fanoušci. Nač to bude mladému celku stačit, se uvidí. Pro mě je důležité, aby hráči vždy nechali na hřišti všechno.

Šob: Fuxa, Petružela a Macháč ukáží, co v nich je

Co říkáte na myšlenku oživení Federálního poháru a jak se vám zamlouvají soupeři v základní skupině?

Jsme za tuto myšlenku rádi. Uvidíme, co tento formát do budoucna přinese, ale je fajn, mít přípravná utkání před sezónou v nějakém garantovaném formátu. Díky tomu budeme hrát slušná čtyři utkání. V základní skupině bychom raději hráli dvakrát se slovenským týmem, ale z logiky věci to nejde. V této fázi příprav je těžké mluvit o síle soupeřů, spíše se každý tým koncentruje na své posuny ve výkonosti. Ani v rámci scoutingu se nebudeme na soupeře nikterak připravovat. Bude to spíš o nás, než soupeři. 

Odešly vám dvě výrazné opory (Sehnal s Marešem) a máte nového kouče. Bude mít nový kouč King nějakou dobu hájení? Jaké jsou vaše cíle pro nadcházející sezonu v NBL a ve Federálním poháru?

Ondra byl k odchodu do zahraničí profilován už od mládeže, takže pro nás to není situace, na kterou bychom nebyli připraveni. Ostatně Marek Vyroubal byl dlouhodobě připravován na to, že převezme kormidlo týmu po Ondrovi. V přípravě se mu daří tuto roli naplnit. Michal Mareš odešel za finanční nabídkou do Kolína, ale v USK Praha již byl dlouho a pro obě strany to bude nový impuls. Přijít o kapitána, není nikdy jednoduché a oba hráči nám samozřejmě budou chybět, protože jejich role a vliv v týmu byl velký. Žádnou dobu hájení jsme nikdy žádnému trenérovi nedávali. Josh přichází s trochu jiným konceptem hry, který by měl být více dynamický. Zatím jsme s jeho službami spokojení hlavně v oblasti, jak se věnuje mladým hráčům.

Manažer USK Praha i reprezentace ČR rozmlouvá s největší hvězdou Lvů Tomášem Satoranským
Foto: Archiv M. Šoba

Poslední utkání s vámi odehrál i Tomáš Kyzlink. Předpokládám, že byste jej rádi přitáhli do svých řad. Je to reálné? 

Tomáš u nás v létě trénuje pravidelně stejně tak další bývalí hráči USK Praha jako Tomáš Satoranský, Patrick Samoura, Jan Zídek, David Bohm nebo Ondra Balvín. Přes léto využívají Folimanku jako tréninkovou základnu, která je jim vždy otevřena. Nabídli jsme Kyzimu, že se k nám může připojit i do herní přípravy a on nabídku přijal. Nic víc zatím v plánu není.

Dost otázek vyvolává i pozice pivota za odchozího Proletu. Je na cestě nějaká posila i pro tento post, nebo to zkusíte s českým duem mladíků Petružela – Macháč?

Pro nás je tato otázka prozatím vyřešena. Na pozici pivota máme tři hráče, kteří prošli naším mládežnickým programem a kteří letos dostanou velkou šanci v podobě odpovědné role a velké porce minut. Pivoti dozrávají nejen herně později, ale nyní je čas, aby se herně postarali o tým sami bez pomoci cizinců. Filip Petružela, František Fuxa i Petr Macháč mají co nabídnout a v letošní sezóně by o tom měli přesvědčit i ostatní hráče KNBL.

Helmecy: Chceme hrát bojovný basketbal

Jak jste spokojen s dosavadními přestupy vašeho mužstva?

Zatial som spokojný s každým hráčom v tomto tíme. Až čas ukaže ako všetko zapadne do seba.

Jaké máte ambice ve Federálním poháru v Děčíně a co říkáte na konfrontaci s tradičními českými mužstvy USK a Děčínem?

Ja som velmi rád, že si zahráme s takými stalicami ako sú USK a Děčín. Veľmi ma teší, že sa budeme moct porovnať a verím, že každý jeden zápas nas posunie dopredu. Aj pre nas mladý tím to bude super skúsenosť.

Loni jste s podceňovaným týmem trápili ve čtvrtfinále play off Svit. Jaké máte ambice pro nadcházející sezonu SBL?

Ambície ostali rovnake. Ciel je hrať bojovný basketbal a dostať sa do play off.