KomentářeNovinky

Hradec pokořil Svitavy díky pivotům, Smažák vystřílel Snakes nečekanou výhru

Hit druhého kola 1. ligy ve Svitavách ovládl Hradec Králové. Triumfy brali také další dva favorité východu – Zlín a Brno U23. Druhou porážku se slabším soupeřem naopak nečekaně utrpěl Nový Jičín. Na západě zaujala vysoká porážka Plzně v Liberci, nebo těsný triumf Sokola Pražského.

Jednoznačný šlágr kola viděly tři stovky fanoušků ve svitavské hale na Střelnici. K jejich nelibosti si ale jejich Tuři s Hradcem Králové nechali příliš brzy ujet vlak a podlehli 83-95. Ještě v 9. minutě svítil na tabuli vyrovnaný stav 18-18, jenže Hradec pak nastřílel za jedenáct minut 43 bodů a vyšvihl se do komfortního vedení 61-43. Tou dobou řádila zejména trojice Roub – Sedmák – Dlugoš. Svitavy ještě pod taktovkou Nováka se Slezákem zvládly přirazit zkraje čtvrté desetiminutovky na 72-76, ale hosté pak šňůrou 8-0 definitivně rozhodli zápas. Hradec díky převaze na útočném doskoku (15-7) a minimu ztrát (7-16) vypálil o 19 střel z pole více, což v kombinaci s 21 body po ztrátách a 38 zpod koše rozhodlo. Pivoti Hradce Roub (28b za 23 minut) se Sedmákem (21b za 22 minut) zcela kralovali. Domácí matador Slezák se s 25 bdy snažil ze všech sil, ale ani on, ani Martin Novák (20b+8d) své mužstvo k obratu nedotáhli.

Snakes překvapili v Novém Jičíně

Nový Jičín zažil i podruhé v sezoně druhý poločas hrůzy. Svěřenci Davida Hájka nedokázali proti Snakes Ostrava udržet jedenáctibodový náskok z prvního poločasu (56-45) a v tom druhém inkasovali hrozivých 52 bodů. Snakes zaznamenali sedm ze svých šestnácti trojek ve třetím kvartálu a zásluhou sedmi bodů Lukáše Smažáka v řadě zkraje poslední periody rozhodli utkání. Právě syn trenéra Snakes si podmanil zápas s 29 body, 7 doskoky a 6 asistencemi. Dalších pět jeho spoluhráčů se zapsalo do statistik dvojciferným počtem bodů. Hosté přestříleli Nový Jičín zpoza oblouku 16-5 a své trojky pálili s obdivuhodnou úspěšností 47%. Tým okolo Václava Bujnocha má zkraje sezony o čem přemýšlet. Bývalý pivot Opavy (26b+12d) se sice spolu s dalším pivotem Svobodou (28b+7d) složili na 54 bodů Nového Jičína, ovšem valný efekt to nemělo.

Lukáš Bukovjan z Nového Jičína se snaží obejít Lukáše Smažáka ze Snakes - z výhry se radoval nakonec hostující hráč
Lukáš Bukovjan z Nového Jičína se snaží obejít Lukáše Smažáka ze Snakes – z výhry se radoval nakonec druhý jmenovaný

Další přesvědčivé vítězství 101-65 oslavili basketbalisté Zlína. Na jejich palubovce byla bez šance Olomouc. Ševci převyšovali Hanáky skoro ve všech činnostech, mj. vyhráli doskok 47-25 či úspěšnost dvojek 64-34. Cestu ke druhé výhře sezony Zlínu dláždilo pět dvojciferných střelců v čele s Hrabovským, jenž zvládl 21 bodů za pouhých 15 minut hry. Olomouc bude podle všeho letos znovu bojovat o holé přežití a na druhé porážce v sezoně nic nezměnil ani Jurka se 17 body.

I další nováček už vyhrál

Velké venkovní vítězství oslavili hráči nováčka NAPOS Vysoká nad Labem, když zdolali na Dukle Vividbooks Pardubice 76-72. Tým okolo Ondřeje Peterky si vybudoval náskok hned v první čtvrtině, jíž vyhrál 22-11 a ten posléze ještě navýšil. Pardubice se navzdory heroickému výkonu Adama Lukeše (36 bodů a 6 doskoků) nedokázaly přiblížit na méně, než čtyři body a zkušené jádro Vysoké si triumf ohlídala. Zápas byl plný nepřesností: Hosté pohrdly hned 20 trestnými hody, domácí pro změnu stříleli z pole s mizernou úspěšností 35%. NAPOS tlačila k první prvoligové výhře trojice zkušených – Šoula (17b) – Peterka (14b+13d) – Andres (14b+6a). Oba protagonisté mají po dvou kolech bilanci 1-1.

Vysoká nad Labem zvítězila na pardubické Dukle

Druhou porážku v sezoně utrpěla Opava B, která znovu bez zraněného Kryštofa Kavana doma podlehla Brnu U23 79-93. Vyrovnaný duel Jihomoravané “urvali” až dobrou obranou v poslední čtvrtině (19-11). Hosté byli o něco úspěšnější ve střelbě z pole (52-44) i na doskoku (43-34) a pod křídly Rychteckého (23b+8d) se Stránělem (15b+8d) a Půlpánem (11b+14a) zvítězili i ve druhém utkání tohoto ročníku. Slezany sytili Motyčka (16b) s Henzlem (14b).

Slowiak proti “svým”

Zajímavý zápas byl k vidění v Černošicích, kde své domácí duely hrává Radotín. V jeho dresu hostující (z Děčína) Tadeáš Slowiak se představil proti svým bývalým spoluhráčům z Litoměřic. Wolves posadily na koně trojky (zejména z rukou Randušky s Bělohradským), za dvanáct minut jich měli na kontě sedm a vedli 33-24. A jelikož se hosté na čtyři minuty bodově odmlčeli, odskočil s chutí hrající Radotín do poločasového vedení 45-31. Středočeši svůj náskok dále navyšovali, po 30 minutách vedli o 19 bodů. Hosté v poslední části využili domácího polevení a téměř se vrátili do utkání. Ke zdramatizování na méně, než šest bodů už jim nezbyl ale čas a síly. Výhru Radotína 84-78 řídil 24-bodový Tomáš Bělohradský, zmiňovaný Tadeáš Slowiak zapsal 10 bodů. Hosté se spoléhali na dvojici s double-doublem: Jan Maděru (15b+10d) a Pavla Grunta (14b+11d).

Polabí nedalo žádnou šanci béčku USK a rozdrtilo jej 97-59. Svěřenci trenéra Košaře vyhráli všechny periody, pálili z pole s fantastickou úspěšností 60% a potopili i 12 trojek. Mikyska (26b) s Kováčikem (18b+6a) se složili na 44 bodů svého mužstva. Střelecké impotenci mladých Sov (34% z pole) se vymykal pouze Palas s 19 body a střelbou 8/13. Oba soupeři mají nyní po dvou kolech bilanci 1-1.

Rysi ubránili Lokomotivu

Defenzivní lekci 79-60 v pátek udělil Liberec Plzni. Už v poločase bylo rozhodnuto, Severočeši vedli nad svým soupeřem 49-24. Pod konečným výsledkem se kromě dobré liberecké obrany podepsaly trojky (10-5), 11 minutých šestek Plzně i 21 ztrát. Trojkové kanonádě (Rysi stříleli z dálky se 40% úspěšností) veleli Kořínek (15b) s Příhonským (13b) – oba z dálky zacílili přesně třikrát. Za Lokomotivu se prosazoval Martin Mach se 14 body a 9 doskoky. I oba tyto týmy to mají po dvou kolech na západě 1-1.

Přestože favorizovaný Sokol Pražský začal v Chomutově výborně a vedl 11-0, musel o svou výhru 77-76 velmi tvrdě bojovat. Po dvou šestkách domácího Gareise šly oba celky 40 sekund před koncem čtvrté čtvrtiny do posledních ofenziv za vyrovnaného stavu 76-76. Ten přerušil o chvíli později jedním trestným hodem hostující Lilele. Po oddechovém času ale na limit hrající Levharti hloupě ztratili a jakkoli se jim podařilo tři sekundy před koncem balon vybojovat zpět, zoufalý pokus od půlky cíl nenašel. Daniel Zach potvrdil pověst střelce a vedl Sokol s 21 body k premiérovému vítězství v sezoně. Na to si naopak ještě budou muset počkat Levharti. V jejich dresu si připsal kariérní maximum v “národce” Vojtěch Čermák (19b).

Nejlepší střelec Chomutova Vojtěch Čermák v obležení sokolích obránců

Výsledky:

BK Opava B – Basket Brno U23 79-93 (Motyčka 16, Henzl 14 – Rychtecký 23, Stráněl 15)

BC Nový Jičín – Snakes Ostrava 87-97 (Svoboda 28, Bujnoch 26 – Smažák 29, Urbánek 15)

SKB Fastav Zlín – Basketbal Olomouc 101-65 (Hrabovský 21, Jedovnický 15, Müller 15 – Jurka 17, Srník 15)

Vividbooks Pardubice – BK NAPOS Vysoká nad Labem 72-76 (Lukeš 36, Svojanovský 12 – Šoula 17, Peterka 14, Andres 14)

Tuři Svitavy – BK GAPA Hradec Králové 83-95 (Slezák 25, Novák 20 – Roub 28, Sedmák 21)

BK LYNX Liberecko – BK Lokomotiva Plzeň 79-60 (Kořínek 15, Příhonský 13 – Mach 14, Honomichl 12, Jirák 12)

BK Levharti Chomutov – Sokol Pražský 76-77 (Čermák 19, Boyko 15 – Zach 21, Lilele 15)

Basketbal Polabí – USK Praha B 97-59 (Mikyska 26, Kováčik 18 – Palas 19, Kramosil 14)

Wolves Radotín – Slavoj Litoměřice 84-78 (Bělohradský 24, Randuška 12 – Maděra 15, Švabík 14, Grunt 14)