HOTKomentářeNovinky

1. liga: Slezák opět čaroval, Olomouc poprvé úspěšná

Pavel Slezák prožívá další vynikající podzim. Po bodové explozi v Pardubicích tentokrát svitavský ostrostřelec zatížil 36 body konto Zlína a Tuři slavili výhru. I další favorité východu byli o víkendu úspěšní, byť Hradec Králové se vcelku nadřel. Jediným bezvítězným celkem je 1. ligy Chomutov, neboť se poprvé v sezoně radovala Olomouc.

Tomáš Bohuslav se mohl stát hrdinou. Jeho Chomutov sice prohrával s Radotínem ještě minutu před koncem posledního dějství 67-76, avšak pak se vzchopil k velkému comebacku. Nejprve snížil trojkou Kovář a následně vystihl chybu v rozehrávce Wolves Morávek (72-76). Radotín sice ještě odtáhl zásluhou mládežnického reprezentanta Dostála, aby na druhé stráně následně potopil trojku Bohuslav (75-78). Stejný Levhart získal i důležitý obranný doskok a Wolves pak faulovali jeho kolegu Boyka. Ukrajinský křídelník ale proměnil pouze jednu šestku a duel dospěl do úplného finále. Radotínský Černý ale pokazil přihrávku a Levharti dostali v posledních pěti vteřinách ještě jeden pokus. Bohuslav zkusil trojku s klaksonem, byl při ní faulován a za stavu 76-78 zněla zápasová matematika jasně. Chomutovské křídlo ale k nelibosti fanoušků zamířilo přesně jen jednou a Wolves si do Prahy odvezli nejtěsnější triumf 78-77. Lídrem Severočechů byl s 20 body a 8 doskoky Kovář, Radotín spoléhal na kapitána Randušku (19b).

Konec nováčkovy neporazitelnosti

Nováček CZ.ACADEMY tvrdě narazil v Plzni (59-97) a přišel o svou dosavadní neporazitelnost. Kolektivně hrající Lokomotiva (30 asistencí) přehrála mladé naděje zpod koše 56-26. V týmu kouče Lejska bylo k vidění šest dvojciferných střelců v čele s 19-bodovým Martinem Davidem. Západočeši oslavili čtvrté vítězství v sezoně a vyhřívají se na druhém místě tabulky (o skóre za Libercem). CZ.ACADEMY poztrácela 31 balonů a jejím nejlepším šutérem byl Jakub Křišťan (18b).

Právě Liberec je druhým mužstvem západu se čtyřmi zářezy na pažbě. Svěřenci trenéra Bohunického bez problémů porazili oslabené (bez Kotáska, Mikysky a Kováčika) Polabí 94-69. Severočeši získali vedení 32-18 a to v pohodě udržovali a dokonce zvyšovali. Tomáš Bím v jejich dresu prožil kariérní zápas, když neminul ani jednu z jedenácti střel z pole a s 25 body a 7 doskoky se stal hlavním katem hostů. Polabané prozatím vyhrávají vyhrávají výlučně doma, třetí venkovní porážku neodvrátil ani Synáček (18b).

Sokol Pražský vylepšil své dosavadní rozpačité účinkování v 1. lize vítězstvím 69-62 v Litoměřicích. Pražané nastříleli ve druhé a třetí čtvrtině duelu 45 bodů a vytvořili si i několikabodový náskok, jejž udržovali až do konce. Slavoj se potýkal se špatnou střelbou šestek (19/33) i trojek (7/25). Sokol si k výhře pomohl 17 útočnými doskoky a celkem vypálil o 28 projektilů více, než Severočeši. Špatné úspěšnosti střelby se vymykal pouze domácí Rozsypal (19b), ve vyrovnané střelecké listině Sokola zaznamenali po 10 bodech Kohout a Růžička.

Tabulka skupiny západ po 5. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Slezák (znovu) králem Střelnice

Svitavy se klaní Pavlu Slezákovi. Čtyřicetiletý matador totiž 36 body skolil Zlín a jeho mužstvo vyhrálo 92-81. Slezák si tentokrát zhusta pomáhal trestnými hody (14/17) a 22 bodů zaznamenal v prvním poločase (52-47). Lví podíl na odskočení Turů do trháku následně měl křídelník Svojanovský, jenž naopak všech 13 bodů “nasypal” do zlínského koše po změně stran. Svitavy vyhrály druhou pětiminutovku třetí kvarty 12-4 a vedení o 14 bodů už nepustily. Ševci naopak prohráli zápas, v němž vyhráli na doskoky rozdílem dvou tříd 61-30! Ztratili totiž 22 balonů, prohráli v šestkách (15-27) i trojkách (6-9). Lídři Zlína Jakel (17b) s Krakovičem (15b+8d), jakož i jejich spoluhráči, se museli v sezoně podruhé sklonit, Tuři naopak zvítězili počtvrté.

Brno má po víkendu stejně triumfů jako Svitavy. Svěřenci trenéra Kucsi si poradili díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase v Hradci Králové s Vysokou. NAPOS, hrající své domácí zápasy v hale Hradeckých Lvic, se proti velmi dobré sestavě brněnských mladíků držel 25 minut (50-53). Poté ale přišla v domácím podání pětiminutovka hrůzy a Jihomoravané pod taktovkou Maroše Šimka šňůrou 19-4 rozhodli nedělní dohrávku. Východočeši vyhořeli zpoza oblouku (11%) a ztratili 23 míčů. Jejich nejproduktivnějším hráčem byl s 19 body Novák. Brno sytili dva 19-bodoví Stráněl s Rychteckým.

První pro Hanáky

Na východě už není tým, který by aspoň jednou neokusil chuť vítězství. Naposledy se to povedlo Olomouci, jež si šla od prvních minut proti Snakes tvrdě za svým cílem. Hanáci vedli vyhráli všechny periody a i díky 14 trojkám oslavili triumf 90-74. Domácí se opírali o tři výrazné persony: Jan Grmolenský je poháněl 25 body, Radek Jurka zaznamenal při pěti trojkách 17 bodů a Matěj Rous 12 bodů a 19 doskoků. Hosté kontrovali Smažákem (19b), ale oba celky se po závěrečné siréně srovnaly na bilanci 1-4.

Hradec Králové musel doma proti Novému Jičínu tvrdě bránit svou neporazitelnost, což se nakonec i díky intenci rozehrávače Dvořáka povedlo. Favorit porazil Severomoravany 85-76, ač to ještě ve 36. minutě bylo 73-69. Domácí se tentokrát nemohli opřít o svou tradiční zbraň – trojky totiž proměnili pouze tři ze třiceti. V hostujícím dresu odehrál vynikající duel rozehrávač Jakubu (22b), na domácí straně pak pivot Roub (22b+15d).

Nebývale nízké skóre bylo k vidění v Opavě, kde si tamní B-tým poradil s Vividbooks Pardubice 60-39. Ve Slezsku nebylo díky vynikající defenzivě domácích co řešit už v poločase (41-16), jejich druhá výhra v sezoně se zrodila pod taktovou Scholze (17b) s Pavelkem (10b+14d). Východočeši vyhořeli ve střelbě z pole (29%) i šestek (36%).

Tabulka skupiny východ po 5. kole

Výsledky:

NAPOS Vysoká nad Labem – Basket Brno U23 67-89 (Novák 19, Kalný 12 – Rychtecký 19, Stráněl 19)

Tuři Svitavy – SKB Fastav Zlín 92-81 (Slezák 36, Novák 15 – Jakel 17, Krakovič 15)

Basketbal Olomouc – Snakes Ostrava 90-74 (Gramolenský 25, Jurka 17 – Smažák 19, Urbánek 13)

BK Opava B – Vividbooks Pardubice 60-39 (Scholz 17, Pavelek 10 – Lukeš 11)

BK GAPA Hradec Králové – BC Nový Jičín 85-76 (Roub 22, Dvořák 12, Bubeníček 12, Tkadlec 12 – Jakubu 22, Snopek 17)

Levharti Chomutov – Wolves Radotín 77-78 (Kovář 20, Dolanský 17 – Randuška 19, Benák 13)

Slavoj Litoměřice – Sokol Pražský 62-69 (Rozsypal 19 – Kohout 10, Růžička 10)

BK Lokomotiva Plzeň – CZ.ACADEMY 97-59 (David 19, Pajdar 13 – Křišťan 18, Prokýšek 12)

LYNX Liberecko – Basketbal Polabí 94-69 (Bím 25, Bujdoš 15 – Synáček 18, Kolář 13)