KomentářeNovinky

Ako vyzerali úvodné zápasy základných skupín na hrách?

Prvá tretina skupinovej fázy turnaja v basketbale na hrách je minulosťou. Hoci vo všetkých šiestich dueloch zvíťazili favoriti, porazené tímy rozhodne neskladajú zbrane. Druhé zápasy budú totižto rovnako, ak nie viac dôležité, ako tie úvodné…

Na začiatok by bolo vhodné zrekapitulovať si výsledky prvých zápasov v jednotlivých skupinách, od ktorých sa následne môžeme odraziť:

Srbsko 84:110 USA

Ako môžeme vidieť, všetky stretnutia s výnimkou jedného skončili dvojciferným rozdielom. Napriek tomu sa ale nenechajme zmiasť, pretože vo viacerých prípadoch sa rozhodovali zápasy až v záverečných minútach.

Najlepšie zápasy? Skupina A!

Celý turnaj otvoril duel Austrálie so Španielskom. V tomto zápase mala stále mierne navrch Austrália, ktorú výborne potiahlo trio Landale-Mills-Giddey, ktoré dalo spolu až 56 bodov svojho tímu. Španieli viedli v zápase len jedenkrát, a to v tretej štvrtine v pomere 56:54. Potom však „Klokani“ zapli na vyšší rýchlostný stupeň a až do konca stretnutia si držali mierny odstup.

Španielsku nestačilo ani 27 bodov Aldamu a 17 bodov Llulla. Jediným, no veľmi dôležitým rozdielom, bola streľba, kde Austrália predčila svojho súpera o niečo viac ako 11%. Španielov čaká teraz kľúčový zápas skupiny s Gréckom, naopak, Austrália sa stretne v súboji o prvé miesto v skupine s Kanadou.

Lahôdkou sobotného programu bol súboj medzi Gréckom a Kanadou. Podobne ako v prvom dueli, aj tu jeden tím de facto celý zápas viedol. Napriek tomu boli však Gréci stále v tesnom závese a to najmä zásluhou Antetokounmpa, ktorý zaznamenal úctyhodných 34 bodov. Za Kanadu sa pre zmenu v dobrom svetle ukázali Barrett s 23 bodmi a SGA, ktorý zaťažil konto súpera 21 bodmi.

Zápas bol veľmi vyrovnaný aj zo štatistického hľadiska a rozhodovali naozaj len drobnosti. Kanada to nemala na úvod vôbec jednoduché, no získala potrebnú pohodu. Jedinou viditeľnou slabinou bol podkoš, kde Kanada ukázala svoju najväčšiu slabinu – pivotov. Grécko podalo veľmi sympatický výkon a rozhodne majú na čom stavať v súboji so Španielmi. Nečaká ich však nič jednoduché.

Highlights Grécko – Kanada

Povinné výhry v skupine B

Nenechajte sa tak úplne zmiasť nadpisom. Ten platí totižto len polovične a to v prípade Nemecka proti Japonsku. Úradujúci majstri sveta vyhrali so svojím súperom každú jednu štvrtinu, vždy dali aspoň 22 bodov a zaslúžene sa tešia z prvej výhry na turnaji. Japonci už tradične horeli v obrane a Nemcom dovolili až 54% streľbu z poľa. Jedinou ich záchranou bolo až 12 premenených trojbodových pokusov.

Nemci podali pekný tímový výkon, ktorý okorenil 22 bodmi Franz Wagner, ktorému sekundovali aj dvojciferní Theis, Mo Wagner, Schroeder a Bonga. Vlajkonosič nemeckej výpravy Schoeder k 13 bodom pridal aj 12 asistencií. Za Japonsko pre zmenu najviac zaujal Hachimura (20b, 10d), ktorý však, podobne ako celý jeho tím, mal podpriemernú streľbu.

Do kategórie povinných výhier minimálne podľa priebehu zápasu nemôžeme však zaradiť duel medzi Francúzskom a Brazílou. Domáci opäť raz podali pomerne rozpačitý výkon, a to najmä v prvom polčase, kde miestami prehrávali aj o 12 bodov. Napriek tomu však zápas najmä zásluhou 19-bodových Batuma s Wembanyamom otočili a zapisujú si prvý triumf na turnaji.

Brazília predviedla sympatický výkon a nebyť výpadku v tretej štvrtine, rozdiel skóre mohol byť aj oveľa menší. V sumáre však Juhoameričania doplatili na 20 strát a len 40%-tnú streľbu z poľa.

V druhom kole skupiny Brazília vyzve v ďalšom atraktívnom dueli Nemecko. Tento zápas môže poriadne zamiešať kartami a je veľmi dôležitý pre obidva tímy. Francúzi sa stretnú s Japonskom v zápase, ktorý by mal byť pre nich povinnou jazdou.

Historický triumf v skupine C

Krajina, ktorá vznikla len pred 13 rokmi a patrí medzi úplne najchudobnejšie na celom svete. Južný Sudán. Už v prvom stretnutí skupiny C však títo borci ukázali, že tu nebudú len do počtu a v súboji s Portorikom otočili nepriaznivý stav z prvého polčasu a triumfovali v pomere 90:79. Zápas ako taký bol pomerne divoký a pripomínal miestami taký „hurá basket“. To potvrdzuje aj nízke percento streľby na obidvoch stranách (42% vs. 39%).

Africkú krajinu už tradične potiahol s 19 bodmi Carlik Jones. Najlepším hráčom duelu bol však guard Pelicans, Jose Alvarado s 26 bodmi. Južný Sudán v zápase ťažil z výškovej výhody, súpera preskákal v pomere 55:37 na doskoky, čo sa ukázalo byť ako kľúčové. Navyše, výrazný rozdiel bol aj v premenených TH (14/15 JS – 14/24 POR).

Osobne som si však najviac zo všetkých zápasov sľuboval od stretnutia medzi Srbskom a USA. Po tom, ako som videl celý tento zápas, tak neviem či som viac ohúrený z výkonu USA, alebo sklamaný zo srbskej obrany (a aj útoku), a to najmä v čase, kedy nebol na palubovke Nikola Jokič. Ten výsledok je na prvý pohľad jednoznačný a tak pôsobilo miestami aj dianie na palubovke.

Highlights Srbsko – USA

Ak sa však vrátim k Nikolovi Jokičovi, na palubovke bol takmer 31 minút, počas ktorých dal 20 bodov. Počas týchto 31 minút bolo skóre zápasu v sumáre 81:81, teda vyrovnané. Lenže, tých deväť minút zo zápasu, počas ktorých bol Jokič na lavičke, skončilo v pomere 3:29 z pohľadu Srbska. A to je veľmi zaujímavá štatistika.

USA tradične tiahli KD s 23 bodmi a LeBron s 21 bodmi. Okrem nich zaznamenalo dvojciferný počet bodov ešte ďalšie kvarteto hráčov. Zaujímavosťou je aj fakt, že do stretnutia ani na pár sekúnd nenaskočil hviezdny Jason Tatum. Na srbskej strane okrem Jokiča podali ešte dobrý výkon napríklad Bogdanovič a Dobrič. Inak to však bola celkom bieda a to najmä v obrane, keďže streľba USA bola na úrovni 63%.

Obhajcovia zlata z Tokia sa stretnú v druhom zápase s Južným Sudánom a Srbi sa pokúsia napraviť si chuť s Portorikom.