Rozhovory

Majerčák: Prievidza má výbornou partu, která umí hrát basket

Prievidza zatím udivuje odborníky nebojácným týmovým basketbalem, který jí v SBL vynesl už tři výhry. Z týmových výkonů však vyčnívají zkušený Slovinec Vašl, Černohorec Bjeletič a teprve dvacetiletý Slovák Matej Majerčák. A právě s mládežnickým slovenským reprezentantem jsme pro vás připravili rozhovor.

Mateji, na úvod se vraťme ještě ke včerejšímu úspěšnému zápasu s Levicemi (76-75). Co rozhodlo derby?

Těžko říct, co rozhodlo. Bylo to o poslední střele zápasu. My jsme věděli, že pokud budeme hrát s Levicemi 40 minut vyrovnaně, tak na konci bude na ně větší tlak, než na nás. Oni byli nervóznější, to bylo dost důležité.

Myslíte, že Levice mají z Niké Arény komplex? Nevyhráli u vás už 19 zápasů za sebou a taková šňůra je málo vídaná…

Nemyslím si, že je to nějaký komplex. Přece jen, každý rok se střídají noví hráči, ať u nich, nebo u nás. Spíš bych řekl, že Prievidza má dlouhé roky kvalitní tým, který je doma velmi silný. To si ostatně pamatuju, když jsem ještě hrál za Spišskou. V Prievidzi se strašně těžko vyhrávalo. Jsem teď hlavně rád, že jsme i v této nelehké situaci udrželi tuto (pro nás) pěknou šňůru.

Lavička Prievidzi se raduje z koše při domácím utkání s Interem
Lavička Prievidzi se raduje z koše při domácím utkání s Interem

Prievidza dala šanci nám mladým

Mnoho odborníků překvapuje, jak se váš tým postupně zlepšuje a máte už tři výhry. Je pro tým jednodušší vstupovat do většiny duelů jako outsider?

Určitě se hraje lépe s pocitem, že nemáme co ztratit, že můžeme jen překvapit. Ale na to, že budeme ti outsideři, se nesmíme spoléhat celou sezonu. Díky několika výhrám si dovolím tvrdit, že už v některých dalších zápasech nebudeme těmi outsidery. Ukázali jsme soupeřům i expertům, že umíme hrát basket a pobít se o vítězství.

Jak se vám hraje pod novým hlavním trenérem Helmecym? Jak se jeho trenérská filozofie liší třeba od trenérů Krajinoviče nebo Bujana?

Zatím si velmi pochvaluji jak trenéra Helmecyho, tak asistenta Marka Batinu. A také celý tým – máme tu výbornou partu, hrajeme jeden pro druhého. Každý věří sobě, ale i spoluhráčům, což je důležité. Maroš Helmecy dělal asistenta trenéru Bujanovi i kouči Krajinovičovi. Myslím, že si od obou vzal to nejlepší a snaží se to využívat ve prospěch celého mužstva.

Trenér BC Prievidza Maroš Helmecy

Foto: Ladislav Szibilla
Trenér BC Prievidza Maroš Helmecy

Trojky jsou o hlavě

V dosavadním průběhu SBL zapisujete 17.1 bodů, 5.4 asistencí a téměř dva zisky na zápas. S užitečností 19 jste se rázem zařadil do TOP 10 hráčů celé ligy. Jaké to je, být ve 20 letech oporou Prievidze?

Určitě je to fajn pocit, avšak na druhou stranu i větší tlak. Velkou roli sehrál i fakt, že Prievidza snížila rozpočet a šanci jsme dostali my mladí Slováci. Nemáme tu taková velká jména, jako minulé roky, takže i to pomohlo. Já to neberu tak, že patřím mezi TOP 10 hráčů ligy. Na každé pozici jsou tu (v SBL) kvalitní hráči a čísla nejsou všechno. Čili i někdo, kdo má zatím horší čísla než já, může být platnější pro svůj tým, než jsem já pro Prievidzu.

Oproti minulé sezoně jste vylepšil zejména trojky z 26% na 40%. Jsou trojky činnost, jíž jste v létě nejvíce trénoval?

Paradoxně musím říct, že jsem střelbu trojek nějak více netrénoval. Bylo to dáno i tou situací okolo koronaviru, kdy bylo těžké se na jaře a v létě dostat do haly. Obecně se snažím střílet dost i na tréninku a myslím, že je to hodně o hlavě. Střílím s větším sebevědomím, než minulé roky. Víc si na trojky věřím a prostě to tam padá.

Možná rada pro mladší hráče: Jak si nastavit tu hlavu? Respektive jak jste získal sebevědomí k úspěšné exekuci trojek? Některým hráčům pomáhají různá mentální cvičení. Ve Spišské teď třeba mají externího mentálního kouče Milana Kalmancaie, jenž byl předtím pomocníkem trenérá Hojče i v Levicích…

Mám trenérovu důvěru a věří mi i moji spoluhráči, což je pro mě naprosto zásadní. Ale mentální kouč je určitě super “věc”.

Matej Majerčák a jeho top akce sezony 2019/20

Stále se zlepšovat

Ve zmíněné TOP 10 užitečnosti jste jediní dva Slováci s levickým Borisem Bojanovským. Myslíte, že díky menšímu množství cizinců může v průběhu soutěže proniknout do TOP 10 více Slováků?

Jistě je to i kvůli tomu, že v lize není tolik cizinců a Slováci dostali více prostoru. Například Boris Bojanovský už ale v předchozích sezonách ukázal, že patří mezi top pivoty v SBL. Já věřím, že si udržím svou laťku a budu ještě platnější pro svůj tým.

Kde se reálně vidíte za pět let? Jakou soutěž byste si rád zahrál?

To jsou těžké otázky. Já bych hlavně chtěl být zdravý a hrát profi basket i za pět let. Byl bych rád, kdyby se mi podařilo angažmá v nějaké kvalitnější lize. Ale nechci předbíhat. Je to o mně, musím na sobě makat a stále se zlepšovat. Potom věřím, že se mi to jednou podaří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *